Vítek Vaněček (Washington Capitals)  Do startu letošního ročníku neměl na kontě ani jeden start v NHL. Bránu Washingtonu měl v této sezoně hájit Henrik Lundqvist, jenže švédského mazáka začaly trápit zdravotní problémy, a tak vedení Capitals muselo vyřešit, kdo ho nahradí. Braden Holtby už je pryč a volba nakonec padla na Vítka Vaněčka, jehož Washington draftoval v roce 2014. Pětadvacetiletý gólman se však ničeho nezalekl a své role se zhostil na výbornou. Letos zasáhl už do 29 zápasů a úspěšností zákroků se blíží k 91,5%.  Foto: Profimedia.cz
 David Rittich (Toronto Maple Leafs)  Ještě do loňské sezony vstupoval v roli jedničky Calgary. David Rittich vyloženě nezklamal, vedení Flames si od něj ale nejspíš slibovalo víc. I proto kanadský celek před sezonou přivedl Jacoba Markströma a Rittich se tak musel spokojit s rolí dvojky. Odchytal patnáct zápasů, v posledních týdnech se však mluvilo o jeho trejdu. Nejprve byl spojován s odchodem do Washingtonu, nakonec ale zamířil do Toronta, které letos patří k nejlepším týmům celé NHL. Jasnou brankářskou jedničkou Maple Leafs je Dán Frederik Andersen, jenže ten je nyní zraněný. Bude proto zajímavé sledovat, kolik prostoru osmadvacetiletý Rittich dostane.  Foto: Profimedia.cz
 Petr Mrázek (Carolina Hurricanes)   V úvodu sezony ho vyřadila operace, Petr Mrázek už je ale zase fit a postavil se do brány Caroliny. Devětadvacetiletý rodák z Ostravy ihned po svém návratu předváděl skvělé výkony, přesto je, zdá se, jeho budoucnost v týmu Hurricanes nejistá. Po sezoně mu totiž končí smlouva - stejně jako jeho dvěma konkurentům, jimiž jsou James Reimer a Alex Nedeljkovic. Mrázek si každopádně během dvou předchozích sezon udělal v Carolině skvělé jméno a organizace by na něm mohla stavět i v dalších letech. V aktuálním ročníku zatím zasáhl do sedmi duelů a jen dvakrát odcházel z ledu poražen. Úspěšností zákroků přesahuje 94%.  Foto: Profimedia.cz
 Daniel Vladař (Boston Bruins)   K oporám Bostonu patří Davidové Pastrňák s Krejčím, po jejichž boku se letos začal objevovat také Daniel Vladař, který se v úvodu sezony objevil i v Pardubicích. Třiadvacetiletý gólman, jehož Bruins draftovali v roce 2015, si ostrou premiéru odbyl už v loňském play-off NHL, v základní části se ale poprvé ukázal teprve letos. V tomto ročníku zasáhl do pěti zápasů, ve kterých dostal 17 branek. Na kontě má zatím dvě výhry.  Foto: Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Žralok Kořenář - pátý český gólman v letošní sezoně NHL. Jak to vypadá s Francouzem? A co další naděje?

Z pohledu českých brankářů je letošní sezona NHL hodně zajímavá. Do akce totiž zasáhlo už pět českých mužů v maskách a další se navíc o svou šanci ještě hlásí.

Bez názvu.jpg

Už pár sezon nebylo v NHL v akci tolik českých brankářů, jako letos. Kteří čeští gólmani do letošního ročníku zatím zasáhli? Jak se jim vede? Jak to vypadá s návratem Pavla Francouze? A co další adepti, kteří na svou šanci číhají v AHL? Podívejte se. 

Foto: Profimedia.cz, koláž: SportRevue.cz

Pokračování 2 / 8

Vítek Vaněček (Washington Capitals) 

Vítek Vaněček Washington.jpg

Do startu letošního ročníku neměl na kontě ani jeden start v NHL. Bránu Washingtonu měl v této sezoně hájit Henrik Lundqvist, jenže švédského mazáka začaly trápit zdravotní problémy, a tak vedení Capitals muselo vyřešit, kdo ho nahradí.

Braden Holtby už je pryč a volba nakonec padla na Vítka Vaněčka, jehož Washington draftoval v roce 2014. Pětadvacetiletý gólman se však ničeho nezalekl a své role se zhostil na výbornou. Letos zasáhl už do 29 zápasů a úspěšností zákroků se blíží k 91,5%. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

David Rittich (Toronto Maple Leafs) 

David Rittich Calgary 2.jpg

Ještě do loňské sezony vstupoval v roli jedničky Calgary. David Rittich vyloženě nezklamal, vedení Flames si od něj ale nejspíš slibovalo víc. I proto kanadský celek před sezonou přivedl Jacoba Markströma a Rittich se tak musel spokojit s rolí dvojky.

Odchytal patnáct zápasů, v posledních týdnech se však mluvilo o jeho trejdu. Nejprve byl spojován s odchodem do Washingtonu, nakonec ale zamířil do Toronta, které letos patří k nejlepším týmům celé NHL. Jasnou brankářskou jedničkou Maple Leafs je Dán Frederik Andersen, jenže ten je nyní zraněný. Bude proto zajímavé sledovat, kolik prostoru osmadvacetiletý Rittich dostane. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Petr Mrázek (Carolina Hurricanes) 

Petr Mrázek Carolina 3.jpg

V úvodu sezony ho vyřadila operace, Petr Mrázek už je ale zase fit a postavil se do brány Caroliny. Devětadvacetiletý rodák z Ostravy ihned po svém návratu předváděl skvělé výkony, přesto je, zdá se, jeho budoucnost v týmu Hurricanes nejistá. Po sezoně mu totiž končí smlouva - stejně jako jeho dvěma konkurentům, jimiž jsou James Reimer a Alex Nedeljkovic.

Mrázek si každopádně během dvou předchozích sezon udělal v Carolině skvělé jméno a organizace by na něm mohla stavět i v dalších letech. V aktuálním ročníku zatím zasáhl do sedmi duelů a jen dvakrát odcházel z ledu poražen. Úspěšností zákroků přesahuje 94%. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Daniel Vladař (Boston Bruins) 

Dan Vladař  Boston 20.jpg

K oporám Bostonu patří Davidové Pastrňák s Krejčím, po jejichž boku se letos začal objevovat také Daniel Vladař, který se v úvodu sezony objevil i v Pardubicích. Třiadvacetiletý gólman, jehož Bruins draftovali v roce 2015, si ostrou premiéru odbyl už v loňském play-off NHL, v základní části se ale poprvé ukázal teprve letos. V tomto ročníku zasáhl do pěti zápasů, ve kterých dostal 17 branek. Na kontě má zatím dvě výhry. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Josef Kořenář (San Jose Sharks) 

Josef Kořenář SJ.jpg

Další český brankář, který v této sezoně poprvé okusil v NHL. Josef Kořenář se v úvodu sezony objevil v Třinci a poté se vydal za Atlantik, kde trpělivě vyčkával na svou šanci v bráně San Jose, se kterým v roce 2017 podepsal coby nedraftovaný gólman nováčkovský kontrakt.

Premiéru v NHL si odbyl v noci na neděli v duelu proti Los Angeles, ve kterém odchytal třetí třetinu a nedostal ani jeden gól. Nemuselo by však zůstat jen u jednoho startu - dosavadní dvojka Sharks Devan Dubnyk totiž zamířil do Colorada, a tak by Kořenář měl nyní krýt záda Martinu Jonesovi. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Pavel Francouz (Colorado Avalanche) 

Pavel Francouz Colorado 3.jpg

Třicetiletý Pavel Francouz se v roce 2018 vydal vstříc svému velkému snu. Opustil jistou pozici v KHL a zamířil za americkým dobrodružstvím. V první sezoně odchytal za Colorado jen dva zápasy, loni ale zasáhl už do 34 duelů v základní části a dalších šest startů přidal v play-off.

Jenže letos v akci ještě nebyl a ze zámoří prosakují zprávy, že by kvůli zdravotním problémům v dolní části těla měl vynechat celou sezonu a vrátit by se měl až ve druhé polovině září. Tomu nahrává i fakt, že Avalanche přivedli zkušeného Dubnyka ze San Jose, který tak bude krýt záda Philippu Grubauerovi. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Další čekatelé 

Lukáš Dostál AHL.jpg

Pavel Francouz už do této sezony téměř jistě nezasáhne, přesto by se počet českých gólmanů v soutěži mohl ještě zvýšit. O svou šanci se totiž hlásí i další čeští brankáři, kteří se prezentují dobrými výkony v AHL. Jedním z nich je Jakub Škarek, jenž patří New Yorku Islanders. Tři starty ve farmářské soutěži si připsal také Jiří Patera, který by se teoreticky mohl objevit v bráně Las Vegas.

A o příležitost si také říká dvacetiletý Lukáš Dostál (na snímku), který navázal na povedené výkony z finské soutěže a skvěle chytá i za Atlantikem. Bývalý gólman české dvacítky čeká, zda na něj do konce sezony ukážou trenéři Anaheimu. 

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud