6. Václav Dudl – 17 let a 24 dnů  Václav Dudl byl jedním z mladíků, které vytáhl do prvního týmu kouč David Holoubek. Talentovaný - a tehdy čerstvě sedmnáctiletý - bek se dostal na hřiště v 66. minutě zápasu s Jihlavou, který Sparta vyhrála 3:0. Premiéru v rudém dresu si odbyl dokonce ještě dříve, v pohárovém utkání s Českými Budějovicemi. Aktuálně má na kontě pět ligových startů, 127 odehraných minut. Letnou opustil v létě roku 2022 a zamířil do Příbrami.
 5. Martin Klein – 16 let, 9 měsíců, 7 dnů  Působil v Turecku, v Kazachstánu či Maďarsku. Začínal ale v Brně, odkud odešel v roce 2001 do Sparty. Když v dubnu zasáhl Martin Klein do zápasu se Starým Městem, bylo mu 16 let, devět měsíců a sedm dnů. Na konci ročníku se stal nejmladším sparťanským ligovým šampionem, ale v kádru se dlouho neudržel a už v prosinci putoval na hostování do Teplic. Do Sparty se ještě vrátil, v 18 letech si zahrál Ligu mistrů proti Panathinaikosu, v nabité konkurenci se ale neudržel. V roce 2004 šel znovu do Teplic, tentokrát už na přestup jako součást transferu za Petra Voříška.
 4. Tomáš Jun – 16 let, 8 měsíců a 28 dnů  Bývalý reprezentační útočník Tomáš Jun byl ve Spartě od devíti let. V lize debutoval coby šestnáctiletý. O rok později se dokonce objevil v základní sestavě na zápas s Arsenalem v Lize mistrů. V dalších letech bojoval o místo v týmu, byl na hostování v Jablonci a na Letné se prosadil až pod Františkem Strakou. V sezoně 2004/05 se stal nejlepším ligovým střelcem a následně odešel do tureckého Trabzonsporu.
 3. Adam Karabec – 16 let, 7 měsíců a 21 dní  Třetím nejmladším hráčem, který kdy v lize oblékl dres Sparty v ligové soutěži, se stal Adam Karabec. Teprve šestnáctiletý záložník debutoval v únoru 2020 v závěru ligového zápasu na půdě Olomouce. Premiéra to ale úspěšná nebyla, Sparta totiž na Hané prohrála 0:1.
7
Fotogalerie

Ze školních lavic rovnou na hřiště. 7 fotbalistů, kteří hráli ligu za Spartu v nejnižším věku

Zahrát si za seniorský tým Sparty je snem spousty začínajících fotbalistů. Některým se toto přání splní velmi brzy.

Nejmladším hráčem, který si kdy zahrál v nejvyšší fotbalové soutěži, byl Dominik Mašek. Tehdejší příbramský klenot, jenž působil i v Hamburku či Nizozemsku, debutoval v lize v 15 letech a 322 dnech. Také ve Spartě ale dostává poměrně často šanci čerstvá krev. Jména sedmi nejmladších hráčů, kteří oblékli v lize rudý dres letenského celku, najdete v následujících kapitolách.​

Pokračování 2 / 8

7. Ladislav Krejčí – 17 let, 7 měsíců a 22 dnů

Ladislav Krejčí-2010 (2).jpg

Anglie? Německo? Itálie? Dokonce slavný Inter Milán? Ladislav Krejčí byl na odchodu ze Sparty několikrát, ale nakonec přestoupil až v roce 2016 do italské Boloni, která za něho zaplatila více než 100 milionů korun.

V letenském týmu debutoval na začátku roku 2010, kdy nastoupil v základní sestavě na půdě Příbrami. V tomto ročníku pak přidal ještě 14 minut, pár dalších odehrál v následující sezoně a pak už začal hrát pravidelně. Ve Spartě vyrostl v oporu a dostal se i do národního týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Václav Dudl – 17 let a 24 dnů

Václav Dudl.jpg

Václav Dudl byl jedním z mladíků, které vytáhl do prvního týmu kouč David Holoubek. Talentovaný - a tehdy čerstvě sedmnáctiletý - bek se dostal na hřiště v 66. minutě zápasu s Jihlavou, který Sparta vyhrála 3:0. Premiéru v rudém dresu si odbyl dokonce ještě dříve, v pohárovém utkání s Českými Budějovicemi. Aktuálně má na kontě pět ligových startů, 127 odehraných minut. Letnou opustil v létě roku 2022 a zamířil do Příbrami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Martin Klein – 16 let, 9 měsíců, 7 dnů

Martin Klein-Sparta1.jpg

Působil v Turecku, v Kazachstánu či Maďarsku. Začínal ale v Brně, odkud odešel v roce 2001 do Sparty. Když v dubnu zasáhl Martin Klein do zápasu se Starým Městem, bylo mu 16 let, devět měsíců a sedm dnů. Na konci ročníku se stal nejmladším sparťanským ligovým šampionem, ale v kádru se dlouho neudržel a už v prosinci putoval na hostování do Teplic.

Do Sparty se ještě vrátil, v 18 letech si zahrál Ligu mistrů proti Panathinaikosu, v nabité konkurenci se ale neudržel. V roce 2004 šel znovu do Teplic, tentokrát už na přestup jako součást transferu za Petra Voříška.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Tomáš Jun – 16 let, 8 měsíců a 28 dnů

Tomáš Jun1.jpg

Bývalý reprezentační útočník Tomáš Jun byl ve Spartě od devíti let. V lize debutoval coby šestnáctiletý. O rok později se dokonce objevil v základní sestavě na zápas s Arsenalem v Lize mistrů. V dalších letech bojoval o místo v týmu, byl na hostování v Jablonci a na Letné se prosadil až pod Františkem Strakou. V sezoně 2004/05 se stal nejlepším ligovým střelcem a následně odešel do tureckého Trabzonsporu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Adam Karabec – 16 let, 7 měsíců a 21 dní

Adam Karabec.jpg

Třetím nejmladším hráčem, který kdy v lize oblékl dres Sparty v ligové soutěži, se stal Adam Karabec. Teprve šestnáctiletý záložník debutoval v únoru 2020 v závěru ligového zápasu na půdě Olomouce. Premiéra to ale úspěšná nebyla, Sparta totiž na Hané prohrála 0:1.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Václav Kadlec – 16 let, 5 měsíců a 5 dnů

Václav Kadlec.jpg

Václav Kadlec byl už na začátku kariéry mimořádným talentem. Začínal v Bohemians 1905, zkoušel ho slavný Liverpool, on ale přestoupil v roce 2007 za deset milionů korun do Sparty. Ligové premiéry se dočkal v 11. kole sezony 2008/09, ve kterém ho Jozef Chovanec poslal na hřiště na poslední pětiminutovku v duelu s Příbramí.

V dalších letech se vypracoval do role jednoho z lídrů týmu a v roce 2013 odešel za čtyři miliony eur do Frankfurtu. Na Letnou se ale později vrátil nejprve na hostování a poté na přestup. Sparta za něj dala přes 70 milionů korun a učinila z něj tehdejšího nejdražšího hráče v historii české ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Adam Hložek - 16 let, 3 měsíce, 16 dnů

Adam Hložek.jpg

Nejmladším hráčem, který v lize oblékl dres Sparty, je Adam Hložek, jenž debutoval v sezoně 2018/19 v Karviné. V průběhu ročníku zasáhl celkem do 19 zápasů a dal tři branky. Velmi rychle se zařadil k pilířům rudé sestavy a následně se stal nejdražším hráčem v nejvyšší soutěži, odkud v létě roku 2022 odcházel za 13 milionů eur do německého Leverkusenu.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud