Sergej Petrenko (Vítkovice) - mistr světa z roku 1993  Útočník Sergej Petrenko se narodil v ukrajinském Charkově, ale reprezentoval nejprve Sovětský svaz a posléze Rusko. Už v devatenácti letech zamířil do moskevského Dynama, kde působil do roku 1993, v němž se Sbornou vybojoval zlato na mistrovství světa v Německu. V ročníku 1999/2000 odehrál 29 zápasů v základní části soutěže za Vítkovice. Nastřílel v nich sedm gólů a na dalších devět nahrál a posléze se tiše vytratil do Novokuzněcku. Kariéru ukončil po sezoně 2003/04. Profimedia.cz
 Igor Varickij (Vítkovice) – mistr světa z roku 1993  Igor Varickij odstartoval hokejovou kariéru na konci osmdesátých let minulého století v Traktoru Čeljabinsk. Jeho dres oblékal až do roku 1995, byl tedy hráčem klubu, když v roce 1993 na mistrovství světa v Německu pomohl Sborné ke zlatým medailím. Na turnaji tehdy odehrál osm zápasů, v nichž zaznamenal gól a asistenci. V české extralize odehrál 50 zápasů v základní části soutěže, ve kterých nasbíral solidních 34 bodů (10+24), ve čtyřech zápasech play-off zaznamenal dva góly a asistenci. K vítkovické smůle však po sezoně opět nabral kurz Rusko, kde se upsal Čerepovci. Kariéru ukončil v roce 2008 jako hráč druholigového Jekatěrinburgu. Profimedia.cz
 Marko Palo (Vsetín) – mistr světa z roku 1995  Sice jen tři zápasy v dresu Vsetína stačil odehrát v české extralize finský útočník Marko Palo, ale stačí to k tomu, aby se coby mistr světa z roku 1995 objevil v tomto výběru. Palo, který byl prakticky celou kariéru věrný klubu HPK Hämeenlinna, vybojoval s reprezentací Suomi na olympiádě v roce 1994 bronzové medaile a o rok později byl členem vítězného týmu na světovém šampionátu ve Švédsku.  Profimedia.cz
 Brendan Morrison (Pardubice) - mistr světa z roku 2004  Kanadský útočník Brendan Morrison se objevil v české extralize v sezoně 1999/2000, na kterou zřejmě do smrti nezapomene. Před startem NHL se nedohodl na nové smlouvě v New Jersey Devils a místo tréninkového kempu v zámoří se vydal do Evropy. Zakotvil v Pardubicích, kam zamířil ze stejného důvodu i jeho klubový parťák Patrik Eliáš. Jejich angažmá ve východočeském oddílu však nemělo dlouhého trvání. Český forvard odehrál za Dynamo pět zápasů, Morrison o jeden víc. Ukázal však, že je skvělým hráčem, zaznamenal v nich totiž sedm gólů za pět branek a dvě nahrávky.  Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Šampioni. 6 cizinců (kromě Slováků) s titulem mistrů světa, kteří si zahráli v české extralize

Česká hokejová extraliga není jen nástupní stanicí pro lukrativnější nebo kvalitnější soutěže. Pravda, ti nejlepší borci z ní často odcházejí „za lepším“, ale bylo by chybou přehlížet kvalitní zahraniční hráče, kteří do ní občas zamíří a nějaký čas v ní pobudou.

slide-cizinci s titulem.jpg

Nechejme teď stranou slovenské hokejisty. V české extralize se jich objevily už stovky a považovat je vzhledem ke společné minulosti za cizince, by bylo - mírně řečeno - nepatřičné. Vždyť na mistrovství světa v roce 2002, kde Slovensko vybojovalo titul mistrů světa, byla v týmu šampiónů spousta hráčů, kteří předtím či potom působili v českých klubech.

Zaměřme pozornost na ostatní cizince, kteří hráli v české extralize, a získali titul mistra světa. Tím není myšleno, že se tak muselo stát ve stejné době. Takových borců existuje pouze šest a všechny je najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Sergej Petrenko (Vítkovice) - mistr světa z roku 1993

Sergej Petrenko.jpg

Útočník Sergej Petrenko se narodil v ukrajinském Charkově, ale reprezentoval nejprve Sovětský svaz a posléze Rusko. Už v devatenácti letech zamířil do moskevského Dynama, kde působil do roku 1993, v němž se Sbornou vybojoval zlato na mistrovství světa v Německu.

Následně se přesunul za oceán, kde vlastnilo jeho hráčská práva Buffalo, jež ho draftovalo. Do NHL se však nastálo neprosadil. V dresu Sabres odehrál pouhých 14 zápasů, ve kterých zaznamenal čtyři asistence. Většinu času strávil na farmě v Rochesteru, kde sice podával slušné výkony, ale dveře do prvního týmu se mu natrvalo neotevřely.

Po ročníku 1994/95 už toho měl dost a tak vyrazil zpátky do Dynama Moskva. Po jediné sezoně doma zamířil do švýcarského Davosu, odkud se ale zase vrátil do Dynama. Vydržel tam dva roky a nechal se zlákat k angažmá v české extralize. V ročníku 1999/2000 odehrál 29 zápasů v základní části soutěže za Vítkovice. Nastřílel v nich sedm gólů a na dalších devět nahrál a posléze se tiše vytratil do Novokuzněcku. Kariéru ukončil po sezoně 2003/04.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Igor Varickij (Vítkovice) – mistr světa z roku 1993

Igor Varickij.jpg

Igor Varickij odstartoval hokejovou kariéru na konci osmdesátých let minulého století v Traktoru Čeljabinsk. Jeho dres oblékal až do roku 1995, byl tedy hráčem klubu, když v roce 1993 na mistrovství světa v Německu pomohl Sborné ke zlatým medailím. Na turnaji tehdy odehrál osm zápasů, v nichž zaznamenal gól a asistenci.

V roce 1995 přestoupil do Magnitogorsku, odkud ale záhy zamířil do německé ligy, kde hájil barvy Kasselu a Hannoveru. Po jediné sezoně už byl ale zpátky v Rusku a dva další roky byl hráčem Magnitogorsku, odkud se v roce 1998 stěhoval do Vítkovic.

V české extralize odehrál 50 zápasů v základní části soutěže, ve kterých nasbíral solidních 34 bodů (10+24), ve čtyřech zápasech play-off zaznamenal dva góly a asistenci. K vítkovické smůle však po sezoně opět nabral kurz Rusko, kde se upsal Čerepovci. Kariéru ukončil v roce 2008 jako hráč druholigového Jekatěrinburgu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Marko Palo (Vsetín) – mistr světa z roku 1995

Marko Palo.jpg

Sice jen tři zápasy stačil odehrát v české extralize finský útočník Marko Palo, ale stačí to k tomu, aby se coby mistr světa z roku 1995 objevil v tomto výběru. Palo, který byl prakticky celou kariéru věrný klubu HPK Hämeenlinna, vybojoval s reprezentací Suomi na olympiádě v roce 1994 bronzové medaile a o rok později byl členem vítězného týmu na světovém šampionátu ve Švédsku. Ve stejném roce se stal také mistrem švédské ligy s týmem HV71 Blue Bulls.

Přes další švédský klub – Malmö – se vrátil opět do vlasti, kde působil v Hämeenlinně až do sezony 1999/2000, kdy se objevil na zkoušku ve Vsetíně. Jeho účinkování však nemělo dlouhého trvání. Ve třech zápasech dal jeden gól a valašský klub o jeho služby neprojevil zájem. Palo se vrátil do Finska, kde odehrál ještě dvě sezony, po čtyřleté pauze se pak v roce 2006 objevil v jednom střetnutí baráže v dresu klubu Kiekko-Ahma a poté definitivně pověsil brusle na hřebík.

Pokračování 5 / 7

Brendan Morrison (Pardubice) - mistr světa z roku 2004

Brendan Morrison.jpg

Kanadský útočník Brendan Morrison se objevil v české extralize v sezoně 1999/2000, na kterou zřejmě do smrti nezapomene. Před startem NHL se nedohodl na nové smlouvě v New Jersey Devils a místo tréninkového kempu v zámoří se vydal do Evropy. Zakotvil v Pardubicích, kam zamířil ze stejného důvodu i jeho klubový parťák Patrik Eliáš. Jejich angažmá ve východočeském oddílu však nemělo dlouhého trvání. Český forvard odehrál za Dynamo pět zápasů, Morrison o jeden víc. Ukázal však, že je skvělým hráčem, zaznamenal v nich totiž sedm gólů za pět branek a dvě nahrávky.

Na smlouvě s Devils se nakonec oba hráči dohodli, ale manažeři klubu mu jeho chování „dali sežrat“ o několik měsíců později, kdy ho vytrejdovali do Vancouveru, čímž připravili Morrisona o Stanley Cup, který mužstvo na konci sezony vybojovalo. Náplastí na toto zklamání se pro něho stal v roce 2004 titul mistra světa, který vybojoval s Kanadou na šampionátu v České republice. O rok později se radoval ze stříbrné medaile.

V NHL nakonec odehrál Morrison v součtu základní části a play-off téměř tisícovku zápasů, ve kterých posbíral dohromady 631 bodů (209+422). Ve Vancouveru hrál až do roku 2008, pak v rychlém sledu vystřídal dresy Anaheimu, Dallasu, Washingtonu, Calgary a Chicaga, kde v roce 2012 ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Jason Chimera (Chomutov) - mistr světa z roku 2007

Jason Chimera.jpg

Kanaďan Jason Chimera vybojoval titul mistra světa v roce 2007 na šampionátu v Rusku. V devíti zápasech se na turnaji blýskl jedním gólem a pěti asistencemi. O rok později se podílel na zisku stříbrných medailí.

Šikovný útočník se objevil na českých kluzištích v roce 2012. Tehdy zasáhla NHL výluka a forvarda Washingtonu Capitals zlákal do svých řad Chomutov. Na severu Čech však odehrál pouze pět zápasů, ve kterých dal jednu branku. Za pár dnů si sbalil věci a zamířil zpátky za oceán. Nezvládl odloučení od rodiny a od dětí.

Ve Washingtonu působil až do konce sezony 2015/16, v níž odehrál všechny zápasy v základní části v i v play-off a patřil k oporám mužstva. Od ročníku 2016/17 oblékal dres New Yorku Islanders a kariéru ukončil v Anaheimu. V NHL odehrál 1107 zápasů, ve kterých nasbíral 415 bodů (186+229), v play-off nastoupil do 71 utkání a zaznamenal 29 bodů (12+17).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Konstantin Barulin (Pardubice) - mistr světa z roku 2012

Konstantin Barulin-Rusko.jpg

Zatím posledním zahraničním mistrem světa, který okusil tuzemskou extraligu, se stal ruský brankář Konstantin Barulin. Do české nejvyšší soutěže přišel v lednu 2021 z Nižněkamsku. V KHL strávil celou kariéru a teprve v 36 letech se vydal do Pardubic na svou první zahraniční štaci.

Ve své domovině chytal Barulin před příchodem do Nižněkamsku v barvách Spartaku i CSKA Moskva, v Mitišči, Kazani, Omsku a Soči. Na přelomu let 2002/03 byl členem juniorského celku Ruska, který vybojoval zlato na šampionátu dvacítek a o devět let později se radoval také z titulu na mistrovství světa seniorů. Na turnaji tehdy odchytal dvě utkání a inkasoval jediný gól.

Do české ligy v jeho osobě přišel zkušený veterán, který už měl na kontě přes pět stovek odchytaných utkání v KHL a sedmkrát se dostal do nominace na Utkání hvězd. V dresu Mytišči zažil svou nejlepší sezonu (2010/11) - měl tehdy nejlepší průměr branek na zápas z celé soutěže (1,91). V klubu se tenkrát sešel s Janem Bulisem a na střídačce tehdy vládl kouč Miloš Říha. V play-off došlo mužstvo až do finále KHL. Barulin byl pak vyhlášen nejužitečnějším hráčem vyřazovací části. Nyní chytá ve třetí švédské lize.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud