2000 – stříbro  V roce 1998 v Rumunsku Češi chyběli, na turnaji, který hostilo Slovensko, už ale byli přítomni. V základní skupině nejprve remizovali se Španěly, poté porazili 3:1 Nizozemce a po přestřelce 4:3 s Chorvatskem postoupili z prvního místa rovnou do finále, ve kterém je čekala Itálie. Italové zásluhou Pirla vedli, Tomáš Došek ale po přestávce srovnal. V závěru však znovu udeřil Pirlo a na partu okolo Marka Jankulovského, Tomáše Ujfalušiho, Zdeňka Grygery, Jana Poláka, Marka Heinze či Milana Baroše zbylo stříbro. Profimedia.cz
 2002 – zlato  V roce 2002 šampionát hostilo Švýcarsko a Češi na něm dosáhli dosud nejvýraznějšího úspěchu. Tým vedený Miroslavem Beránkem dokráčel až ke zlatu. Reprezentace do turnaje nevstoupila ideálně a na úvod prohrála 0:2 s Francií. Pak ale Martin Jiránek zařídil výhru s Belgií, Zdeněk Grygera remízu s Řeky a Češi prošli do semifinále, ve kterém zásluhou Davida Rozehnala a dvou branek Michala Pospíšila porazili v prodloužení Italy. Ve finále číhala opět Francie. V řádné hrací době gól nepadl a zápas dospěl až k penaltám. Petr Čech, který byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, čaroval a zneškodnil tři střely. Když své pokusy proměnili Pospíšil a Grygera se Skácelem, Češi se mohli radovat ze zlata. Profimedia.cz
 2007 – základní skupina  Nejhoršího výsledku dosáhli Češi na Euru 2007, které se hrálo v Nizozemsku. Ladislav Škorpil měl v týmu Daniela Koláře, Františka Rajtorala či Michala Papadopulose, jenž se stal jediným tuzemským střelcem, branka do sítě Italů ale byla málo. Češi tento zápas prohráli 1:3, nestačili ani na Srby (0:1), s Anglií hráli bez branek a z turnaje odjeli se ziskem jediného bodu. Profimedia.cz
 2011 – 4. místo  V roce 2011 v Dánsku sahali Češi po medaili. Svěřenci Jakuba Dovalila díky dvěma trefám Bořka Dočkala zdolali Ukrajinu, pak sice nestačili na Španěly, ale zásluhou Jana Chramosty a Tomáše Pekharta předvedli famózní obrat v zápase s Anglií a prošli do semifinále, kde narazili na Švýcary a věřili si. Jenže nedali ani gól, naopak v prodloužení inkasovali a zbyl na ně boj o bronz. Ani v něm Češi neskórovali a po brance z 88. minuty prohráli s Běloruskem. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Zlato, stříbro a dál? Připomeňte si 8 fotbalových šampionátů do 21 let, na kterých hrála česká lvíčata

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let - „malé“ Euro - se příští rok uskuteční v Rumunsku a Gruzii a chybět na něm nebudou ani čeští fotbalisté. Bude to už jejich devátá účast na kontinentálním šampionátu této věkové kategorie.

Rok 1996 byl pro český fotbal zlomový. Seniorská reprezentace získala na Euru v Anglii stříbrné medaile a hráči jako Pavel Nedvěd, Karel Poborský či Vladimír Šmicer se vydali do světa. Ve stejném roce se na evropský šampionát poprvé v historii probojovala i česká jednadvacítka. Od té doby hrála na turnaji osmkrát. Jak se lvíčatům tyto turnaje (ne)povedly, to zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

1996 – čtvrtfinále

Vladimír Šmicer 96.jpg

První „malé“ Euro, na kterém Češi hráli, mělo ještě jiný herní systém. Turnaj v podstatě trval dva roky a zapojilo se do něj 44 zemí. Češi došli do čtvrtfinále, ve kterém dvakrát prohráli se Španělskem 1:2 a skončili.

Poté, co ve hře zůstalo nejlepší kvarteto, bylo pořadatelskou zemí zvoleno Španělsko. V Barceloně pak domácí celek přehrál Skotsko a společně s pozdějšími šampiony z Itálie postoupil do finále.

Nejlepším hráčem turnaje byl zvolen Fabio Cannavaro, Češi měli tehdy v týmu Tomáše Řepku a Galáska, Vratislava Lokvence či Vladimíra Šmicera, který se ve stejném roce představil i na Euru v Anglii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

2000 – stříbro

u21 -2000.jpg

V roce 1998 v Rumunsku Češi chyběli, na turnaji, který hostilo Slovensko, už ale byli přítomni. V základní skupině nejprve remizovali se Španěly, poté porazili 3:1 Nizozemce a po přestřelce 4:3 s Chorvatskem postoupili z prvního místa rovnou do finále, ve kterém je čekala Itálie.

Italové zásluhou Pirla vedli, Tomáš Došek ale po přestávce srovnal. V závěru však znovu udeřil Pirlo a na partu okolo Marka Jankulovského, Tomáše Ujfalušiho, Zdeňka Grygery, Jana Poláka, Marka Heinze či Milana Baroše zbylo stříbro.

Pokračování 4 / 9

2002 – zlato

Petr Čech 2002.jpg

V roce 2002 šampionát hostilo Švýcarsko a Češi na něm dosáhli dosud nejvýraznějšího úspěchu. Tým vedený Miroslavem Beránkem dokráčel až ke zlatu.

Reprezentace do turnaje nevstoupila ideálně a na úvod prohrála 0:2 s Francií. Pak ale Martin Jiránek zařídil výhru s Belgií, Zdeněk Grygera remízu s Řeky a Češi prošli do semifinále, ve kterém zásluhou Davida Rozehnala a dvou branek Michala Pospíšila porazili v prodloužení Italy.

Ve finále číhala opět Francie. V řádné hrací době gól nepadl a zápas dospěl až k penaltám. Petr Čech, který byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, čaroval a zneškodnil tři střely. Když své pokusy proměnili Pospíšil a Grygera se Skácelem, Češi se mohli radovat ze zlata.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

2007 – základní skupina

U21-2007.jpg

Nejhoršího výsledku dosáhli Češi na Euru 2007, které se hrálo v Nizozemsku. Ladislav Škorpil měl v týmu Daniela Koláře, Františka Rajtorala či Michala Papadopulose, jenž se stal jediným tuzemským střelcem, branka do sítě Italů ale byla málo. Češi tento zápas prohráli 1:3, nestačili ani na Srby (0:1), s Anglií hráli bez branek a z turnaje odjeli se ziskem jediného bodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

2011 – 4. místo

U21-2011.jpg

V roce 2011 v Dánsku sahali Češi po medaili. Svěřenci Jakuba Dovalila díky dvěma trefám Bořka Dočkala zdolali Ukrajinu, pak sice nestačili na Španěly, ale zásluhou Jana Chramosty a Tomáše Pekharta předvedli famózní obrat v zápase s Anglií a prošli do semifinále, kde narazili na Švýcary a věřili si. Jenže nedali ani gól, naopak v prodloužení inkasovali a zbyl na ně boj o bronz. Ani v něm Češi neskórovali a po brance z 88. minuty prohráli s Běloruskem.

Z tehdejšího týmu vzešlo několik současných reprezentantů. Kromě Dočkala na turnaji hráli také Tomáš Vaclík, Lukáš Vácha, Radim Řezník, Ondřej Mazuch, Marek Suchý, Tomáš Hořava, Adam Hloušek, Jan Kovařík nebo Václav Kadlec.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

2015 - základní skupina

U21.jpg

Malé Euro v roce 2015 mělo být oslavou mladého českého fotbalu. Zápasy se hrály v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti a fanoušci se těšili, že domácí tým urve některou z medailí. Hned první utkání však ukázalo, že to nebude tak jednoduché. Češi sice po gólu Kadeřábka vedli nad Dánskem, ale soupeř dvěma brankami otočil skóre a domácí celek zůstal bez bodu.

Naději na postup ze skupiny přinesl povedený duel se Srby, které tým z pořadatelské země rozdrtil 4:0 třemi brankami Klimenta a jedním gólem Frýdka. Do semifinále však vedla cesta jen přes vítězství nad Německem, s nímž však Češi pouze remizovali 1:1. V tabulce skončili se třemi body třetí a dál šli Dánové a Němci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2017 - základní skupina

U21-2017.jpg

Evropský šampionát v roce 2017 se hrál v Polsku a ve skupině C čekali na české mužstvo silní protivníci. Hned na úvod turnaje prohrál tým s pozdějšími šampiony z Německa 0:2, ale díky výhře 3:1 nad Italy měl postup ze skupiny ve vlastních rukách. Stačilo jen v závěrečném střetnutí porazit Dány, jenže jak se ukázalo, byl to úkol nad síly mužstva. Češi v zápase tahali za kratší konec a nakonec podlehli seveřanům 2:4 a s turnajem se rozloučili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

2021 - základní skupina

ČR-Itálie U21 2021.jpg

Šampionát jednadvacítek v roce 2021 společně hostilo Maďarsko a Slovinsko. Češi byli nalosováni do skupiny se Španělskem, Itálií a domácím celkem Slovinska. Všechny tři zápasy odehráli v Celje.

Na úvod vyválčili cenný bod v souboji s Itálií. Zápas skončil 1:1 a i když nedali gól, o dělbu bodů se postaral trefou do vlastní sítě záložník Giulio Maggione. Také druhé utkání nepoznalo vítěze a českým hráčům opět pomohl vlastňák soupeře. Po remíze 1:1 tak měli před závěrečným soubojem se Španělskem stále naději na postup ze skupiny. I když šli po poločase do šaten za nadějného stavu 0:0, ve druhém dějství dvakrát inkasovali a s turnajem se loučili se dvěma body a bez jediného vstřeleného gólu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud