Zlato, k němuž se nezná, a další fakta, která asi (ne)víte o Martinu Ručinském

Letos to bude už sedm let, co ukončil kariéru. Poté, co si Martin Ručinský splnil sen a získal mistrovský titul s Litvínovem, spokojeně odešel do hokejového důchodu. Zanechal za sebou hodně báječných vzpomínek.

Martin Ručinský patřil k nejlepším českým hráčům posledních dekád. Byl u zlatých časů tuzemského hokeje a výrazně se zapsal do dějin tohoto krásného sportu. Na jeho dlouhou a úspěšnou kariéru se dá vzpomínat jen s respektem. Nejdůležitější fakta (a některá vás možná překvapí), která připomínají jeho hokejovou cestu, najdete v následujících třech kapitolách – reprezentace, extraliga a NHL. Tak s chutí do toho…

Pokračování 2 / 4

Reprezentace

Martin Ručinský ČR.jpg

Premiéru v národním týmu si Martin Ručinský odbyl na Švédských hokejových hrách proti domácímu souboru Tre Kronor. To se psal rok 1991. Reprezentační derniéru absolvoval 7. února 2015, v O2 Areně předvedl parádní výkon v zápase s Ruskem. To mu bylo 44 let!

V roce 1991 reprezentoval Československo na mistrovství světa juniorů. Domů dovezl bronz. V sedmi zápasech dal devět branek a připsal si pět asistencí.

Hrál na pěti světových šampionátech (1994, 1999, 2001, 2004 a 2005). Třikrát získal zlato (1999, 2001 a 2005). Celkově zaznamenal 14 branek a 21 asistencí. Nejproduktivnější byl na turnaji v roce 1999, na kterém dal čtyři góly a přidal šest nahrávek.

V letech 1996 a 2004 se účastnil Světového poháru. V roce 1991 hrál i na Kanadském poháru, na kterém se Československo umístilo šesté. Celkově nastoupil k 11 zápasům, dal v nich jeden gól a přidal tři nahrávky.

Třikrát startoval na olympijských hrách. Z Nagana, kde dal tři góly (dva proti Kazachstánu a jeden ve čtvrtfinále s USA) a připsal si stejný počet nahrávek, si přivezl zlato. V Salt Lake City byl součástí neúspěšného týmu, o čtyři roky později v Turíně gólem a třemi nahrávkami pomohl k bronzu. Ve čtvrtfinále načal první brankou rozjeté Slováky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Extraliga

Martin Ručinský Litvínov.jpg

Čtrnáct. V tolika ročnících se Martin Ručinský objevil v české, respektive československé, nejvyšší soutěži. V lize debutoval v sezoně 1988/89 v dresu Litvínova, v jehož barvách působil i na sklonku kariéry. Po návratu z NHL (2008) hrál dva a půl roku za Spartu.

Do hokejového důchodu odešel jako hrdina. Prolomil zlomit 56 let dlouhé litvínovské čekání a dovedl Vervu k titulu. Jak říká, pro něj k premiérovému. Tak úplně to ale není pravda. Doma má ještě medaili z roku 1996, ve kterém na domácí scéně vládl Vsetín. Ručinský za tehdejší Petru odehrál jeden zápas, ve kterém dal gól a přidal jednu nahrávku. K titulu se ale nemá. „Nikdy jsem se k němu nehlásil a ani nebudu. To by byla slušná ostuda, kdybych si titul přivlastňoval. Tehdy mi tu medaili předali, doma ji někde mám, ale tím to končí,“ uvedl v rozhovoru pro deník Sport.

Abychom byli kompletní, Ručinský získal i bronz, který vybojoval po návratu z NHL, v sezoně 2008/09 se Spartou. Odměnou za povedený poslední rok v jeho kariéře, mu bylo ocenění Hokejista sezony 2014/15. Ve 44 letech se jím nikdo jiný nestal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

NHL

Martin Ručinský.jpg

Do NHL byl Martin Ručinský draftován v roce 1991. Prošel v prvním kole, coby 20. hráče v pořadí ho získal Edmonton. Za Oilers však odehrál jen dva zápasy a odešel do Quebecu. Premiérový gól dal 14. dubna 1992.

Pouhé dva starty mu chyběly, aby v zámoří odehrál tisíc zápasů. V základní části nastoupil k 961 duelům, v play-off přidal dalších 37 startů.

Ručinský byl za Atlantikem velmi produktivní. V základní části posbíral 612 (241+371) kanadských bodů. Ve vyřazovací fázi dal devět gólů a přidal pět nahrávek.

V NHL hrál za osm týmů – Edmonton, Quebec, Colorado, Montreal, Dallas, New York Rangers, St. Louis a Vancouver. Je olympijským šampionem, mistrem světa i vítězem domácí extraligy. Jediné, co mu ve sbírce chybí, je Stanley Cup…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud