Zástupci „staré“ školy. 3 nejstarší trenéři, kteří nyní působí ve Fortuna lize

Nejmladším tuzemským prvoligovým trenérem je momentálně Radoslav Kováč, kterému bude za pár dní 44 let. Nejstarší kouč Fortuna ligy má skoro o 30 let více.

Jaroslav Veselý z Bohemians či sparťanský Brian Priske patří k zástupcům mladší trenérské generace. V nejvyšší tuzemské soutěži ale působí i jeden kouč šedesátník a dva sedmdesátníci. Trojici nejstarších lodivodů z Fortuna ligy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

3. Juraj Jarábek (MFK Karviná) – 61 let

Juraj Jarábek (2).jpg

Během listopadové reprezentační přestávky v roce 2021 se stal novým trenérem Karviné slovenský stratég Juraj Jarábek. Funkci převzal po odvolaném Františkovi Strakovi. Do slezského klubu přicházel s vizitkou vítěze gruzínské ligy i tamního poháru a s bohatým profesním rejstříkem. Před příchodem do Karviné vedl Zlaté Moravce.

Jeho úkolem bylo vyvést v tu chvíli předposlední tým tabulky úspěšně z bojů o záchranu. To se mu však nepodařilo a klub se poroučel o soutěž níž. Ani Jarábek v Karviné nezůstal a odeše domů na Slovensku, kde vedl Sereď a poséze Skalicu. Letos se krátce mihl v černohorském Dečiči a na konci září byl představen jako (staro)nový kouč Karviné, kde nahradil odvolaného Tomáše Hejduška. Jeho úkol je stejný jako před dvěma lety – má pro slezský celek uchovat prvoligovou příslušnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Václav Kotal (Hradec Králové) – 71 let

Václav Kotal1.jpg

Václav Kotal byl dlouholetým hráčem letenského klubu. Strávil v něm deset sezon a vybojoval dvakrát vítězství v Československém poháru v sezonách 1975/76 a 1979/80. Po odchodu z Prahy završil prvoligovou kariéru v Hradci Králové, kde pak ve druhé polovině 90. let zastával funkci sportovního ředitele.

První trenérské angažmá získal v roce 1998 v Kolíně a v roce 2001 už byl zpět ve Spartě, kde působil u rezervního celku. V nejvyšší soutěži pak vedl Hradec Králové, Jablonec a Brno. Následně měl převzít českou reprezentaci do 19 let, nakonec ale zakotvil u sedmnáctky. Po ukončení dvouletého cyklu měl přebrat vedení národního týmu do 16 let, to ale nechtěl a zamířil znovu do Sparty, kde převzal B mužstvo.

V únoru 2020 se stal po odvolání kouče Václava Jílka v 67 letech hlavním trenérem prvního týmu. Téměř přesně po roce byl z funkce odvolán. V dalších dvou sezonách po odchodu z Letné vedl Náchod a Viktorii Žižkov, načež se letos v září opět vrátil do Hradce Králové.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Miroslav Koubek (Viktoria Plzeň) – 72 let

Miroslav Koubek.jpg

Trenérská kariéra Miroslava Koubka je hodně dlouhá a bohatá. Poprvé se objevil jako kouč v nejvyšší tuzemské soutěži v sezoně 2000/01 v Plzni, vedl ale také Kladno, Baník Ostrava, Mladou Boleslav, Slavii, Bohemians či Hradec Králové.

Mezi srpnem 2014 a stejným měsícem v následujícím roce byl podruhé trenérem Plzně, když ve Viktorce nahradil Dušana Uhrina mladšího. V roce 2015 tým dovedl k titulu, jenže na začátku dalšího ročníku nezvládl boj o postup do Ligy mistrů proti Maccabi Tel Aviv, na domácí scéně Plzeň nevyhrála proti Dukle, Slovácku ani Teplicím, s nimiž ztratila dvougólový náskok a Koubek tak po remíze 2:2 dostal padáka. Ve funkci ho nahradil Karel Krejčí. Do Plzně se jako hlavní trenér vrátil potřetí letos v létě.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud