6. Erik Karlsson (San Jose Sharks)  Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat. Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Třikrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdí, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců v lize a čísla jim dávají za pravdu. Před ročníkem 2018/19 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, v jehož dresu odehrál už pět sezon. A i když to z pohledu Sharks nebyl povedený ročník, po individuální stránce si jej Karlsson zapíše do životopisu zlatým písmem. Poprvé v kariéře totiž překonal stobodovou hranici (25+76). Že to dokázal ve věku 32 let je prostě fantastické. Profimed

6. Erik Karlsson (San Jose Sharks)
Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat. Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Třikrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdí, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců v lize a čísla jim dávají za pravdu. Před ročníkem 2018/19 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, v jehož dresu odehrál už pět sezon. A i když to z pohledu Sharks nebyl povedený ročník, po individuální stránce si jej Karlsson zapíše do životopisu zlatým písmem. Poprvé v kariéře totiž překonal stobodovou hranici (25+76). Že to dokázal ve věku 32 let je prostě fantastické. Profimed

 4. – 5. Adam Fox (New York Rangers)  Z nenápadné hvězdičky vyrostla nápadná hvězda NHL. Tak by se dal charakterizovat příběh Adama Foxe. Americký obránce byl v roce 2016 draftován Calgary až z 66. místa ve třetím kole, ale Flames mu nikdy nedali šanci zahrát si v NHL. Mistr světa z juniorského šampionátu měl však štěstí. V roce 2018 koupila jeho hráčská práva Carolina a o rok později to samé udělali New York Rangers. V Madison Square Garden dostal Fox šanci, kterou dokázal využít. Ve své nováčkovské sezoně zaznamenal 42 bodů (8+34) v 70 zápasech a od té doby je jasnou defenzivní jedničkou mužstva. Předloni vyhrál Norris Trophy pro nejlepšího zadáka NHL a letos byl mezi finalisty v této kategorii. Rangers si talentovaného borce smluvně pojistili až do roku 2029. Profimedia.cz
 4. – 5. Zach Werenski (Columbus Blue Jackets)  Zach Werenski je produktem americké národní hokejové akademie, takže si prošel reprezentačními výběry do 17, 18 a 20 let. Ze šampionátu sedmnáctek má doma zlato a k němu má bronzovou medaili z mistrovství světa juniorů. Je to typ moderního beka, který umí hrát poctivě dozadu, ale jakmile je to možné, vyráží podporovat ofenzívu. Protože je skvělým bruslařem, umí pokrýt velkou část ledu. Kromě toho má potřebnou sílu a stabilitu, takže v soubojích u mantinelů mu může jen málokdo konkurovat. Na minulou sezonu však nebude vzpomínat v dobrém. Odehrál v ní pouze 13 utkání a pak si vážně poranil rameno. Do konce ročníku už se na ledě neobjevil a pro mužstvo byla jeho absence obrovskou ztrátou. Werenski podepsal s Columbusem v roce 2021 nový šestiletý kontrakt a v nadcházející sezoně by díky němu měl inkasovat rovných 12 milionů dolarů. Profimedia.cz
 3. Alex Pietrangelo (Vegas Golden Knights)  Ve svých prvních dvou sezonách v NHL nashromáždil obránce Alex Pietrangelo 94 kanadských bodů. St. Louis si urostlého borce vybrali jako čtvrtého v draftu v roce 2008 zejména kvůli jeho fyzickým parametrům. K nim postupně přidával i zkušenosti, kterých má dnes - ve třiatřiceti letech - na rozdávání. V sezoně 2018/19 poprvé v kariéře zvedl nad hlavu Stanley Cup, k němuž dovedl mužstvo jako kapitán. V roce 2020 však Bluesmany opustil a zamířil do las Vegas, kde se v minulém ročníku radoval ze Stanley Cupu znovu. Je to vynikající bruslař s dobrou střelou a citem pro přihrávku. Nyní je v nejlepším hokejovém věku, takže plat ve výši 12,3 milionu dolarů, který mu zajišťuje plnění smlouvy v nadcházející sezoně, je asi ideálním ohodnocením jeho schopností. Profimedia.cz
 2. Seth Jones (Chicago Blackhawks)  Obránce Seth Jones se stal v roce 2013 čtverkou draftu NHL. Dvojnásobný mistr světa do 18 let, zlatý šampion z juniorského mistrovství a bronzový medailista z mistrovství světa seniorů v roce 2010 zatím rozdělil kariéru mezi Nashville, Columbus a Chicago, kde podepsal v roce 2021 lukrativní osmiletý kontrakt, jenž mu v každém ročníku přinese průměrně devět a půl milionu dolarů - v tom následujícím to však bude dvanáct a půl milionu. Nyní se ukazuje, že tento krok byl pro klub možná obrovskou chybou, a to nikoli proto, že by byl Jones špatný hráč, ale smlouva jej výrazně přeceňuje, natož v klubu, který patří k nejhorším v NHL a rozhodl se jít cestou přestavby kádru. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Zlatem vyvážení obránci. 6 nejlépe placených beků v nadcházející sezoně NHL

Bez dobré defenzívy nemůže žádný hokejový tým v NHL dojít až ke Stanley Cupu. Přestože nejlepší obránci nejsou možná cenění tak vysoko jako elitní forvardi, kluby si nejkvalitnější beky prozíravě hýčkají hodně slušnými platy.

V následujících kapitolách najdete šest zadáků, kteří si v nadcházející sezoně vydělají v nejslavnější zámořské soutěži nejvíc peněz. Nejde o průměrné roční platy na základě dlouhodobých smluv, které se počítají do platového stropu mužstva, ale o reálný výdělek, který kontrakt hráčům zaručuje v sezoně 2023/24.

Pokračování 2 / 7

6. Erik Karlsson (San Jose Sharks)

Erik Karlsson-San Jose1.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 11,5 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů – 101 bodů (25+76)

Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Třikrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdí, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců v lize a čísla jim dávají za pravdu. Před ročníkem 2018/19 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, v jehož dresu odehrál už pět sezon. A i když to z pohledu Sharks nebyl povedený ročník, po individuální stránce si jej Karlsson zapíše do životopisu zlatým písmem. Poprvé v kariéře totiž překonal stobodovou hranici (25+76). Že to dokázal ve věku 32 let je prostě fantastické.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

4. – 5. Adam Fox (New York Rangers)

Adam Fox.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 12 milionů dolarů
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů – 72 bodů (12+60)

Z nenápadné hvězdičky vyrostla nápadná hvězda NHL. Tak by se dal charakterizovat příběh Adama Foxe. Americký obránce byl v roce 2016 draftován Calgary až z 66. místa ve třetím kole, ale Flames mu nikdy nedali šanci zahrát si v NHL. Mistr světa z juniorského šampionátu měl však štěstí. V roce 2018 koupila jeho hráčská práva Carolina a o rok později to samé udělali New York Rangers. V Madison Square Garden dostal Fox šanci, kterou dokázal využít.

Ve své nováčkovské sezoně zaznamenal 42 bodů (8+34) v 70 zápasech a od té doby je jasnou defenzivní jedničkou mužstva. Předloni vyhrál Norris Trophy pro nejlepšího zadáka NHL a letos byl mezi finalisty v této kategorii. Rangers si talentovaného borce smluvně pojistili až do roku 2029.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. – 5. Zach Werenski (Columbus Blue Jackets)

Zach Werenski-Columbus.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 12 milionů dolarů
Bilance v minulé sezoně: 13 zápasů – 8 bodů (3+5)

Zach Werenski je produktem americké národní hokejové akademie, takže si prošel reprezentačními výběry do 17, 18 a 20 let. Ze šampionátu sedmnáctek má doma zlato a k němu má bronzovou medaili z mistrovství světa juniorů.

Je to typ moderního beka, který umí hrát poctivě dozadu, ale jakmile je to možné, vyráží podporovat ofenzívu. Protože je skvělým bruslařem, umí pokrýt velkou část ledu. Kromě toho má potřebnou sílu a stabilitu, takže v soubojích u mantinelů mu může jen málokdo konkurovat.

Na ledě působí klidně a vyrovnaně, nezmatkuje, dokáže se rychle zorientovat v každé situaci. Díky výjimečné předvídavosti a hokejové inteligenci je vždycky o krok napřed před svými protivníky. Patří mezi absolutně nejlepší ofenzivní beky na světě. Díky fyzickým dispozicím se nebojí hrát důrazně ve vlastním obranném pásmu, čistí prostor před gólmanem a je důrazný v rozích hřiště. Když se nechá útočník nachytat s hlavou dole, může očekávat tvrdý hit.

Na minulou sezonu však nebude vzpomínat v dobrém. Odehrál v ní pouze 13 utkání a pak si vážně poranil rameno. Do konce ročníku už se na ledě neobjevil a pro mužstvo byla jeho absence obrovskou ztrátou. Werenski podepsal s Columbusem v roce 2021 nový šestiletý kontrakt a v nadcházející sezoně by díky němu měl inkasovat rovných 12 milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Alex Pietrangelo (Vegas Golden Knights)

Alex Pietrangelo-Vegas.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 12,3 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 73 zápasů – 54 bodů (11+43)

Ve svých prvních dvou sezonách v NHL nashromáždil obránce Alex Pietrangelo 94 kanadských bodů. St. Louis si urostlého borce vybrali jako čtvrtého v draftu v roce 2008 zejména kvůli jeho fyzickým parametrům. K nim postupně přidával i zkušenosti, kterých má dnes - ve třiatřiceti letech - na rozdávání.

V sezoně 2018/19 poprvé v kariéře zvedl nad hlavu Stanley Cup, k němuž dovedl mužstvo jako kapitán. V roce 2020 však Bluesmany opustil a zamířil do las Vegas, kde se v minulém ročníku radoval ze Stanley Cupu znovu.

Je to vynikající bruslař s dobrou střelou a citem pro přihrávku. Nyní je v nejlepším hokejovém věku, takže plat ve výši 12,3 milionu dolarů, který mu zajišťuje plnění smlouvy v nadcházející sezoně, je asi ideálním ohodnocením jeho schopností.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Seth Jones (Chicago Blackhawks)

Seth Jones-Chicago.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 12,5 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 72 zápasů – 37 bodů (12+25)

Obránce Seth Jones se stal v roce 2013 čtverkou draftu NHL. Dvojnásobný mistr světa do 18 let, zlatý šampion z juniorského mistrovství a bronzový medailista z mistrovství světa seniorů v roce 2010 zatím rozdělil kariéru mezi Nashville, Columbus a Chicago, kde podepsal v roce 2021 lukrativní osmiletý kontrakt, jenž mu v každém ročníku přinese průměrně devět a půl milionu dolarů - v tom následujícím to však bude dvanáct a půl milionu. Nyní se ukazuje, že tento krok byl pro klub možná obrovskou chybou, a to nikoli proto, že by byl Jones špatný hráč, ale smlouva jej výrazně přeceňuje, natož v klubu, který patří k nejhorším v NHL a rozhodl se jít cestou přestavby kádru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Dougie Hamilton (New Jersey Devils)

Dougie Hamilton-Devils.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 12,6 milionu dolarů
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů – 74 bodů (22+52)

V NHL bezpochyby nenajdete lepšího obránce narozeného v roce 1993, než je Kanaďan Dougie Hamilton. Čerstvě třicetiletý borec byl draftován v roce 2011 jako devátý hráč v celkovém pořadí Bostonem a v dresu Bruins strávil první tři sezony v elitní zámořské lize. Následně pobyl tři roky v Calgary a stejně dlouho pak hájil barvy Caroliny. Předloni se nechal zlákat nabídkou lukrativní sedmileté smlouvy od Ďáblů z New Jersey a jejich barvy bude hájit už třetí sezonu. Ta minulá se pro něho stala z individuálního pohledu nejlepší v jeho kariéře. V 82 zápasech posbíral úctyhodných 74 bodů.

Téměř dvoumetrový a přes metrák vážící zadák však nehraje nijak přehnaně fyzicky a agresivně. Je mimořádně pohyblivý, obratný, má skvělou výdrž a na ledě hýří kreativitou. Tyto vlastnosti a schopnosti ocení v nadcházející sezoně newyorský klub téměř 13 miliony dolary a z Hamiltona tak dělá nejlépe placeného beka v soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud