Zlatí Švédi. 5 loňských mistrů světa v olympijské nominaci výběru Tre Kronor

Zlatí Švédi. 5 loňských mistrů světa v olympijské nominaci výběru Tre Kronor

Zlatí Švédi. 5 loňských mistrů světa v olympijské nominaci výběru Tre Kronor

Na olympiádu přijedou jako čerství mistři světa a úřadující držitelé olympijského stříbra. Švédové budou patřit znovu k favoritům turnaje a do Pchjongčchangu povezou i bez posil z NHL nesmírně silný tým.

Do švédské nominace se dostal teprve sedmnáctiletý Rasmus Dahlin, který je očekávanou jedničkou příštího draftu NHL a jenž zářil na mistrovství světa juniorů. Ve výběru Tre Kronor jsou však i zkušenější borci. Pět z nich dokonce vybojovalo zlato na květnovém světovém šampionátu. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Dennis Everberg (Nižněkamsk)

Dennis Everberg.jpg

Přestože niky nebyl draftován do NHL, tak odehrál celkově 70 zápasů za Colorado. Loni to však v zámoří zabalil a posílil švédské Växjö. Vydařená sezona mu vynesla premiérovou pozvánku na světový šampionát a na turnaji se uvedl dvěma góly a jednou nahrávkou. Poté zamířil do Omsku, za který odehrál 34 zápasů. Dalších deset startů přidal v dresu Nižněkamsku a nyní se šestadvacetiletý útočník chystá na premiérovou olympiádu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Viktor Fasth (Växjö)

Viktor Fasth.jpg

Pětatřicetiletý gólman odchytal na uplynulém světovém šampionátu čtyři zápasy, než ho nahradil hvězdný Henrik Lundqvist. Viktor Fasth i díky němu získal první světové zlato a rozšířil sbírku z roku 2011, kdy Švédy dovedl ke stříbru.

Tehdy byl vyhlášen nejlepším brankářem i nejužitečnějším hráčem šampionátu. Má zkušenosti z NHL, chytal za Anaheim a Edmonton, v uplynulých dvou letech hájil branku CSKA Moskva a nyní je oporou švédského Växjö.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Carl Klingberg (Zug)

Carl Klingberg.jpg

V roce 2009 ho draftovala Atlanta, Carl Klingberg  pokračoval i ve Winnipegu, o šest let později ale zámořskou misi uzavřel a posílil Novgorod. Loni odešel do švýcarského Zugu a prožívá velmi dobrou sezonu. Šestadvacetiletý útočník má na kontě už 28 kanadských bodů a podle očekávání se dostal i do olympijské nominace. Loni premiérově startoval na světovém šampionátu a ke zlatu pomohl gólem a asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Joel Lundqvist (Frölunda)

Joel Lundqvist.jpg

Ve švédském výběru, který vybojoval světové zlato, se to jen hemžilo hvězdami z NHL. Kapitánem týmu byl ale někdo jiný – pětatřicetiletý Joel Lundqvist, který je od roku 2009 ústřední postavou Frölundy. Předtím byl tři roky v NHL, v Dallasu se ale moc neprosadil, a tak se vrátil domů. Ve sbírce má tři světové zlata, k tomu poslednímu pomohl gólem a asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Linus Ömark (Ufa)

Linus Omark.jpg

Technicky skvěle vybavený a kreativní útočník dal na uplynulém světovém šampionátu dvě branky a k bronzům z let 2009 a 2010 přidal konečně i zlato. Teď třicetiletého forvarda, jenž je už třetím rokem hráčem Ufy, čeká premiérový start pod pěti olympijskými kruhy.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud