1961 - Josef Mikoláš  Josef Mikoláš patřil mezi velká jména československého hokeje. Bývalý reprezentační brankář, který se narodil ve Frýdku – Místku, v sezoně 1959/60 sice s Vítkovicemi sestoupil z nejvyšší soutěže, rok nato ale zažil vrchol kariéry. S národním týmem získal na mistrovství světa v Ženevě stříbrné medaile. Mikoláš byl tahounem mužstva, pomohl k porážce Sovětského svazu a nakonec až remíza 1:1 s Kanadou znamenala, že tým získal stříbrné medaile pro vicemistry světa. Kanada byla lepší o skóre. I proto byl v roce 1961 Mikoláš, který chytal bez masky a během kariéry přišel o osm zubů a na těle měl 35 sešívaných tržných ran, zvolen Sportovcem roku. hc-vitkovice.cz

1961 - Josef Mikoláš
Josef Mikoláš patřil mezi velká jména československého hokeje. Bývalý reprezentační brankář, který se narodil ve Frýdku – Místku, v sezoně 1959/60 sice s Vítkovicemi sestoupil z nejvyšší soutěže, rok nato ale zažil vrchol kariéry. S národním týmem získal na mistrovství světa v Ženevě stříbrné medaile. Mikoláš byl tahounem mužstva, pomohl k porážce Sovětského svazu a nakonec až remíza 1:1 s Kanadou znamenala, že tým získal stříbrné medaile pro vicemistry světa. Kanada byla lepší o skóre. I proto byl v roce 1961 Mikoláš, který chytal bez masky a během kariéry přišel o osm zubů a na těle měl 35 sešívaných tržných ran, zvolen Sportovcem roku. hc-vitkovice.cz

 1994 - Dominik Hašek  Dvě úvodní sezony v NHL strávil Dominik Hašek v Chicagu. Od ročníku 1992/93 začal chytat za Buffalo. V prvním roce sice dostávali přednost jeho konkurenti, v následující sezoně už byl ale jedničkou. Z branky dostal skvělého Granta Fuhra a svůj tým dovedl do prvního kola play-off. Tam sice pro Buffalo sezona skončila, o Haškovi už ale věděla celá NHL. Svými výkony si vysloužil přezdívku Dominator, navrch získal Vezina Trophy, tedy cenu, jež je udělována nejlepšímu brankáři základní části. Společně s Fuhrem vyhráli William M. Jennings Trophy, kterou získává dvojice brankářů s nejnižším počtem obdržených branek. Hašek následně podepsal v Buffalu novou smlouvu a na konci kalendářního roku se stal Sportovcem roku. Profimedia.cz
 1998 - Dominik Hašek  Rok 1998 je jedním z nejslavnějších roků českého sportu. Když se zlatí hokejisté vraceli z olympijského Nagana, celý národ křičel: „Hašek na Hrad!“ Dominátor byl hvězdou. Na zlatých medailích měl lví podíl. Ve čtvrtfinále vychytal Američany, v semifinále zářil proti Kanadě a ve finále ho nedokázal překonat nikdo z Rusů. Haška miloval celý národ. A tak o tom, že se stane Sportovcem roku právě on, nebylo příliš pochyb. Profimedia.cz
 2003 - Pavel Nedvěd  První, avšak zároveň poslední Sportovec roku z řad fotbalistů v individuální kategorii. Pavel Nedvěd vždy snil o trofeji z Ligy mistrů. V roce 2003 k ní měl s Juventusem Turín hodně blízko. Jenže v semifinále fauloval, dostal žlutou kartu a největší zápas své kariéry nakonec nehrál. Jeho Juventus navíc po penaltovém rozstřelu podlehl fotbalistům AC Milán a na vrchol nevystoupal. V témže roce však dovedl Starou dámu k titulu v italské lize a na konci roku získal Zlatý míč. Po Josefu Masopustovi se stal teprve druhým českým fotbalistou, kterému se to povedlo. Profimedia.cz
 2005 - Jaromír Jágr  Hráč s číslem 68 na zádech okouzlil celou NHL. Dvakrát získal Stanley Cup, posbíral i spousty individuálních ocenění. Na vítězství v anketě Sportovec roku si ale musel počkat paradoxně až do sezony, kdy se v NHL nehrálo. V sezoně 2004/05 probíhala za mořem výluka a Jágr zamířil do Kladna, později ho zlákal ruský Omsk. Po sezoně odjel na mistrovství světa do Vídně, kde český tým dovedl až ke zlatu. Podruhé v řadě se stal členem All Star týmu, získal svou šestou Zlatou hokejku a rok završil triumfem v anketě Sportovec roku. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Zakletá anketa. Jen těchto 5 fotbalistů či hokejistů se během uplynulých 62 let stalo Sportovcem roku

Vyjde to letos znovu? Loni totiž získal ocenění Sportovec roku poprvé po 15 letech zástupce jednoho ze dvou nejpopulárnějších sportů v zemi.

Anketa Sportovec roku byla poprvé vyhlášena v roce 1959, kdy se vítězství dočkal vodní slalomář Vladimír Jirásek. Ve druhém roce vyhrála sportovní gymnastka Eva Bosáková, rok nato se prvního „triumfu“ dočkal i lední hokej.

V průběhu dalších let se na vrcholu střídali zástupci sportů jako je krasobruslení, atletika, řeckořímský zápas, kolová, letecká akrobacie nebo dráhová cyklistika. Na hokejisty a fotbalisty se dlouho nedostávalo.

A tak, zatímco mezi sportovními kolektivy vítězily fotbalové a hokejové týmy Československa a následně České republiky, mezi jednotlivci si zástupce hokeje musel na další vítězství počkat přes 30 let.

To fotbal, podle mnohých nejpopulárnější sport u nás, měl svého vítěze v anketě jen jednou. Připomeňte si v následujících kapitolách fotbalové a hokejové persony, které se staly sportovci roku, a čím si to zasloužili.

Pokračování 2 / 7

1961 - Josef Mikoláš

Mikoláš.jpgNěkdejší vítkovický brankář Josef Mikoláš se stal vůbec prvním hokejistou, který získal individuální ocenění Sportovec roku. (Foto: hc-vitkovice.cz)

Josef Mikoláš patřil mezi velká jména československého hokeje. Bývalý reprezentační brankář, který se narodil ve Frýdku – Místku, v sezoně 1959/60 sice s Vítkovicemi sestoupil z nejvyšší soutěže, rok nato ale zažil vrchol kariéry. S národním týmem získal na mistrovství světa v Ženevě stříbrné medaile.

Mikoláš byl tahounem mužstva, pomohl k porážce Sovětského svazu a nakonec až remíza 1:1 s Kanadou znamenala, že tým získal stříbrné medaile pro vicemistry světa. Kanada byla lepší o skóre. I proto byl v roce 1961 Mikoláš, který chytal bez masky a během kariéry přišel o osm zubů a na těle měl 35 sešívaných tržných ran, zvolen Sportovcem roku.

Pokračování 3 / 7

1994 - Dominik Hašek

Dominik Hašek-Buffalo3.jpg
Takhle si pamatujeme v dresu Buffala brankáře Dominika Haška. V roce 1994 získal v anketě Sportovec roku nejvíc hlasů. (Foto: Profimedia.cz)

Dvě úvodní sezony v NHL strávil Dominik Hašek v Chicagu. Od ročníku 1992/93 začal chytat za Buffalo. V prvním roce sice dostávali přednost jeho konkurenti, v následující sezoně už byl ale jedničkou. Z branky dostal skvělého Granta Fuhra a svůj tým dovedl do prvního kola play-off. Tam sice pro Buffalo sezona skončila, o Haškovi už ale věděla celá NHL.

Svými výkony si vysloužil přezdívku Dominator, navrch získal Vezina Trophy, tedy cenu, jež je udělována nejlepšímu brankáři základní části. Společně s Fuhrem vyhráli William M. Jennings Trophy, kterou získává dvojice brankářů s nejnižším počtem obdržených branek. Hašek následně podepsal v Buffalu novou smlouvu a na konci kalendářního roku se stal Sportovcem roku.

Pokračování 4 / 7

1998 - Dominik Hašek

Hašek-1998.jpg
Dominik Hašek byl nejzářivější hvězdou výběru, který v roce 1998 na olympiádě v Naganu vybojoval zlaté medaile. (Foto: Profimedia.cz)

Rok 1998 je jedním z nejslavnějších roků českého sportu. Když se zlatí hokejisté vraceli z olympijského Nagana, celý národ křičel: „Hašek na Hrad!“ Dominátor byl hvězdou. Na zlatých medailích měl lví podíl.

Ve čtvrtfinále vychytal Američany, v semifinále zářil proti Kanadě a ve finále ho nedokázal překonat nikdo z Rusů. Haška miloval celý národ. A tak o tom, že se stane Sportovcem roku právě on, nebylo příliš pochyb.

Pokračování 5 / 7

2003 - Pavel Nedvěd

Nedvěd.jpg
Pavel Nedvěd je jediným fotbalistou, který se ve více než padesátileté historii ankety Sportovec roku radoval z individuálního ocenění. Vyhrál ve stejném roce, v němž získal také prestižní cenu Zlatý míč. (Foto: Profimedia.cz)

První, avšak zároveň poslední Sportovec roku z řad fotbalistů v individuální kategorii. Pavel Nedvěd vždy snil o trofeji z Ligy mistrů. V roce 2003 k ní měl s Juventusem Turín hodně blízko. Jenže v semifinále fauloval, dostal žlutou kartu a největší zápas své kariéry nakonec nehrál. Jeho Juventus navíc po penaltovém rozstřelu podlehl fotbalistům AC Milán a na vrchol nevystoupal.

V témže roce však dovedl Starou dámu k titulu v italské lize a na konci roku získal Zlatý míč. Po Josefu Masopustovi se stal teprve druhým českým fotbalistou, kterému se to povedlo.

Pokračování 6 / 7

2005 - Jaromír Jágr

Jágr.jpg
Hokejista Jaromír Jágr se stal sportovcem roku 2005. I když měl v minulosti ještě několikrát šanci, že tento úspěch zopakuje, nikdy už prvenství v anketě nezískal. (Foto: Profimedia.cz)

Hráč s číslem 68 na zádech okouzlil celou NHL. Dvakrát získal Stanley Cup, posbíral i spousty individuálních ocenění. Na vítězství v anketě Sportovec roku si ale musel počkat paradoxně až do sezony, kdy se v NHL nehrálo. V sezoně 2004/05 probíhala za mořem výluka a Jágr zamířil do Kladna, později ho zlákal ruský Omsk.

Po sezoně odjel na mistrovství světa do Vídně, kde český tým dovedl až ke zlatu. Podruhé v řadě se stal členem All Star týmu, získal svou šestou Zlatou hokejku a rok završil triumfem v anketě Sportovec roku.

Pokračování 7 / 7

2020 - David Pastrňák

David Pastrňák12.jpg

Velká škoda, že sezonu 2019/20 zkrátilo koronavirové šílenství. Stejně jako mnoho jiných soutěží na něj doplatila i NHL a z individuálního pohledu i David Pastrňák. Český útočník měl našlápnuto k překonání magické hranice padesáti vstřelených branek v základní části. Po 70 odehraných zápasech měl na kontě 48 přesných tref a byl k nezastavení, ale další zápis do statistik už mu nebyl dopřán. I tak se ale dočkal významného ocenění - spolu s Alexandrem Ovečkinem získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího kanonýra. Kromě toho obdržel také titul Sportovec roku doma v České republice, když v anketě předstihl lyžařku Ester Ledeckou a rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud