Jan Jeník (Arizona Coyotes) - 65. v celkovém pořadí (2018)  Jan Jeník byl v roce 2018 byl draftován Arizonou jako 65. hráč v celkovém pořadí. V juniorské soutěži OHL v barvách týmu Hamilton Bulldogs se vypracoval v jednoho z nejlepších hokejistů v lize a významně si řekl o vstupenku do NHL. Talentovaný borec byl k nezastavení. V 27 zápasech posbíral do statistik 56 bodů za 22 gólů a 34 nahrávek a nebýt zranění, které ho vyřadilo ze hry, mohla být jeho bilance ještě mnohem utěšenější. Smolný okamžik se odehrál v souboji se Spojenými státy na mistrovství světa juniorů a připravil Jeníka o zbytek parádně rozjeté sezony. Tu současnou odstartoval ve finské druhé nejvyšší soutěži a následně se přesunul za moře, kde hájil barvy celku Tuscon Roadrunners v nižší soutěži AHL. Dočkal se však také pozvánky do NHL a jeho premiéra byla ohromující. Ve dvou zápasech zaznaměnal dvě branky. Profimed
 Martin Kaut (Colorado Avalanche) - 16. v celkovém pořadí (2018)  V prvním kole draftu v roce 2018 šli na řadu dva čeští hráči. Jedním z nich byl Martin Kaut, jehož si z šestnácté pozice vybralo Colorado. Talentovaný forvard opustil Pardubice a zamířil do Ameriky, kde podepsal nováčkovský kontrakt. Premiérovou zámořskou sezonu strávil ve farmářském celku a za Colorado Eagles odehrál celkově 67 zápasů, ve kterých posbíral 28 (14+14) bodů. Také v dalším ročníku pobyl většinu času v AHL, ale dostal také první šanci naskočit na led v NHL. Odehrál devět utkání a zaznamenal tři body za dva góly a nahrávku. V aktuální sezoně hrál ve čtyřech týmech - českou extraligu v Pardubicích a švédskou ligu v MODO. V zámoří pak naskočil jen do pěti zápasů v NHL, větší porci utkání odehrál v AHL za farmářský celek Eagles. Profimedia.cz
 Filip Zadina (Detroit Red Wings) - 6. v celkovém pořadí (2018)  Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – v roce 2018 po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí. Debut v NHL si odbyl v ročníku 2018/19 a v tom minulém už se propracoval z farmy do prvního týmu. Sezonu 2020/21 odstartoval ve velkém stylu v Třinci a pak už válel za Atlantikem. Dosud za Detroit odehrál 86 utkání a zaznamenal 37 bodů (15+22).
 Filip Chytil (New York Rangers) - 21. v celkovém pořadí (2017)  Zlínský odchovanec Filip Chytil byl v draftu NHL v roce 2017 vybrán už v prvním kole New Yorkem Rangers. Protože velmi zaujal v předsezonním kempu, dostal hned na začátku ročníku šanci i v prvním týmu. Odbyl si premiéru v NHL, stal se historicky nejmladším Čechem v lize, ale protože trenéři a skauti usoudili, že by mu více prospělo účinkování v nižší soutěži, vyexpedovali ho na farmu do celku Hartford Wolf Pack, kde strávil převážnou část své premiérové zámořské sezony. V AHL si vedl slušně, a tak před koncem základní části přišla opět pozvánka do Madison Square Garden. Chytil chytil příležitost za pačesy a blýskl se prvním gólem. V dalším ročníku už se stal stabilní součástí mužstva Rangers. V aktuálním ročníku měl na kontě jen o bod méně než v předchozích dvou, stačilo mu k nim ale pouze 42 zápasů. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Zadina a spol. aneb 7 Čechů z draftů od roku 2016, kteří už okusili, jak chutná NHL

Vzhledem k tomu, jakou rychlostí mizí v posledních letech čeští hokejisté z NHL, je každé povolání mladých talentů do nejprestižnější ligy světa velkou nadějí. A taky důkazem, že i český hokej má stále co nabídnout.

slide-Češi z posledních draftů.jpg

Cesta do NHL vede většinou přes draft. Ten však bývá jen prvním odrazovým můstkem, pak je třeba tvrdá práce, pevná vůle, nezměrná trpělivost a samozřejmě i kus štěstí. Ne každému se splní jeho sen a ne všichni se dostanou do NHL. Řadě hráčů se to ale povede.

Zvládlo to i sedm českých mladíků, kteří prošli drafty od roku 2016. Jejich jména i hokejové příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Jan Jeník (Arizona Coyotes) - 65. v celkovém pořadí (2018)

Jan Jeník-Arizona.jpg

Jan Jeník hokejově vyrůstal v Mladé Boleslavi a od 16 let působil v mládežnických týmech Liberce. V dresu Bílých Tygrů odehrál také 16 utkání v seniorské extralize. V roce 2018 byl draftován Arizonou jako 65. hráč v celkovém pořadí. V juniorské soutěži OHL v barvách týmu Hamilton Bulldogs se vypracoval v jednoho z nejlepších hokejistů v lize a významně si řekl o vstupenku do NHL.

V letním kempu a v přípravných zápasech před sezonou 2019/20 na sebe výrazně upozornil. Dokonce se psalo o tom, že by mohl zůstat v prvním týmu, nakonec však vedení klubu rozhodlo o tom, že mu prospěje ještě jedna sezona mezi juniory. Talentovaný borec byl k nezastavení. V 27 zápasech posbíral do statistik 56 bodů za 22 gólů a 34 nahrávek a nebýt zranění, které ho vyřadilo ze hry, mohla být jeho bilance ještě mnohem utěšenější.

Smolný okamžik se odehrál v souboji se Spojenými státy na mistrovství světa juniorů a připravil Jeníka o zbytek parádně rozjeté sezony. Tu současnou odstartoval ve finské druhé nejvyšší soutěži a následně se přesunul za moře, kde hájil barvy celku Tuscon Roadrunners v nižší soutěži AHL. Dočkal se však také pozvánky do NHL a jeho premiéra byla ohromující. Ve dvou zápasech zaznaměnal dvě branky. Víc šancí zatím nedostal, ale ukázal, že potenciál v něm rozhodně vězí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Martin Kaut (Colorado Avalanche) - 16. v celkovém pořadí (2018)

Martin Kaut-Colorado.jpg

V prvním kole draftu v roce 2018 šli na řadu dva čeští hráči. Jedním z nich byl Martin Kaut, jehož si z šestnácté pozice vybralo Colorado. Talentovaný forvard opustil Pardubice a zamířil do Ameriky, kde podepsal nováčkovský kontrakt. Premiérovou zámořskou sezonu strávil ve farmářském celku a za Colorado Eagles odehrál celkově 67 zápasů, ve kterých posbíral 28 (14+14) bodů.

Také v dalším ročníku pobyl většinu času v AHL, ale dostal také první šanci naskočit na led v NHL. Odehrál devět utkání a zaznamenal tři body za dva góly a nahrávku. V aktuální sezoně hrál ve čtyřech týmech - českou extraligu v Pardubicích a švédskou ligu v MODO. V zámoří pak naskočil jen do pěti zápasů v NHL, větší porci utkání odehrál v AHL za farmářský celek Eagles.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Filip Zadina (Detroit Red Wings) - 6. v celkovém pořadí (2018)

Filip Zadina1.jpg

Jednadvacetiletý Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – v roce 2018 po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Zadina měl tu v chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pěli chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě.

Debut v NHL si odbyl v ročníku 2018/19 a v tom minulém už se propracoval z farmy do prvního týmu. Sezonu 2020/21 odstartoval ve velkém stylu v Třinci a pak už válel za Atlantikem. Dosud za Detroit odehrál 86 utkání a zaznamenal 37 bodů (15+22).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Filip Chytil (New York Rangers) - 21. v celkovém pořadí (2017)

Filip Chytil.jpg

Zlínský odchovanec Filip Chytil byl v draftu NHL v roce 2017 vybrán už v prvním kole New Yorkem Rangers. Protože velmi zaujal v předsezonním kempu, dostal hned na začátku ročníku šanci i v prvním týmu. Odbyl si premiéru v NHL, stal se historicky nejmladším Čechem v lize, ale protože trenéři a skauti usoudili, že by mu více prospělo účinkování v nižší soutěži, vyexpedovali ho na farmu do celku Hartford Wolf Pack, kde strávil převážnou část své premiérové zámořské sezony.

V AHL si vedl slušně, a tak před koncem základní části přišla opět pozvánka do Madison Square Garden. Chytil chytil příležitost za pačesy a blýskl se prvním gólem. V dalším ročníku už se stal stabilní součástí mužstva Rangers, odehrál 75 utkání a nastřádal do statistik 23 bodů (11+12). Před ročníkem 2019/20 se však nevešel do sestavy a byl odeslán do farmářského celku, odkud se však rychle vrátil do prvního týmu, v němž pak zvládl odehrát 60 zápasů a posbíral 23 bodů (14+9). V aktuálním ročníku měl na kontě jen o bod méně než v předchozích dvou, stačilo mu k nim ale pouze 42 zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Martin Nečas (Carolina Hurricanes) - 12. v celkovém pořadí (2017)

Martin Nečas-Carolina.jpg

Je mu 22 let a prakticky celou kariéru má ještě před sebou. Útočník Martin Nečas byl nejvýše postaveným Čechem v draftu roku 2017, v němž po něm jako po dvanáctém v pořadí sáhla Carolina. Talentovaný mladík sice zaujal v předsezonním kempu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí. Zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal.

S Kometou získal dvakrát mistrovský titul a po návratu do zámoří získal s farmářským týmem Charlotte Checkers Calder Cup. Od sezony 2019/20 už má jisté místo v kádru Hurricanes a vypadá to, že má před sebou velice slibnou hokejovou budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Libor Hájek (New York Rangers) - 37. v celkovém pořadí (2016)

Libor Hájek-Rangers.jpg

Brněnský odchovanec Libor Hájek byl v roce 2016 draftován ve druhém kole Tampou Bay, ale floridský klub ho vytrejdoval do New Yorku, kde se stal majetkem Rangers. Český zadák si nedlouho poté odbyl debut v NHL. nyní je mu 23 let a má jisté místo v kádru mužstva. V prestižní zámořské lize dosud odehrál 77 zápasů a zaznamenal deset bodů (3+7).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Filip Hronek (Detroit Red Wings) - 53. v celkovém pořadí (2016)

Filip Hronek1.jpg

Když se mluví o největších současných českých defenzivních talentech, většinou se skloňuje jméno Filipa Hronka. Odchovanec královéhradeckého hokeje byl v roce 2016 draftován ve druhém kole Detroitem, následně odešel do zámoří, kde nejdříve působil v juniorské lize OHL v celku Saginaw Spirit, kde předváděl vynikající výkony a následně zamířil do farmářského mužstva Grand Rapids Griffins v soutěži AHL.

Premiéru v NHL si odbyl v sezoně 2018/19, v níž naskočil do 46 zápasů a nasbíral 23 bodů (5+18). Pak zazářil na mistrovství světa, kde se stal nejproduktivnějším zadákem, byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se do All-Star týmu. V posledních dvou ročnících už byl neodmyslitelnou součástí Red Wings a v klubu si od něho hodně slibují.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud