Zlatem vyvážení obránci. 12 nejlépe placených beků v aktuální sezoně NHL

Kdo je nejlepším hokejovým obráncem současnosti v zámořské NHL? Tato otázka by nejspíš vyvolala bouřlivé diskuse a tak se jí nebudeme zabývat. Najdeme si jinou, na kterou lze odpovědět díky číslům.

slide-nejdražší obránci.jpg

Bez dobré defenzívy nemůže žádný hokejový tým v NHL dojít až ke Stanley Cupu. Přestože nejlepší obránci nejsou možná cenění tak vysoko jako elitní forvardi, kluby si nejkvalitnější beky prozíravě hýčkají hodně slušnými platy. V následujících kapitolách najdete 12 zadáků, kteří si v aktuální sezoně vydělají v nejslavnější zámořské soutěži nejvíc peněz.

Pokračování 2 / 13

9. – 12. Jeff Petry (Montreal Canadiens)

Jeff Petry.jpg

Aktuální roční plat: 7 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 63 zápasů – 27 bodů (8+19)

Nenápadný, ale spolehlivý a nesmírně platný. Tak by klidně mohla znít charakteristika amerického zadáka Jeffa Petryho. Urostlý bek, kterého si v roce 2006 vybral ve druhém kole draftu Edmonton, je skvělým a neobyčejně obratným bruslařem, který se v každém okamžiku na ledě dokonale orientuje. Umí podržet puk i přesně rozehrát, a navzdory svým fyzickým parametrům to není typ důrazného obránce, který by se vyžíval ve hře do těla.

Petry disponuje dobrou střelou, kterou umí zúročit v přesilových hrách. V aktuální sezoně patří mezi dvacítku nejčastěji střílejících beků v NHL. Loni v létě podepsal v Montrealu šestiletý kontrakt, který mu v aktuálním ročníku zajišťuje příjem rovných sedm milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 13

9. – 12. Johnny Boychuk (New York Islanders)

Johnny Boychuk.jpg

Aktuální roční plat: 7 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 58 zápasů – 21 bodů (6+15)

Po šesti sezonách v Bostonu přestoupil v létě roku 2014 Kanaďan Johnny Boychuk do New Yorku Islanders a zdá se, že udělal dobře. Obránce, který měl v dresu Bruins spíše roli destruktivního hráče, získal v týmu Ostrovanů jinou úlohu. Chodí na přesilovky a k údivu mnohých, kteří ho měli zařazeného ve škatulce tvrďáka, jenž nejde pro střet daleko, je z něho produktivní bek.

Po 57 zápasech aktuální sezony má Boychuk ve statistikách 21 bodů za šest gólů a 15 přihrávek a v +/- bodování je deset bodů v kladných hodnotách. Jeho dosud nejlepší sezona byla ta předloňská, v níž zaznamenal 35 bodů (9+26), letos by ji ale možná mohl překonat. V jeho možnostech je dostat se k hranici 40 bodů. Zatímco v Bostonu byl druhořadým bekem, v dresu Ostrovanů patří ke klíčovým hráčům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 13

9. – 12. Alex Pietrangelo (St. Louis Blues)

Alex Pietrangelo.jpg

Aktuální roční plat: 7 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 61 zápasů – 31 bodů (9+22)

V prvních dvou sezonách v NHL nashromáždil obránce Alex Pietrangelo 94 kanadských bodů. St. Louis si urostlého borce vybrali jako čtvrtého v draftu v roce 2008 zejména kvůli jeho fyzickým parametrům. K nim postupně přidával i zkušenosti.

V sezoně 2013/14 nastřádal do statistik úctyhodných 51 bodů (8+43) a loni se dostal v 73 zápasech na 31 bodů (9+22). Je to vynikající bruslař s dobrou střelou a citem pro přihrávku. V 27 letech je v nejlepším hokejovém věku, takže plat ve výši sedmi milionů dolarů za sezonu je asi ideálním ohodnocením jeho schopností a perspektivity.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 13

9. – 12. Erik Karlsson (Ottawa Senators)

Karlsson.jpg

Aktuální roční plat: 7 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 62 zápasů – 55 bodů (10+45)

Švédský obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během necelých osmi sezon v NHL nasbíral 440 kanadských bodů, k čemuž mu stačilo 541 zápasů. Na hráče, který má v popisu práce defenzívu, je to obdivuhodný výkon. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

V minulé sezoně se stal Karlsson s 82 body vůbec nejproduktivnějším bekem soutěže a navázal tak dva předchozí ročníky, kdy se mu povedlo to samé. Mnozí experti tvrdí, že je momentálně jedním z nejlepších ofenzivních zadáků v NHL a čísla jim dávají zapravdu. Zcela po právu si ze slavnostního večera v roce 2015 odnesl už podruhé Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže. Tu první vyhrál v roce 2012, nedlouho po 22. narozeninách, a na další může pomýšlet po současném ročníku.

S průměrným časem 27 minut a 43 vteřin na ledě za zápas je pátým nejvytíženějším hráčem soutěže v současné sezoně. Přesilovkový specialista jde v šestadvaceti na výkonnostním vrcholu, na němž se může držet ještě pěkných pár let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 13

8. Kris Letang (Pittsburgh Penguins)

Kris Letang.jpg

Aktuální roční plat: 7,25 milionu dolarů
Aktuální výkonnost: 41 zápasů – 34 bodů (5+29)

V NHL nehraje mnoho silnějších hokejistů než je Kris Letang. Určitě není nejlepším hráčem Pittsburghu, ale je jedním z nejdůležitějších. Je to zarputilý obránce, kterého zdobí agresivita a rychlost, navíc si skvěle rozumí se Sidneym Crosbym.

Od roku 2013 běží Letangovi v Pittsburghu osmiletá smlouva na 58 milionů dolarů. To jsou velké peníze na hráče, který poměrně často marodí. V ročníku 2013/14 odehrál pouze 37 zápasů, protože ho postihla mrtvice a vyřadila jej ze hry. Lékaři však později konstatovali, že jeho sportovní kariéra není ohrožena.

V sezoně 2014/15 však zvládl odehrát 69 utkání, ve kterých znovu naplno ukázal, jak platným hráčem dokáže být. Nasbíral v nich 54 bodů za 11 gólů a 43 asistencí, byl sedmým nejproduktivnějším a osmým nejvytíženějším bekem soutěže podle průměrného času stráveného na ledě. A mohlo to být ještě lepší, kdyby na konci března neutrpěl otřes mozku.

V loňském ročníku zaznamenal svůj bodový rekord, když v 71 zápasech posbíral 67 bodů (16+51) v základní části soutěže a na cestě za Stanley Cupem podpořil mužstvo třemi góly a 12 asistencemi. V hlasování o Norris Trophy pro nejlepšího beka NHL skončil loni na čtvrtém místě.

Foto: Profinedia.cz

Pokračování 7 / 13

7. Drew Doughty (Los Angeles Kings)

Drew Doughty.jpg

Aktuální roční plat: 7,45 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 64 zápasů – 35 bodů (8+27)

Na sedmadvacetiletém Kanaďanovi oceňují odborníci skvělé bruslení, agilitu, zdravou agresivitu a chladnou hlavu i v těch nejsvízelnějších situacích. Je snadné zůstat vzadu a hrát pozičně, ale nejsložitější rozhodnutí, jaké může obránce učinit, dělá v momentě, kdy se má rozhodnout, zda bude riskovat a podpoří útok. V předvídání toho správného okamžiku je Drew Doughty možná nejlepší na světě.

Doughty je jedním z důvodů, proč Los Angeles Kings dvakrát během posledních pěti let vyhráli Stanley Cup a proč jej mohou v blízké budoucnosti vyhrát znovu. V uplynulém ročníku nasbíral v základní části 51 bodů za 14 branek, k nimž přidal 37 asistencí a v současné sezoně si zatím připsal do statistik osm gólů a 27 asistenci.

Do NHL naskočil už v roce 2008 jako osmnáctiletý mladíček a stal se z něho železný muž soutěže. Od té doby totiž vynechal jen 16 zápasů. Poté, co ve své druhé sezoně nasbíral 59 kanadských bodů, začali o něm experti mluvit jako o novém Ray Bourqueovi.

V předminulé sezoně mu Norris Trophy pro nejlepšího obránce utekla jen o fous – v hlasování totiž skončil na druhém místě za Erikem Karlssonem. V minulé sezoně už byl ale na absolutním vrcholu. Podle statistických čísel je s průměrným časem 27 minut a 17 vteřin na ledě za zápas druhým nejvytíženějším hráčem v NHL. Vzhledem k věku se dá předpokládat, že jeho výkony se budou ještě zlepšovat, takže Norris Trophy může po sezoně opět patřit právě jemu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 13

5. – 6. Dion Phaneuf (Ottawa Senators)

Dion Phaneuf-Ottawa.jpg

Aktuální roční plat: 7,5 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 62 zápasů – 26 bodů (9+17)

Kanadský obránce Dion Phaneuf býval jedním z nevytěžovanějších zadáků v NHL, ale ani to už není pravda. Pro mnohé odborníky je výše a délka jeho kontraktu, který uzavřel v roce 2013 v Torontu, zarážející a mluví o něm jako o jednom z nejvíce přeplácených hráčů v soutěži.

Phaneuf je sice poměrně produktivním bekem, ale na druhou stranu se nechává zbytečně často vylučovat a oslabuje tým. I to je možná jeden z důvodů, proč se Maple Leafs v uplynulých šesti sezonách, kdy Phaneuf v klubu hrál, dostali jen jednou do play-off. V minulém ročníku se ho klub v rámci velkého trejdu „zbavil“ a nyní jeho lukrativní smlouvu financuje Ottawa.

Jednatřicetiletý hráč pobírá v aktuální sezoně sedm a půl milionů dolarů a kontrakt mu vyprší až v roce 2021. Jen pro srovnání – Švéd Erik Karlsson, jeho současný spoluhráč a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce ze sezony2014/15, bere ročně o půl milionu dolarů méně…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 13

5. – 6. Keith Yandle (Florida Panthers)

Keith Yandle-Florida.jpg

Aktuální roční plat: 7,5 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 63 zápasů – 32 bodů (3+29)

Obránce Keith Yandle patří mezi nenápadné hvězdy NHL. Nemluví a nepíše se o něm tolik jako třeba o Weberovi, Doughtym či Chárovi. Až do sezony 2014/15 byl klíčovým hráčem Arizony, pak byl vytrejdován do New Yorku Rangers, kde se okamžitě zařadil mezi opory zadních řad.

Třicetiletý Američan byl draftován Kojoty v roce 2005 až v pátém kole jako 105. hráč v celkovém pořadí, ale nyní už je nad slunce jasné, že v jeho případě se skauti pěkně sekli, protože měl jít na řadu už v prvním kole. V NHL stačil Yandle dosud odehrát 724 zápasů, ve kterých nasbíral 401 (75+326) bodů.

V posledních sezonách patří mezi beky, kteří podávají nejkonzistentnější výkony v soutěži. I proto se o něho intenzívně zajímala konkurence. Když mu loni v létě vypršel kontrakt v New Yorku, překvapivě se nedohodl na prodloužení smlouvy, ale zamířil na Floridu za Jaromírem Jágrem. Panterům se upsal na sedm let a v aktuální sezoně mu smlouva zajistí sedm a půl milionu dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 13

3. – 4. Ryan Suter (Minnesota Wild)

Ryan Suter.jpg

Aktuální roční plat: 9 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 62 zápasů – 33 bodů (8+25)

Ryan Suter je jedním z nejchytřejších obránců v NHL. Je to hráč, který se asi nejvíc podobá Nicklasi Lidströmovi. Stráví na ledě 27 minut v každém zápase, což z něho dělá třetího nejvytíženějšího hráče v NHL a jasně to ilustruje jeho důležitost pro tým Minnesoty.

Suter to zvládá, protože je géniusem v hospodaření s energií v průběhu zápasu. Dokáže rozpoznat, kdy je třeba zapnout na plný výkon a kdy si naopak může trochu vydechnout. Kromě toho je mistrem přihrávky z vlastního obranného pásma, odkud dokáže zakládat smrtící útočné akce. Bleskurychle se i pod tlakem umí rozhodnout pro tu nejlepší možnost.  I proto v každé z posledních devíti sezon (včetně té zkrácené) nasbíral přes třicet bodů za gólové asistence. Je skvělým bruslařem, který umí číst hru a prakticky nedělá chyby.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 13

3. - 4. Brent Seabrook (Chicago Blackhawks)

Brent Seabrook.jpg

Aktuální roční plat: 9 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 61 zápasů – 30 bodů (3+27)

Kanadský obránce Brent Seabrook byl v roce 2003 první volbou Chicaga v draftu. Na řadu přišel jako 14. hráč v celkovém pořadí a dodnes neoblékl dres jiného klubu. A vypadá to, že ještě nějakou dobu zůstane Černým jestřábům věrný, protože v září roku 2015 podepsal v klubu osmiletý kontrakt.

Jednatřicetiletý zadák si v aktuální sezoně přijde na devět milionů dolarů, což odpovídá hráči jeho kvalit a významu. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu je typem spolehlivého beka, který je nesmírně platný v přesilových hrách. Hraje jistě a disciplinovaně dozadu, ale přitom zvládá podporovat ofenzívu jako málokterý jiný obránce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 13

2. P.K. Subban (Nashville Predators)

PK Subban-Nashville.jpg

Plat v sezoně 2016/17: 11 milionů dolarů
Aktuální výkonnost: 48 zápasů – 31 bodů (8+23)

Kdybychom hledali obránce, který podával na poli produktivity v posledních sezonách nejkonzistentnější výkony, pak bychom došli mimo jiné i k P.K. Subbanovi z Nashivillu. V součtu tří regulérních a jedné zkrácené sezony posbíral sedmadvacetiletý Kanaďan 203 bodů za 42 branek a 161 asistencí. A v aktuální sezoně pokračuje v nasazeném tempu – po 48 zápasech má na kontě 31 bodů.

Subban už zná pocity vítěze Norris Trophy pro nejlepšího obránce v NHL. Prestižní ocenění získal v roce 2013. V předminulé sezoně byl třetím nejproduktivnějším zadákem v NHL, když dokázal zaznamenat 60 bodů za 15 branek a 45 asistencí. V minulém ročníku posbíral 51 bodů (6+45). V létě změnil dres a v aktuální sezoně hájí barvy Nashvillu, kde možná nezáří tak, jak se čekalo, ale stále je to vynikající bek, který se ještě může zlepšovat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 13

1. Shea Weber (Montreal Canadiens)

Shea Weber-Montreal.jpg

Aktuální roční plat: 12 milionu dolarů
Aktuální výkonnost: 65 zápasů – 37 bodů (14+23)

„Hrát proti tomuhle chlapovi není moc zábavné. Jednou jsem od něho dostal takový hit, že mi praskl chránič holeně,“ řekl Američan Kevin Shattenkirk z Washingtonu. Narážel tak na tvrdost třicetiletého kanadského beka, kterou je v NHL proslulý. Shea Weber umí soupeře pěkně podusit u mantinelů a v rozích kluziště.

„Naštěstí člověk nemá moc času přemýšlet o tom, že se ho bojí. Je tak rychlý, že si stačíte uvědomit – sakra, jestli mě zasáhne, bude to zatraceně bolet. A pak to přijde,“ popisoval pocity z hraní proti Weberovi Shattenkirk.

Každý tým se na Webera pečlivě připravuje, jenže jemu stačí jedna či dvě šance za zápas, aby z nich buď dal gól, nebo jej připravil pro spoluhráče. Kromě extrémní síly a agresivity je jeho velkou předností hokejová inteligence a předvídavost, kterou umí uplatnit v přesilovkách, kdy si dokáže perfektně najít střeleckou pozici. Zdánlivě bez zájmu stojí na modré čáře a vyčkává, pak ve správný moment vystartuje na puk a dělovkou skóruje.

Weber, který byl v létě vytrejdován za obránce PK Subbana z Nashvillu do Montrealu, je trojnásobným finalistou Norris Trophy a loni skončil v hlasování na desáté příčce.  Celkově skončil v letech 2011 a 2012 druhý a v roce 2014 třetí. Možná i proto je momentálně nejlépe placeným bekem v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud