7. Ibrahim Keita  Útočník Ibrahim Keita začínal v tuzemské nejvyšší soutěži v dresu Příbrami, od roku 2019 však běhal po trávnících v barvách Bohemians. V české lize nastřílel v osmi desítkách utkání devět branek a zaznamenal tři asistence. Třikrát byl oceněn jako nejlepší hráč zápasu. V pražském klubu si ho v únoru 2022 pojistili do konce roku 2024, ale letos v lednu ho pustili do irského klubu Galway United. Profimedia.cz
 6. Youba Dramé  Nepostradatelným se stal v uplynulých sezonách ve Zlíně křídelník Youba Dramé. Do Baťova města se přestěhoval v srpnu roku 2020 z Ústí nad Labem, kde dva roky vyzrával ve druhé lize. Nyní se už blíží ke stovce odehraných zápasů v nejvyšší soutěži. Na kontě má deset branek a šest asistencí, sedmkrát se radoval z ocenění pro nejlepšího hráče utkání. Smlouva ve Zlíně mu vyprší na konci prosince. Profimedia.cz
 5. Ludovic Sylvestre  V roce 2006 zamířil do Prahy z juniorky Barcelony Francouz Ludovic Sylvestre, který měl na kontě i jeden zápas za první tým Katalánců. Sparta si od defenzivního záložníka hodně slibovala, nicméně Sylvestre předpoklady nenaplnil. Po půldruhém roce odešel na hostování do Plzně. V roce 2008 pak přestoupil do Mladé Boleslavi, kde se konečně jeho talent rozzářil naplno. Stal se oporou týmu a po dvou letech zamířil do anglické Premier League, kde se jeho působištěm stal tým Blackpoolu, kde strávil tři sezony. Z české nejvyšší soutěže odcházel s bilancí 99 odehraných utkání, ve kterých dal 15 branek a přidal k nim deset asistencí. Profimedia.cz
 4. Alexandre Mendy  Žádný Francouz neodehrál v tuzemské nejvyšší soutěži víc utkání, než Alexandre Mendy. Odchovanec Štrasburku přišel v roce 2003 do Příbrami a než zemi pod Řípem v roce 2011 opustil, oblékl dresy tří prvoligových klubů. V roce 2006 přestoupil z Příbrami do Mostu, kde pobyl necelé dva roky. Univerzál, který mohl hrát na jakémkoli postu na pravé straně hřiště, završil „českou misi“ čtyřmi povedenými sezonami v Mladé Boleslavi, odkud odešel do anglického Chesterfieldu. Kromě nejvyššího počtu odehraných střetnutí mezi Francouzi (207) má na kontě také nejvyšší počet asistencí (26) a druhý je mezi svými krajany v počtu nastřílených branek (24). Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Ze země galského kohouta do středu Evropy. 8 francouzských fotbalistů, kteří zanechali stopu v české lize

Francouzští fotbalisté dosud odehráli v nejvyšší české soutěži více než devět stovek zápasů a nastříleli přes 140 gólů. Celkem oblékaly dres některého tuzemského klubu tři desítky zástupců ze země poražených finalistů z posledního mistrovství světa.

Francouzští hráči nejsou na českých trávnících v nejvyšší soutěži nijak vzácným zbožím. Od chvíle, kdy do ligy začali proudit cizinci, prošlo tuzemskými kluby více hráčů jen ze sedmi jiných zemí. Osm francouzských borců zanechalo v tuzemské lize poměrně výraznou stopu. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

8. Florent Poulolo

Florent Poulolo.jpg

Stoper Florent Poulolo má za sebou tři povedené sezony v české lize, které strávil v dresu Olomouce. Před aktuálním ročníkem se rozhodl změnit povětří a upsal se na tři roky Mladé Boleslavi.

Poulolo je podobný případ jako Mickaël Tavares - narodil se ve Francii, má tamní pas, ale reprezentuje zemi svých předků, v jeho případě Martinik. Dosud odehrál v české nejvyšší soutěži 62 utkání a dal tři branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

7. Ibrahim Keita

Ibrahim Keita.jpg

Útočník Ibrahim Keita začínal v tuzemské nejvyšší soutěži v dresu Příbrami, od roku 2019 však běhal po trávnících v barvách Bohemians. V české lize nastřílel v osmi desítkách utkání devět branek a zaznamenal tři asistence. Třikrát byl oceněn jako nejlepší hráč zápasu. V pražském klubu si ho v únoru 2022 pojistili do konce roku 2024, ale letos v lednu ho pustili do irského klubu Galway United.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. Youba Dramé

Youba Dramé.jpg

Nepostradatelným se stal v uplynulých sezonách ve Zlíně křídelník Youba Dramé. Do Baťova města se přestěhoval v srpnu roku 2020 z Ústí nad Labem, kde dva roky vyzrával ve druhé lize. Nyní se už blíží ke stovce odehraných zápasů v nejvyšší soutěži. Na kontě má deset branek a šest asistencí, sedmkrát se radoval z ocenění pro nejlepšího hráče utkání. Smlouva ve Zlíně mu vyprší na konci prosince.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Ludovic Sylvestre

Ludovic Sylvestre.jpg

V roce 2006 zamířil do Prahy z juniorky Barcelony Francouz Ludovic Sylvestre, který měl na kontě i jeden zápas za první tým Katalánců. Sparta si od defenzivního záložníka hodně slibovala, nicméně Sylvestre předpoklady nenaplnil. Po půldruhém roce odešel na hostování do Plzně.

V roce 2008 pak přestoupil do Mladé Boleslavi, kde se konečně jeho talent rozzářil naplno. Stal se oporou týmu a po dvou letech zamířil do anglické Premier League, kde se jeho působištěm stal tým Blackpoolu, kde strávil tři sezony. Z české nejvyšší soutěže odcházel s bilancí 99 odehraných utkání, ve kterých dal 15 branek a přidal k nim deset asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Alexandre Mendy

Alexandre Mendy.jpg

Žádný Francouz neodehrál v tuzemské nejvyšší soutěži víc utkání, než Alexandre Mendy. Odchovanec Štrasburku přišel v roce 2003 do Příbrami a než zemi pod Řípem v roce 2011 opustil, oblékl dresy tří prvoligových klubů. V roce 2006 přestoupil z Příbrami do Mostu, kde pobyl necelé dva roky.

Univerzál, který mohl hrát na jakémkoli postu na pravé straně hřiště, završil „českou misi“ čtyřmi povedenými sezonami v Mladé Boleslavi, odkud odešel do anglického Chesterfieldu. Kromě nejvyššího počtu odehraných střetnutí mezi Francouzi (207) má na kontě také nejvyšší počet asistencí (26) a druhý je mezi svými krajany v počtu nastřílených branek (24).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Soufiane Dramé

Soufiane Dramé.jpg

Od sezony, 2018/19, kdy přišel pomoci Karviné se záchranou v elitní české soutěži, na sebe oblékl Soufiane Dramé dresy tří klubů. Ze Slezska se přesunul na startu dalšího ročníku na hostování do Příbrami a od roku 2022 běhá mezi bílými lajnami v barvách Teplic.

Urostlý stoper, který může alternovat i na postu defenzivního záložníka, odehrál dosud na tuzemských prvoligových pažitech 92 utkání, v nichž zaznamenal jeden gól a jednu asistenci. Jeho statistická čísla mohla být lepší, ale je poměrně náchylný ke zraněním a v minulém ročníku zmeškal kvůli zdravotním potížím 18 utkání. Během působení v Karviné byl v součtu mimo hru téměř tři měsíce a přišel o 16 zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Mickaël Tavares

Mickaël Tavares.jpg

Francouzský rodák Mickael Tavares, který díky kořenům svého otce reprezentoval Senegal, přivedl do české ligy v létě roku 2007 trenér Karel Jarolím a za rok a půl, co v ní působil, získal slušné renomé. Sešívaní ho přivedli z Tours a ihned ho zapracovali do kádru. Tavares se stal oporou a jedním z hlavních strůjců dvou ligových titulů a prvního postupu do Ligy mistrů. V lize v té době nebylo moc lepších středních záložníků než právě on.

Po roce a půl odešel šikovný záložník do bundesligového Hamburku. Tam se mu ale, stejně jako v Norimberku a Middlesbrough, nevedlo. V roce 2014 se vrátil do české soutěže a odehrál 13 utkání v dresu Mladé Boleslavi, v lednu roku 2015 se však upsal klubu Sydney FC. V české lize odehrál 49 utkání a zaznamenal čtyři góly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Jean-David Beauguel

Beauguel.jpg

Co se týče nastřílených branek, je Jean-David Beauguel o parník před všemi svými krajany, kteří hráli v české elitní lize. Ve 194 zápasech jich nasázel šestašedesát, k nim přidal ještě 19 asistencí.

Poprvé se objevil na českých pažitech v sezoně 2014/15. Nejdříve hrál dvě a půl sezony v pražské Dukle, odkud zamířil do Zlína. Tak se vyprofiloval v jednoho z elitních útočníků Fortuna ligy a vysloužil si přestup do Plzně. Ve Viktorce působil čtyři roky. V létě roku 2022odešel jako volný hráč do saúdskoarabského klubu Al-Wehda.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud