6. Darcy Kuemper, Antti Raanta, Adin Hill (Arizona Coyotes)  Arizona hodně těží z toho, že má na soupisce tři vynikající gólmany. Tým se nespoléhá pouze na Darcyho Kuempera, který v minulém ročníku skvělými výkony přivedl Kojoty poprvé od roku 2012 do play-off, ale může se opřít také o schopnosti Fina Anttiho Raanty a Kanaďana Adina Hilla. Kuemper sice v aktuální sezoně nemá tak špičková čísla ve statistikách jako v té předchozí, přesto patří stále k velmi kvalitním brankářům. Jeho téměř dvoumetrová postava vykrývá prakticky celou klec a pro každého střelce je velice těžké najít skulinku, kam poslat puk. Když nemá Kuemper svůj den nebo se trenéři rozhodnou ho šetřit, mají v Arizoně v záloze další dva kvalitní borce. Jednatřicetiletý Raanta má dostatek zkušeností na to, aby dokázal mužstvo podržet, a čtyřiadvacetiletý mladík Hill může být v budoucnu brankářskou jedničkou.
 5. Anton Chudobin, Jake Oettinger (Dallas Stars)  Po loňském postupu do finálové série o Stanley Cup letos zatím Dallas tvrdě bojuje o účast v play-off. Že tomu tak je, za to může tým především děkovat skvělé dvojici gólmanů. O čas mezi tyčemi se téměř rovnoměrně dělí Jake Oettinger s Antonem Chudobinem a oba podávají vynikající výkony. Stejně jako v případě Víta Vaněčka i dvaadvacetiletý Američan Oettinger zažívá debutovou sezonu v NHL a vede si v ní zatím jako ostřílený mazák. Téměř dvoumetrový hromotlluk, který váží přes metrák, je překvapivě obratný a rychle se adaptoval na nejlepší ligu světa. Chudobin v aktuálním ročníku poněkud zaostává za výkony z předchozích dvou let, přesto je pořád zárukou kvality a spolehlivosti. Profimedia.cz
 4. Semjon Varlamov, Ilja Sorokin (New York Islanders)  Hned v první sezoně v New Yorku ukázal Semjon Varlamov, že přesně takového muže v brance klub už léta hledal. Dovedl mužstvo do finále Východní konference a svoje mimořádné kvality předvádí i v současném ročníku. V historických klubových statistikách brankářů mu patří druhá příčka podle průměru inkasovaných branek na utkání a třetí je v procentuální úspěšnosti zákroků. Pětadvacetiletý Ilja Sorokin je jedním z nejtalentovanějších ruských gólmanů a má poměrně slušnou šanci, že se jednou může stát esem v elitní zámořské soutěži. Islanders Sorokina draftovali v roce 2014, ale on zůstal až do loňského léta v Rusku a zářil v dresu CSKA Moskva. V roce 2019 získal s armádním klubem Gagarinův pohár a do zámoří se vydával jako olympijský vítěz. V premiérové sezoně v NHL kryje záda krajanovi Varlamovovi a jednou by mohl zaujmout jeho místo jedničky mezi tyčemi. Profimedia.cz
 3. Alex Nedeljkovic, James Reimer, Petr Mrázek (Carolina Hurricanes)  Hurricanes se stali v noci z pondělí na úterý čtvrtým týmem, který si zajistil postup do play-off, a bylo to také zásluhou brankářů. Carolina má momentálně k dispozici tři špičkové gólmany. Do sezony vstoupil famózně jako jednička Petr Mrázek, ale poté, co utrpěl zlomeninu palce, chyběl v kleci 31 utkání, ve kterých ho ale báječně zastoupila dvojice Alex Nedeljkovic a James Reimer. Především prvně jmenovaný, pro něhož jde o premiérovou sezonu v NHL, ukazuje, že může být pro Canes v budoucnu nesmírně platným hráčem. V době Mrázkovy nepřítomnosti ukazoval svou spolehlivost také zkušený Kanaďan Reimer. Ač jeho statistická čísla nevypadají tak působivě jako v případě jeho týmových parťáků, vychytal pár velmi důležitých vítězství a byl spolehlivou hradbou mezi tyčemi. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Zdi před brankou. 7 nejlepších gólmanských dvojic (či trojic) v aktuální sezoně NHL

Většina klubů v NHL má nezpochybnitelné brankářské jedničky. Parťáci těchto hvězd musí překousnout úlohu mužů v ústraní. To však neznamená, že mezi z gólmanskými dvojkami (či trojkami) nenajdeme vysoce kvalitní hráče.

Spolehlivý brankářský tandem je jedním ze základů každého úspěšného týmu. Je sice fajn mít mezi tyčemi zářivou hvězdu, která exceluje na ledě i ve statistikách, ve chvíli, kdy však takového borce dožene únava nebo se zraní, má pak ale mužstvo problém.

V mnoha klubech však na pozicích brankáře číslo dvě (nebo tři) mají borce, kteří by v jiném týmu mohli být okamžitě první volbou mezi tyče. Rozpitvali jsme soupisky všech týmů z NHL a vybrali jsme sedm celků, ve kterých mají nejkvalitnější gólmanské dvojice. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

7. Ilja Samsonov, Vítek Vaněček (Washington Capitals)

Samsonov-Vaněček.jpg

Všechno je jinak. Tak by mohli shrnout situaci, která panuje na postu brankáře ve Washingtonu. Před sezonou se počítalo s tím, že pozici jedničky má jistou Ilja Samsonov, kterému měl krýt záda veterán Henrik Lundqvist, jenž podepsal s Capitals roční kontrakt poté, co už s ním nepočítali v New Yorku Rangers, odkud odcházel jako klubová legenda.

Jenže švédského matadora vyřadily ze hry zdravotní problémy a nečekanou šanci mezi tyčemi dostal český talent Vítek Vaněček. A chopil se jí stoprocentně. Dokonce si přivlastnil roli jedničky a Samsonova odsoudil k vysedávání na střídačce. Z brankářských nováčků v NHL má na kontě nejvíc vychytaných vítězství. I on má ale vzhledem ke svému mládí a nezkušenosti občas slabší chvilku, pak je ale v záloze ruský borec, který je zárukou kvality mezi tyčemi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Darcy Kuemper, Antti Raanta, Adin Hill (Arizona Coyotes)

Kuemper-Raanta.jpg

Arizona hodně těží z toho, že má na soupisce tři vynikající gólmany. Tým se nespoléhá pouze na Darcyho Kuempera, který v minulém ročníku skvělými výkony přivedl Kojoty poprvé od roku 2012 do play-off, ale může se opřít také o schopnosti Fina Anttiho Raanty a Kanaďana Adina Hilla.

Třicetiletý Kuemper sice v aktuální sezoně nemá tak špičková čísla ve statistikách jako v té předchozí, přesto patří stále k velmi kvalitním brankářům. Jeho téměř dvoumetrová postava vykrývá prakticky celou klec a pro každého střelce je velice těžké najít skulinku, kam poslat puk. Je soustředěný, má rychlé reakce a výbornou lapačku.

Když nemá Kuemper svůj den nebo se trenéři rozhodnou ho šetřit, mají v Arizoně v záloze další dva kvalitní borce. Jednatřicetiletý Raanta má dostatek zkušeností na to, aby dokázal mužstvo podržet, a čtyřiadvacetiletý mladík Hill může být v budoucnu brankářskou jedničkou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Anton Chudobin, Jake Oettinger (Dallas Stars)

Oettinger-Chudobin.jpg

Po loňském postupu do finálové série o Stanley Cup letos zatím Dallas tvrdě bojuje o účast v play-off. Že tomu tak je, za to může tým především děkovat skvělé dvojici gólmanů. O čas mezi tyčemi se téměř rovnoměrně dělí Jake Oettinger s Antonem Chudobinem a oba podávají vynikající výkony.

Stejně jako v případě Víta Vaněčka i dvaadvacetiletý Američan Oettinger zažívá debutovou sezonu v NHL a vede si v ní zatím jako ostřílený mazák. Téměř dvoumetrový hromotlluk, který váží přes metrák, je překvapivě obratný a rychle se adaptoval na nejlepší ligu světa. Chudobin v aktuálním ročníku poněkud zaostává za výkony z předchozích dvou let, přesto je pořád zárukou kvality a spolehlivosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Semjon Varlamov, Ilja Sorokin (New York Islanders)

Varlamov-Sorokin.jpg

Rus Semjon Varlamov začínal v NHL v dresu Washingtonu, po třech sezonách ale zamířil do Colorada, kde se jeho hvězda rozzářila oslnivým světlem. V sezoně 2013/14 vychytal nejvíc vítězství ze všech mužů v maskách v lize. Po osmi letech se rozhodl změnit povětří a upsal se na čtyři roky Ostrovanům.

Hned v první sezoně v New Yorku ukázal, že přesně takového muže v brance klub už léta hledal. Dovedl mužstvo do finále Východní konference a svoje mimořádné kvality předvádí i v současném ročníku. V historických klubových statistikách brankářů mu patří druhá příčka podle průměru inkasovaných branek na utkání a třetí je v procentuální úspěšnosti zákroků.

Pětadvacetiletý Ilja Sorokin je jedním z nejtalentovanějších ruských gólmanů a má poměrně slušnou šanci, že se jednou může stát esem v elitní zámořské soutěži. Islanders Sorokina draftovali v roce 2014, ale on zůstal až do loňského léta v Rusku a zářil v dresu CSKA Moskva. V roce 2019 získal s armádním klubem Gagarinův pohár a do zámoří se vydával jako olympijský vítěz. V premiérové sezoně v NHL kryje záda krajanovi Varlamovovi a jednou by mohl zaujmout jeho místo jedničky mezi tyčemi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Alex Nedeljkovic, James Reimer, Petr Mrázek (Carolina Hurricanes)

Mrázek-Reimer.jpg

Hurricanes se stali v noci z pondělí na úterý čtvrtým týmem, který si zajistil postup do play-off, a bylo to také zásluhou brankářů. Carolina má momentálně k dispozici tři špičkové gólmany. Do sezony vstoupil famózně jako jednička Petr Mrázek, ale poté, co utrpěl zlomeninu palce, chyběl v kleci 31 utkání, ve kterých ho ale báječně zastoupila dvojice Alex Nedeljkovic a James Reimer. Především prvně jmenovaný, pro něhož jde o premiérovou sezonu v NHL, ukazuje, že může být pro Canes v budoucnu nesmírně platným hráčem.

V době Mrázkovy nepřítomnosti ukazoval svou spolehlivost také zkušený Kanaďan Reimer. Ač jeho statistická čísla nevypadají tak působivě jako v případě jeho týmových parťáků, vychytal pár velmi důležitých vítězství a byl spolehlivou hradbou mezi tyčemi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Sergej Bobrovskij, Chris Driedger (Florida Panthers)

Driedger-Bobrovskij.jpg

Mnozí experti před startem aktuálního ročníku NHL moc nepočítali s tím, že by se Florida probojovala do play-off, ale Panteři už mají jistotu, že si o Stanley Cup zahrají. Jedna z odpovědí, proč tomu tak je, se skrývá v brankovišti.

Sergej Bobrovskij působí na Floridě druhým rokem, a v tom úvodním panovalo nad jeho výkony zklamání. Od dvojnásobného vítěze Vezinovy trofeje se čekalo víc. V aktuálním ročníku už je to o poznání lepší, byť na statistická čísla z předchozího působiště v Columbusu navázat nedokázal. Přesto patří k oporám mužstva.

Zjevením mezi tyčemi je však šestadvacetiletý Chris Driedger. Už v minulé sezoně ukázal velký potenciál a v té současné opět dokazuje, že možná patří mezi nejméně doceněné gólmany v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Cam Talbot, Kaapo Kähkönen (Minnesota Wild)

Talbot-Kähkönen.jpg

Nejskloňovanějším jménem z kádru Minnesoty v aktuálním ročníku je jméno Kirilla Kaprizova, bylo by ale chybou přehlížet vynikající brankářský tandem. I díky famózním výkonům Cama Talbota a Kaapa Kähkönena už mají Wild jistou účast v bojích o Stanley Cup.

Minulá sezona v Calgary nebyla pro Talbota špatná, ale až po podzimním podpisu tříleté smlouvy s Minnesotou jako by se třiatřicetiletý Kanaďan našel a prožívá nejlepší ročník v kariéře. I mnozí fanoušci a experti jsou překvapení, jak mu to v brankovišti jde.

Velmi dobře (a rychle) se v NHL etabloval také čtyřiadvacetiletý Fin. Do elitní ligy už nesměle nakoukl loni, ale teprve nyní prožívá nováčkovskou sezonu a udivuje vyrovnanými a spolehlivými výkony.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud