10. Miroslav Holeňák (404 zápasů)  Narodil se ve Zlíně, převážnou část kariéry ale spojil s jinými ligovými kluby. Obránce Miroslav Holeňák strávil několik let v Drnovicích, odkud v roce 2000 přestoupil do Liberce. Se Slovanem vybojoval mistrovský titul a před sezonou 2004/05 přišel do Slavie. V Edenu nevydržel moc dlouho a přes rakouský Mattersburg se vrátil znovu do Liberce, kde pak uzavřel kariéru. Během ní odehrál 404 ligových zápasů. Profimedia.cz
 9. David Limberský (406 zápasů)  David Limberský byl jedním z hráčů, kteří stáli u zrodu „nové“ Viktorky a do základní sestavy západočeského týmu patřil do konce sezony 2020/21. Do Plzně přišel v roce 2008 ze Sparty a na levém kraji obrany si vybudoval neotřesitelnou pozici. Později se stal i kapitánem. Na kontě má 406 ligových utkání a podepsal se po pět mistrovských titulů Viktorky. Profimedia.cz
 8. Libor Došek (407 zápasů)  Ještě před několika lety střílel góly za Slovácko, po sezoně 2015/16 ale ukončil profesionální kariéru a zamířil do sportovního důchodu. Útočník Libor Došek, který měřil bezmála dva metry, začínal v Brně, hrál také za Synot či Blšany, odkud zamířil do Liberce. Se Slovanem získal v roce 2006 titul a následně zamířil za 25 milionů korun do Sparty. Na Letné okusil Ligu mistrů, přidal další ligový titul a poprvé se vydal vstříc zahraničnímu angažmá. V řeckém Xanti ale dlouho nezůstal, po návratu působil v Teplicích a od roku 2011 byl ve Slovácku. Na kontě má 407 ligových zápasů, ve kterých dal 125 branek. Profimedia.cz
 7. David Lafata (418 zápasů)  Když David Lafata po sezoně 2017/18 uzavřel profesionální kariéru, loučil se jako absolutní střelecký rekordman - 198 gólů, které nastřílel v dresech Českých Budějovic, Jablonce a Sparty, budou jeho následovníci jen těžko překonávat. Na tento mimořádný výkon mu stačilo odehrát 418 utkání, což ho řadí na sedmé místo v historické tabulce hráčů podle počtu utkání v nejvyšší soutěži. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Železní muži. 11 fotbalistů, kteří odehráli v české lize více než 400 zápasů

Odehrát v české nejvyšší fotbalové soutěži přes tři stovky zápasů, to je známkou vysoké kvality a konzistence. Jedenáct borců se ale dostalo i nad metu 400 utkání.

Jen jedenáct hráčů má na kontě více než čtyři stovky ligových startů. Nejblíže k této hranici má Josef Jindřišek z Bohemians, který odehrál 395 střetnutí. V následujících kapitolách zjistíte, mezi které borce se zařadí, pokud se mu podaří zvládnout ještě aspoň šest zápasů.

Pokračování 2 / 12

11. Jaromír Blažek (401 zápasů)

Jaromír Blažek.jpg

Jaromír Blažek je úzce spjat s pražskou Spartou. Rodák z Brna však získal první ligový titul v roce 1996 se Slavií, poté se ale přes Bohemians dostal na Letnou, kde vybojoval šest dalších ligových triumfů. Účastník tří evropských i jednoho světového šampionátu svou kariéru uzavřel v sezoně 2014/15 v Jihlavě s bilancí 401 odchytaných zápasů a 157 vychytaných nul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

10. Miroslav Holeňák (404 zápasů)

Miroslav Holeňák.jpg

Narodil se ve Zlíně, převážnou část kariéry ale spojil s jinými ligovými kluby. Obránce Miroslav Holeňák strávil několik let v Drnovicích, odkud v roce 2000 přestoupil do Liberce. Se Slovanem vybojoval mistrovský titul a před sezonou 2004/05 přišel do Slavie. V Edenu nevydržel moc dlouho a přes rakouský Mattersburg se vrátil znovu do Liberce, kde pak uzavřel kariéru. Během ní odehrál 404 ligových zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

9. David Limberský (406 zápasů)

David Limberský.jpg

David Limberský byl jedním z hráčů, kteří stáli u zrodu „nové“ Viktorky a do základní sestavy západočeského týmu patřil do konce sezony 2020/21. Do Plzně přišel v roce 2008 ze Sparty a na levém kraji obrany si vybudoval neotřesitelnou pozici. Později se stal i kapitánem. Na kontě má 406 ligových utkání a podepsal se po pět mistrovských titulů Viktorky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

8. Libor Došek (407 zápasů)

Libor Došek Sparta.jpg

Ještě před několika lety střílel góly za Slovácko, po sezoně 2015/16 ale ukončil profesionální kariéru a zamířil do sportovního důchodu. Útočník Libor Došek, který měřil bezmála dva metry, začínal v Brně, hrál také za Synot či Blšany, odkud zamířil do Liberce.

Se Slovanem získal v roce 2006 titul a následně zamířil za 25 milionů korun do Sparty. Na Letné okusil Ligu mistrů, přidal další ligový titul a poprvé se vydal vstříc zahraničnímu angažmá. V řeckém Xanti ale dlouho nezůstal, po návratu působil v Teplicích a od roku 2011 byl ve Slovácku. Na kontě má 407 ligových zápasů, ve kterých dal 125 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

7. David Lafata (418 zápasů)

David Lafata1.jpg

Když David Lafata po sezoně 2017/18 uzavřel profesionální kariéru, loučil se jako absolutní střelecký rekordman - 198 gólů, které nastřílel v dresech Českých Budějovic, Jablonce a Sparty, budou jeho následovníci jen těžko překonávat. Na tento mimořádný výkon mu stačilo odehrát 418 utkání, což ho řadí na sedmé místo v historické tabulce hráčů podle počtu utkání v nejvyšší soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

6. Václav Procházka (420 zápasů)

Václav Procházka-Zlín1.jpg

Fotbalový životopis osmatřicetiletého veterána Václava Procházky je pořádně bohatý. S Viktorií Plzeň vybojoval třikrát mistrovský titul, dva roky si zahrál v turecké lize, ale i přesto už dokázal v té české nastřádat do statistik přes čtyři stovky startů. Kromě západočeského klubu nechal významnou stopu také v Mladé Boleslavi, krátce se mihl na hostování ve Slovácku a od sezony 2017/18 byl (klíčovým) hráčem Baníku Ostrava. V aktuálním ročníku byl druhým rokem hráčem Zlína, kde mu za pár dní vyprší smlouva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

5. Pavel Horváth (426 zápasů)

Pavel Horváth Kodaň.jpg

Hrával za Teplice nebo Jablonec, působil i ve Spartě a Slavii, taky si vyzkoušel angažmá ve Sportingu Lisabon či Galatasarayi Istanbul, část kariéry spojil s japonským Kobé, Nejúspěšnější léta ale strávil Pavel Horváth v Plzni.

Viktorku posílil v roce 2008 a byl u začátku nové éry, během níž vybojoval tři tituly (další dva získal se Spartou) a dva postupy do Ligy mistrů. Záložník, který se dal po kariéře na trenérskou dráhu, odehrál v lize 426 zápasů a dal v nich 82 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

3. - 4. Rudolf Otepka (432 zápasů)

Rudolf Otepka.jpg

S výjimkou působení v ostravském Baníku nehrál Rudolf Otepka nikdy v týmech, které pomýšlely na ligový titul. Působil ve Zlíně, hrál za Drnovice, Příbram, Olomouc nebo České Budějovice a celkově nasbíral 432 zápasů v nejvyšší soutěži. Záložník, jehož doménou byly standardní situace, má na kontě 70 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

3. - 4. Martin Vaniak (432 zápasů)

Martin Vaniak-Slavia.jpg

Nejvíc ligových minut v historii samostatné české nejvyšší soutěže má na kontě Martin Vaniak, jenž je také rekordmanem v počtu ligových duelů mezi brankáři. Na kontě má 432 utkání. Chytal za Drnovice, hájil také barvy Olomouce či Mostu. V roce 2007 zamířil do Slavie, kterou dovedl do Ligy mistrů a se sešívanými získal i dva tituly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

2. Stanislav Vlček (436 zápasů)

Stanislav Vlček.jpg

Stanislav Vlček dával góly za Bohemians, působil taky v Českých Budějovicích, Olomouci, Dynamu Moskva či Anderlechtu, nejúspěšnější část kariéry ale spojil se Slavií, kam poprvé zamířil v roce 2004 a podruhé o pět let později po návratu z Belgie. Účastník Eura 2008 dovedl o rok dříve sešívané k titulu i historickému postupu do Ligy mistrů, který vystřelil dvěma trefami do sítě Ajaxu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

1. Milan Petržela (452 zápasů)

Milan Petržela-Slovácko1.jpg

Mnohokrát se v minulosti zdálo, že je v Plzni na odpis, Milan Petržela ale všechny krize ustál a v sestavě týmu byl skoro dvanáct let. S Viktorkou získal čtyři mistrovské tituly. O ten pátý ho „připravilo“ angažmá v Augsburgu, kam odešel po Euru v Polsku a na Ukrajině.

Osmatřicetiletý záložník má na kontě 452 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 55 branek. Tři poslední sezony strávil v dresu Slovácka a patřil k oporám mužstva. Za pár týdnů mu vyprší smlouva, ale soudě podle jeho výkonů, by mohl dostat nabídku k podpisu nového kontraktu. Bude ještě chtít pokračovat?

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud