Jak by vypadala pětka s brankářem, poskládaná z nejlépe placených hokejistů na jednotlivých postech v aktuální sezoně NHL? Je to (alespoň na papíře) opravdu hvězdná formace.
Kdybychom dali dohromady nejlépe placený útok, obranu a brankáře v právě probíhající sezoně NHL, nenašli bychom v této formaci žádného českého hráče, ale dokonce ani superhvězdy jako je Alexandr Ovečkin, Leon Draisaitl nebo Sidney Crosby. Jak by nejlépe vydělávající pětka ročníku 2024/25 vypadala, na to odpovídají následující kapitoly.
Pokračování 2 / 7
Brankář: Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning)
Věk: 30 let
Bilance v aktuální sezoně: 30 zápasů – průměr 2,36 inkasovaných branek na utkání, 91,5 % úspěšnost zásahů
Plat v sezoně 2024/25: 10 milionů dolarů
Po skvělých výkonech, které předváděl na juniorské úrovni, si ruský brankář Andrej Vasilevskij vybojoval v sezoně 2013/14 místo jedničky v brance celku Salavat Ufa. Odchytal 28 zápasů v základní části, osmnáct utkání v play-off KHL a pomohl svému týmu do finále Východní konference.
Přes 190 centimetrů vysokého mladíka si v roce 2012 vybrala jako devatenáctého hráče v draftu Tampa Bay a tamní skauti nadaného brankáře bedlivě sledovali i během jeho angažmá v KHL. A mohli z něho mít radost, takže po sezoně 2013/14 mu nabídli smlouvu a mladý Rus si ve svém premiérovém ročníku v NHL zachytal v 16 zápasech.
V další sezoně dostal šancí ještě víc a odchytal 24 střetnutí. S úspěšností zákroků 91 % a průměrem 2,76 inkasovaných gólů na zápas se rozhodně ukázal v dobrém světle, i tak ale mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil z branky Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky.
Nyní už je jednou z nejzářivějších brankářských hvězd v NHL. V ročníku 2018/19 získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana soutěže a dvakrát přivedl Tampu Bay ke Stanley Cupu. V roce 2021 ještě navrch obdržel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off. Na cestě za Stanley Cupem odchytal 23 utkání s průměrem 1,9 inkasovaných branek na zápas a úspěšností zásahů 93,7 %.
V aktuálním ročníku je s výdělkem deseti milionů dolarů jedním ze tří nejlépe placených gólmanů v NHL. V naší sestavě dostal přednost před Connorem Hellebuyckem z Winnipegu a Jeremy Swaymanem z Bostonu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
Obránce: Rasmus Dahlin (Buffalo Sabres)
Věk: 24 let
Bilance v aktuální sezoně: 33 zápasů – 29 bodů (6+23)
Plat v sezoně 2024/25: 13 milionů dolarů
Rasmus Dahlin nebyl před sedmi lety jen jedničkou draftu mezi obránci, tehdy čerstvě osmnáctiletý Švéd se stal absolutní jedničkou celého výběru. Sáhli po něm skauti Buffala Sabres. Experti popisovali Dahlina jako nesmírně talentovaného beka, který perfektně bruslí, má nesmírně šikovné ruce a umí to s pukem, k tomu je chytrý a agilní.
Přestože to není superobr (měří 190 centimetrů), neuhne v žádném osobním souboji a při hře jeden na jednoho je většinou úspěšný. Už v sedmnácti letech byl členem švédského výběru na olympijských hrách v Jižní Koreji. Na mistrovství světa juniorů v roce 2018 pomohl reprezentaci Tre Kronor ke stříbrným medailím, dostal se do All-Star týmu turnaje a byl vyhlášen nejlepším obráncem šampionátu. V Buffalu nyní hraje už sedmým rokem a je bezpochyby největší hvězdou Sabres a zároveň také nejlépe placeným bekem v NHL. V aktuální sezoně mu přistane na účtu 13 milionů dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
Obránce: Dougie Hamilton (New Jersey Devils)
Věk: 31 let
Bilance v aktuální sezoně: 43 zápasů – 26 bodů (5+21)
Plat v sezoně 2024/25: 12,6 milionu dolarů
V NHL bezpochyby nenajdete lepšího obránce narozeného v roce 1993, než je Kanaďan Dougie Hamilton. Jednatřicetiletý borec byl draftován v roce 2011 jako devátý hráč v celkovém pořadí Bostonem a v dresu Bruins strávil první tři sezony v elitní zámořské lize. Následně pobyl tři roky v Calgary a stejně dlouho pak hájil barvy Caroliny. V roce 2021 se nechal zlákat nabídkou lukrativní sedmileté smlouvy od Ďáblů z New Jersey, kde nyní kroutí už čtvrtou sezonu. Zatímco ta předminulá se pro něho stala z individuálního pohledu nejlepší v jeho kariéře, větší část předchozího ročníku byl na marodce.
Téměř dvoumetrový a přes metrák vážící zadák však nehraje nijak přehnaně fyzicky a agresivně. Je mimořádně pohyblivý, obratný, má skvělou výdrž a na ledě hýří kreativitou. Tyto vlastnosti a schopnosti oceňuje v aktuální sezoně newyorský klub téměř 13 miliony dolary a z Hamiltona tak dělá druhého nejlépe placeného beka v soutěži.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
Pravé křídlo: Nathan MacKinnon (Colorado Avalanche)
Věk: 29 let
Bilance v aktuální sezoně: 41 zápasů – 66 bodů (14+52)
Plat v sezoně 2024/25: 16,5 milionu dolarů
Nathan MacKinnon sice hrává převážně ve středu útoku, ale je to univerzál, který se může bez problémů přesunout i na pravé křídlo, kam jej také v tomto výběru umísťujeme. V roce 2013 se stal jedničkou draftu a hned ve své premiérové sezoně v NHL dokázal, proč si ho Colorado vybralo jako prvního v pořadí. Odehrál všech 82 zápasů, zaznamenal 63 bodů a získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže.
Experti očekávali, že jeho výkonnostní růst bude pokračovat, ale Colorado pak zažívalo bídné časy a MacKinnona nebylo moc vidět. V ročníku 2017/18 se však Avalanche konečně zmátořili a kanadský forvard na tom měl lví podíl. V 74 zápasech posbíral 97 bodů za 39 branek a 58 asistencí a rázem se z něho stala jedna z nejzářivějších hvězd ligy. V další sezoně se dostal na 99 bodů a v roce 2022 přivedl mužstvo ke Stanley Cupu. V minulé sezoně zaznamenal 140 bodů a získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy a přibližně stejný výsledek by mohl zopakovat i v aktuálním ročníku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
Centr: Elias Pettersson (Vancouver Canucks)
Věk: 26 let
Bilance v aktuální sezoně: 34 zápasů – 28 bodů (10+18)
Plat v sezoně 2024/25: 14,5 milionu dolarů
Nejvýše postaveným švédským hokejistou v draftu v roce 2017 se stál útočník Elias Pettersson. A to tento chytrý a agilní hokejista neodehrál do té doby jediné utkání v nejvyšší soutěži mezi dospělými. Odchovanec klubu Timra oblékal jeho dres až do konce sezony 2016/17 a válel ve druhé švédské lize. Tam se mu ale opravdu dařilo. Ve 43 zápasech nasbíral do statistik 41 bodů za 19 gólů a s 22 asistencemi se stal nejlépe nahrávajícím juniorem v historii této soutěže.
Po draftu přestoupil do klubu Växjö Lakers a hrál první švédskou ligu. V premiérové sezoně mezi elitou odehrál 44 utkání, nastřílel 24 branek a k nim přidal 32 nahrávek. Stal se nejlepším juniorem soutěže, vyhrál +/- bodování, pomohl mužstvu k mistrovskému titulu, byl nejlepším útočníkem sezony i nejužitečnějším hráčem. Navíc ještě pomohl švédské dvacítce ke stříbru na juniorském šampionátu a podílel se na obhajobě zlata reprezentace Tre Kronor na mistrovství světa dospělých.
Pettersson je nejen skvělý ve hře dopředu, ale umí si báječně plnit i defenzivní povinnosti. Nechybí mu rychlost, akcelerace a především houževnatost. Žádný puk pro něho není ztracený a je radost sledovat, jak se dokáže v každém utkání vybičovat k úžasným výkonům. V debutové sezoně v NHL získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka ligy. V létě roku 2021 prodloužil ve Vancouveru kontrakt o tři roky a loni o dalších osm sezon. Tato smlouva z něj v této sezoně dělá jednoho z nejlépe placených hráčů v lize.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
Levé křídlo: Auston Matthews (Toronto Maple Leafs)
Věk: 27 let
Bilance v aktuální sezoně: 27 zápasů – 30 bodů (13+17)
Plat v sezoně 2024/25: 16,7 milionu dolarů
V červnu roku 2016 se stal jedničkou draftu Američan Auston Matthews. Ještě před draftem, v létě roku 2015, oznámil, že odchází do Evropy a bude hrát ve švýcarské lize. Sezonu 2015/16 strávil v klubu ZSC Lions a ve 36 zápasech nasbíral 46 bodů (24+22).
Hokejoví fanoušci ho mohli vidět v roce 2016 i na mistrovství světa dospělých, kde navzdory nízkému věku patřil k nejlepším hráčům Spojených států a v deseti zápasech nasbíral devět bodů za šest gólů a tři asistence. Jen o pár měsíců dříve pomohl celku USA k bronzu na šampionátu juniorů.
Když Toronto v sezoně 2015/16 po třech letech bez play-off postoupilo do vyřazovacích bojů, měl na tom velkou zásluhu. V premiérové sezoně v NHL oslnil čtyřiceti nastřílenými góly a 69 body v základní části soutěže a získal po zásluze Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Od té doby, co je součástí týmu, Maple Leafs v play-off nechyběli ani jednou. Už nyní je univerzál, který může hrát ve středu útoku nebo na levém křídle, legendou Toronta, protože třikrát vyhrál Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce ligy a jednou Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezony.
Foto: Profimedia.cz