9. Nolberto Solano (Peru) – 49 gólů  Záložník Nolberto Solano se stal vůbec prvním Peruáncem, který si zahrál v anglické Premier League. V roce 1998 přestoupil z klubu Boca Juniors do Newcastlu United, kde hrál do sezony 2003/04, během níž se přesunul do Aston Villy. V roce 2005 už byl ale opět zpátky v dresu Magpies, kde vydržel další dva roky. Svou ostrovní kariéru ukončil pětadevadesátinásobný peruánský reprezentant ve West Hamu United. Během prvního působení v Newcastlu nastřílel 37 ligových branek a po návratu z Aston Villy, kde se trefil osmkrát, dal za Straky ještě osm gólů. Ve West Hamu se rozloučil s Anglií čtyřmi přesnými trefami. S bilancí 49 branek je osmým nejlepším Jihoameričanem v historii soutěže.

9. Nolberto Solano (Peru) – 49 gólů
Záložník Nolberto Solano se stal vůbec prvním Peruáncem, který si zahrál v anglické Premier League. V roce 1998 přestoupil z klubu Boca Juniors do Newcastlu United, kde hrál do sezony 2003/04, během níž se přesunul do Aston Villy. V roce 2005 už byl ale opět zpátky v dresu Magpies, kde vydržel další dva roky. Svou ostrovní kariéru ukončil pětadevadesátinásobný peruánský reprezentant ve West Hamu United. Během prvního působení v Newcastlu nastřílel 37 ligových branek a po návratu z Aston Villy, kde se trefil osmkrát, dal za Straky ještě osm gólů. Ve West Hamu se rozloučil s Anglií čtyřmi přesnými trefami. S bilancí 49 branek je osmým nejlepším Jihoameričanem v historii soutěže.

 8. Gus Poyet (Uruguay) – 54 gólů  Uruguayský záložník a šestadvacetinásobný reprezentant Gus Poyet se stěhoval do Anglie v roce 1997, kdy zamířil po sedmi sezonách ve španělské Zaragoze do Chelsea. V londýnském klubu strávil čtyři roky, další tři pak oblékal dres Tottenhamu Hotspur, kde také zakončil hráčskou kariéru. V Chelsea si připsal v Premier League na konto 36 branek ve 105 zápasech, za Spurs skóroval osmnáctkrát v 82 utkáních. Po skončení hráčské kariéry se vydal Poyet na trenérskou dráhu. V letech 2009 až 2013 vedl celek Brighton & Howe Albion a pak se vrátil do Premier League jako manažer Sunderlandu. Když dostal padáka, byl následně koučem řeckého klubu AEK Atény, pak vedl čínský celek Šanghaj Shenhua a následně trénoval Bordeaux.
 7. Richarlison (Brazílie) – 59 gólů  Když Watford kupoval v roce 2017 talentovaného mladíka Richarlisona za 11 milionů liber z Fluminense, manažeři doufali, že by to mohl být ten správný chlapík pro jejich tým. A naděje se proměnily v realitu. Richarlison se překvapivě rychle adaptoval na ostrovní fotbal a v premiérové sezoně odehrál všech 38 ligových zápasů, dal pět branek a k nim přidal čtyři nahrávky. Už v dalším ročníku byl oporou Evertonu, kam zamířil za 35 milionů liber. Po přestupu do Tottenhamu v roce 2022 Richarlison ztratil jiskru a byl jen stínem hráče, který řádil v Premier League v minulých letech, v aktuální sezoně se ale zase našel a opět střílí góly. Momentálně jich má na kontě v Premier League devětapadesát.
 6. Alexis Sánchez (Chile) – 63 gólů  V 38 ligových zápasech sezony 2016/17 nastřílel útočník Alexis Sáchez v dresu Arsenalu 24 branek, kterýžto výkon ho vystřelil mezi nejlepších jihoamerické kanonýry v historii Premier League. Během dalšího ročníku přestoupil do Manchesteru United, kde mu však zřejmě vyschl střelecký prach. Zatímco za Gunners nasázel soupeřům ve 122 utkáních 60 gólů, v barvách Red Devils se trefil pouze třikrát ve 22 střetnutích. Chilský reprezentant byl rychlý, technicky skvěle disponovaný, měl čich na góly i dostatek kreativity, aby je připravoval pro spoluhráče. Jenže po přestupu na Old Trafford jako by mu někdo zaklel kopačky.
 5. Luis Suárez (Uruguay) – 69 gólů  Tři a půl sezony stačilo uruguayskému snajprovi Luisi Suárezovi na to, aby v Premier League nasázel soupeřům 69 branek a zanechal v ní nesmazatelnou stopu. Celou dobu oblékal dres Liverpoolu, kam přestoupil v roce 2010 z Ajaxu Amsterdam, a především poslední dva roky před odchodem do Barcelony se mu opravdu povedly. V ročníku 2012/13 se trefil třiadvacetkrát, v tom dalším dokonce jednatřicetkrát ve 33 zápasech. V historii Premier League je zapsán jako jediný hráč, který dokázal nastřílet tři hattricky jednomu soupeři, konkrétně celku Norwich City.
9
Fotogalerie

Agüero, Suárez a spol. 9 nejlepších jihoamerických střelců v historii anglické Premier League

Jižní Amerika dala světu dost velkých fotbalistů. Pelé, Maradona, Ronaldo, Messi - a tak bychom mohli pokračovat. Fotbal je součástí kultury v řadě jihoamerických zemí a spousta hráčů tam stále dělá první sportovní krůčky na ulicích, malých pláccích nebo na plážích. Někteří to dotáhnou až do nejkvalitnější soutěže světa – Premier League.

V anglické Premier League si už zahrálo dost fotbalistů z Jižní Ameriky. Někteří se dlouho nezdrželi a nezanechali po sobě žádnou stopu, jiní však výrazně čněli, stali se hvězdami a někteří snad i legendami. Platí to především pro útočníky a záložníky, kteří stříleli góly. V následujících kapitolách najdete osm nejlepších střelců soutěže z latinskoamerických zemí.

Pokračování 2 / 10

9. Nolberto Solano (Peru) – 49 gólů

Nolberto Solano (2).jpg

Záložník Nolberto Solano se stal vůbec prvním Peruáncem, který si zahrál v anglické Premier League. V roce 1998 přestoupil z klubu Boca Juniors do Newcastlu United, kde hrál do sezony 2003/04, během níž se přesunul do Aston Villy. V roce 2005 už byl ale opět zpátky v dresu Magpies, kde vydržel další dva roky. Svou ostrovní kariéru ukončil pětadevadesátinásobný peruánský reprezentant ve West Hamu United.

Během prvního působení v Newcastlu nastřílel 37 ligových branek a po návratu z Aston Villy, kde se trefil osmkrát, dal za Straky ještě osm gólů. Ve West Hamu se rozloučil s Anglií čtyřmi přesnými trefami. S bilancí 49 branek je osmým nejlepším Jihoameričanem v historii soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

8. Gus Poyet (Uruguay) – 54 gólů

Gus Poyet.jpg

Uruguayský záložník a šestadvacetinásobný reprezentant Gus Poyet se stěhoval do Anglie v roce 1997, kdy zamířil po sedmi sezonách ve španělské Zaragoze do Chelsea. V londýnském klubu strávil čtyři roky, další tři pak oblékal dres Tottenhamu Hotspur, kde také zakončil hráčskou kariéru. V Chelsea si připsal v Premier League na konto 36 branek ve 105 zápasech, za Spurs skóroval osmnáctkrát v 82 utkáních.

Po skončení hráčské kariéry se vydal Poyet na trenérskou dráhu. V letech 2009 až 2013 vedl celek Brighton & Howe Albion a pak se vrátil do Premier League jako manažer Sunderlandu. Když dostal padáka, byl následně koučem řeckého klubu AEK Atény, pak vedl čínský celek Šanghaj Shenhua a následně trénoval Bordeaux.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

7. Richarlison (Brazílie) – 59 gólů

Richarlison-Tottenham.jpg

Když Watford kupoval v roce 2017 talentovaného mladíka Richarlisona za 11 milionů liber z Fluminense, manažeři doufali, že by to mohl být ten správný chlapík pro jejich tým. A naděje se proměnily v realitu.

Richarlison se překvapivě rychle adaptoval na ostrovní fotbal a v premiérové sezoně odehrál všech 38 ligových zápasů, dal pět branek a k nim přidal čtyři nahrávky. Už v dalším ročníku byl oporou Evertonu, kam zamířil za 35 milionů liber.

Po přestupu do Tottenhamu v roce 2022 Richarlison ztratil jiskru a byl jen stínem hráče, který řádil v Premier League v minulých letech, v aktuální sezoně se ale zase našel a opět střílí góly. Momentálně jich má na kontě v Premier League devětapadesát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

6. Alexis Sánchez (Chile) – 63 gólů

Alexis Sanchez-Manchester United.jpg

V 38 ligových zápasech sezony 2016/17 nastřílel útočník Alexis Sáchez v dresu Arsenalu 24 branek, kterýžto výkon ho vystřelil mezi nejlepších jihoamerické kanonýry v historii Premier League. Během dalšího ročníku přestoupil do Manchesteru United, kde mu však zřejmě vyschl střelecký prach. Zatímco za Gunners nasázel soupeřům ve 122 utkáních 60 gólů, v barvách Red Devils se trefil pouze třikrát ve 22 střetnutích.

Chilský reprezentant byl rychlý, technicky skvěle disponovaný, měl čich na góly i dostatek kreativity, aby je připravoval pro spoluhráče. Jenže po přestupu na Old Trafford jako by mu někdo zaklel kopačky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

5. Luis Suárez (Uruguay) – 69 gólů

Luis Suarez.jpg

Tři a půl sezony stačilo uruguayskému snajprovi Luisi Suárezovi na to, aby v Premier League nasázel soupeřům 69 branek a zanechal v ní nesmazatelnou stopu. Celou dobu oblékal dres Liverpoolu, kam přestoupil v roce 2010 z Ajaxu Amsterdam, a především poslední dva roky před odchodem do Barcelony se mu opravdu povedly.

V ročníku 2012/13 se trefil třiadvacetkrát, v tom dalším dokonce jednatřicetkrát ve 33 zápasech. V historii Premier League je zapsán jako jediný hráč, který dokázal nastřílet tři hattricky jednomu soupeři, konkrétně celku Norwich City.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

4. Gabriel Jesus (Brazílie) – 73 gólů

Gabriel Jesus-Arsenal.jpg

Když trenér nechal (občas) sedět na lavičce takového borce, jakým byl Sergio Agüero, musel mít za něho k dispozici někoho opravdu výjimečného. Přesně takovým hráčem je Brazilec Gabriel Jesus, jehož Manchester City získal v roce 2017 za více než 27 milionů liber z klubu Palmeiras. V době přestupu mu bylo pouhých 19 let, ale už tehdy bylo zřejmé, že z něj může vyrůst obrovská fotbalová superstar.

Jen 175 centimetrů vysoký „kanárek“ je typem dokonalého moderního útočníka - není sice nejrychlejší, ale je skvěle technicky disponovaný, inteligentní a smrtelně nebezpečný pro každou obranu i brankáře. Předloni v létě změnil dres a upsal se do roku 2027 Arsenalu. V rozletu ho však brzdí nejrůznější zranění. Od roku 2017 už promarodil v součtu téměř 14 měsíců a přišel o více než 70 zápasů. Přesto je jeho cena hodně vysoko – portál TransferMarkt ji vyčísluje na 70 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

3. Roberto Firmino (Brazílie) – 82 gólů

Roberto Firmino-Liverpoll.jpg

Brazilský záložník Roberto Firmina byl v minulých sezonách tahounem Liverpoolu a navázal tak na čtyři ročníky, které před odchodem na ostrovy strávil v německém Hoffenheimu, kde byl absolutní hvězdou. Na Anfield Road byl prakticky nepostradatelný.

Hráč, který má na kontě přes padesát startů v reprezentaci Kanárků, se stal v létě roku 2015 kořistí Liverpoolu, který ho koupil za 29 milionů liber. Jeho kritici občas poukazovali na to, že zahazuje obrovský počet šancí, jeho zastánci zase tvrdili, že jeho největší přínos je jinde – v aktivní hře, napadání a vytváření prostoru pro spoluhráče, především Mohameda Salaha. Obě strany měly pravdu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

2. Carlos Tevez (Argentina) – 84 gólů

Tevez.jpg

Argentinský útočník Carlos Tevez je jedním z mála hráčů, kteří působili v obou nejslavnějších manchesterských klubech. Dohromady v nich nastřílel 77 branek – devatenáct v dresu United a osmapadesát za City. Ještě předtím však skóroval sedmkrát za West Ham United, což byla jeho první zastávka na ostrovní misi. Do Anglie přišel v roce 2006 z klubu Corinthians a opustil ji v roce 2013 s bilancí 84 gólů nastřílených Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

1. Sergio Agüero (Argentina) – 184 gólů

Aguero.jpg

Králem mezi jihoamerickými kanonýry v anglické Premier League je Argentinec Sergio Agüero. V roce 2011 přestoupil do Manchesteru City z Atlétika Madrid a strávil tam jedenáct povedených sezon.

Jeho střelecká potence byla obdivuhodná – dosud odehrál 275 utkání, ve kterých se sto čtyřiaosmdesátkrát radoval ze vstřelené branky. Svého kolegu z reprezentace Carlose Teveze překonal v listopadu roku 2015, kdy vstřelil na Etihad Stadium gól do sítě Liverpoolu. V historické tabulce soutěže mu patří pátá příčka.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud