ŽEBŘÍČEK: 10 nejlepších českých obránců. Králem roku je Radko Gudas

Stále se o nich hovoří jako o nedostatkovém a nekvalitním zboží, letošní sezona však ukázala, že se blýská na lepší časy. Řeč je o českých hokejových obráncích. Někteří z nich prožili velmi dobré sezony a nyní míří do NHL.

Untitled 2.jpg

Králem ankety Zlatá hokejka se stal David Pastrňák. Na prvních třech místech skončili útočnici, nejlepší bek obsadil čtvrtou příčku. Do elitní desítky se sice už žádný z obránců nedostal, přesto o sobě dala řada z nich v průběhu ročníku vědět. Jména desíti nejlepších českých obránců současnosti podle umístění ve Zlaté hokejce najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

Andrej Šustr (Tampa Bay)

Andrej Šustr 2.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 46. – 48.
Počet bodů: 4

Startoval na Světovém poháru, má za sebou další vydařenou sezonu v Tampě Bay, s níž aktuálně jedná o podmínkách nové a výrazně vylepšené smlouvy. V šestadvaceti letech patří mezi klíčové hráče Lightning, ti ho však nezařadili na seznam chráněných hráčů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Ondřej Němec (Kometa)

Ondřej Němec Kometa 2.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 40. – 41.
Počet bodů: 8

Vrátil se domů, aby získal druhý extraligový titul. Misi splnil a po vítězství s Karlovými Vary byl také u mistrovské jízdy brněnské Komety. Na té se třiatřicetiletý Ondřej Němec podílel celkově 30 kanadskými body. Z účasti na světovém šampionátu se sice omluvil, ofenzivně laděný bek by se však mohl dostat do olympijského týmu.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 4 / 11

Jakub Krejčík (Kometa)

Jakub Krejčík Kometa.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 40. – 41.
Počet bodů: 8

Němcův parťák z Komety prožil neméně úspěšnou sezonu. Brněnský tým posílil krátce před koncem základní části a v play-off patřil k motorům mistrovského celku. Pětadvacetiletý bek si ve vyřazovací fázi připsal 13 kanadských bodů za čtyři góly a devět nahrávek a po sezoně odjel na svůj třetí světový šampionát. Ten mu sice tolik nevyšel, stále se ale řadí mezi elitní české obránce.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 5 / 11

Roman Polák (Toronto)

Roman Polák Toronto 2.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 36. – 39.
Počet bodů: 10

Drsňák z Toronta má za sebou dobrý ročník. Odstartoval ho účastí na Světovém poháru a ukončil s Maple Leafs v play-off. Loňskou finálovou jízdu se San Jose sice nenapodobil, i tak ale může být spokojen. Po sezoně mu skončila smlouva, o svou budoucnost by se ale neměl bát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Jakub Nakládal (Jaroslavl)

Jakub Nakládal.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 32.
Počet bodů: 23

Devětadvacetiletý bek ukončil na podzim svou zámořskou misi a po působení v Calgary a krátké štaci v Carolině se vrátil do KHL. Jakub Nakládal zakotvil v Jaroslavli a v týmu Lokomotivu potvrdil vizitku elitního evropského obránce. V 15 zápasech play-off posbíral 11 (5+6) kanadských bodů a čeští trenéři s ním počítali i na mistrovství světa. Z toho se však účastník Světového poháru omluvil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Michal Kempný (Chicago)

Michal Kempný Chicago.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 29. – 30.
Počet bodů: 26

Sezonu odstartoval nepříliš vydařenou účastí na Světovém poháru, na kterém několikrát zbytečně chyboval. Během premiérového ročníku v Chicagu ale dozrál, nabral potřebné sebevědomí a na mistrovství světa už patřil k tahounům Jandačovy družiny.  Odměnou mu je nový kontrakt s Blackhawks.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 8 / 11

Jan Rutta (Chicago)

Jan Rutta Ondřej Bičiště   MAFRA Profimedia.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 28.
Počet bodů: 27

Jan Rutta platil už několik let za jednoho z elitních obránců, až letos ale dostal šanci startu na mistrovství světa a nabídnuté příležitosti využil nejlépe, jak mohl. V Paříži byl jedním z tahounů týmu a po šampionátu odešel z Chomutova do Chicaga.

Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

 

Pokračování 9 / 11

Jakub Jeřábek (Montreal)

Jakub Jeřábek ČR.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 15.
Počet bodů: 99

Bývalý plzeňský kapitán odehrál premiérovou sezonu v KHL, kterou zvládl na jedničku. V dresu Podolsku posbíral celkově 36 kanadských bodů, přidal další vydařený světový šampionát a míří vstříc nové výzvě. Od příští sezony bude bojovat o místo v Montrealu.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 10 / 11

Radim Šimek (San Jose)

Radim Šimek Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 11.
Počet bodů: 175

Z extraligy rovnou do NHL. Radim Šimek, jenž byl považován za nejlepšího obránce české soutěže, opouští Liberec, s nímž získal zlato a stříbro, a míří do San Jose. Podle mnohých odborníků má čtyřiadvacetiletý účastník dvou posledních šampionátů velkou šanci, že se prosadí do prvního týmu Sharks.

Foto:  Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

 

Pokračování 11 / 11

Radko Gudas (Philadelphia)

Radko Gudas  Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Umístění ve Zlaté hokejce: 4.
Počet bodů: 363

Kdekdo ho měl za hromotluka, který kosí soupeře. Radko Gudas ale letos dokázal, že není jen drsným, ale také konstruktivním a produktivním obráncem. Na Světový pohár sice nejel kvůli zranění, ve Philadelphii si ale připsal 23 bodů za šest branek a 17 asistencí a ve velmi dobré formě byl i na premiérovém mistrovství světa. V Paříži dal dvě branky, přidal jednu asistenci a byl jedním z nejlepších hráčů českého týmu. Umístění ve Zlaté hokejce je toho důkazem.

Foto:  Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

 

Doporučujeme

Články odjinud