Draft NHL  V roce 2014 naplnil Jakub Vrána papírové předpoklady a dostal se do prvního kola draftu NHL. Byl dokonce českou jedničkou, na řadu šel dříve než David Pastrňák, a z třinácté pozice si ho vybral Washington. Capitals jej ale ještě nechali hrát za Linköping, odkud se v závěru sezony 2014/15 vrátil a nastupoval za farmářský celek Hershey. Připsal si v něm na konto celkově 13 startů a 11 (2+9) bodů. Foto: Profimedia.cz
 Mládežnické reprezentace  K dobré výchozí pozici před draftem Vránovi pomohl i světový šampionát hráčů do 18 let, který se v roce 2014 konal ve Finsku. Na turnaji nastřílel osm branek, přidal dvě nahrávky, stal se nejlepším kanonýrem šampionátu a českému týmu pomohl ke stříbru. Na kontě má také tři účasti na mistrovství světa juniorů (2013, 2014 a 2015). Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia
 Premiéra v NHL  V červenci roku 2014 podepsal Jakub Vrána s Washingtonem tříletý nováčkovský kontrakt. Premiéru v NHL si odbyl v ročníku 2016/17, během něhož zasáhl do 21 zápasů. První start si připsal v prosinci a ročník končil se třemi góly a stejným počtem nahrávek. Foto: Profimedia.cz
 Stanley Cup  V sezoně 2017/18 se Jakub Vrána nastálo zabydlel v sestavě Capitals. V základní části posbíral 27 (13+14) bodů a dalších 8 (3+5) jich přidal v play-off. Na jeho konci zvedl nad hlavu Stanley Cup, který Washington získal poprvé v dějinách. Foto: Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Z Letňan v oporu Washingtonu. Připomeňte si dosavadní milníky v kariéře Jakuba Vrány

Jakub Vrána dal v minulé sezoně NHL 25 branek a po Davidu Pastrňákovi a Dominikovi Kubalíkovi byl třetím nejlepším českým střelcem v lize. Na to, že nebere nijak závratný plat, se Washingtonu nesmírně vyplácí.

Jakub Vrána kroutí pátou sezonu v kádru Washingtonu Capitals. Na konci ročníku mu však vyprší smlouva, takže nyní bojuje o nový kontrakt. Přestože mu je teprve 24 let, má toho už pražský rodák hodně za sebou. Dosavadní milníky jeho kariéry si připomeňte v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

Pokračování 2 / 8

Z Letňan do Švédska

Jakub Vrána Linkoping.jpg

Do roku 2011 hrál Jakub Vrána za Letňany. Poté ale zvedl kotvy a odešel do švédského Linköpingu. Už v 15 letech hrál v týmu do dvaceti let a v říjnu roku 2012 si odbyl premiéru i v elitní švédské soutěži. V té době mu bylo 16 let, 7 měsíců a 30 dní, čímž se stal nejmladším cizincem v ligové historii. V této sezoně zasáhl do pěti zápasů, první body si ale připsal až v dalším ročníku, kdy zasáhl do 24 duelů, dal v nich dva góly a přidal jednu nahrávku. Za Linköping nastupoval i v následující sezoně, kdy už za sebou měl draft do NHL. Tehdy dohromady i s play-off posbíral 29 (16+13) bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Draft NHL

Jakub Vrána draft.jpg

V roce 2014 naplnil Jakub Vrána papírové předpoklady a dostal se do prvního kola draftu NHL. Byl dokonce českou jedničkou, na řadu šel dříve než David Pastrňák, a z třinácté pozice si ho vybral Washington. Capitals jej ale ještě nechali hrát za Linköping, odkud se v závěru sezony 2014/15 vrátil a nastupoval za farmářský celek Hershey. Připsal si v něm na konto celkově 13 startů a 11 (2+9) bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Mládežnické reprezentace

David Pastrňák Vrána Michal Beránek  CNC  Profimedia.jpg

K dobré výchozí pozici před draftem Vránovi pomohl i světový šampionát hráčů do 18 let, který se v roce 2014 konal ve Finsku. Na turnaji nastřílel osm branek, přidal dvě nahrávky, stal se nejlepším kanonýrem šampionátu a českému týmu pomohl ke stříbru. Na kontě má také tři účasti na mistrovství světa juniorů (2013, 2014 a 2015).

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 8

Premiéra v NHL

Jakub Vrána Washington.jpg

V červenci roku 2014 podepsal Jakub Vrána s Washingtonem tříletý nováčkovský kontrakt. Premiéru v NHL si odbyl v ročníku 2016/17, během něhož zasáhl do 21 zápasů. První start si připsal v prosinci a ročník končil se třemi góly a stejným počtem nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Stanley Cup

Jakub Vrána SC.jpg

V sezoně 2017/18 se Jakub Vrána nastálo zabydlel v sestavě Capitals. V základní části posbíral 27 (13+14) bodů a dalších 8 (3+5) jich přidal v play-off. Na jeho konci zvedl nad hlavu Stanley Cup, který Washington získal poprvé v dějinách.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Přelomová sezona a nová smlouva

Jakub Vrána Washington 2.jpg

V ročníku 2018/19 Washington sice Stanley Cup neobhájil, Vrána se v play-off bodově ani jednou neprosadil, prožil však úspěšné období. Zasáhl do všech 82 duelů základní části, ve kterých dal 24 branek a přidal 23 asistencí. Po sezoně mu skončila nováčkovská smlouva, mladý útočník se však rychle dohodl na nové, která mu během následujících dvou let zajistila 6,7 milionu dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Premiéra v reprezentaci

Jakub Vrána MS Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Ještě před podpisem nového kontraktu si Vrána odbyl premiéru v seniorské reprezentaci. Přestože neměl smlouvu, přiletěl na šampionát do Bratislavy a v prvním utkání proti Švédům vstřelil dvě branky. Nakrátko sice vypadl ze sestavy, přesto turnaj končil s bilancí čtyř branek a jedné gólové asistence. Češi nakonec skončili na turnaji čtvrtí.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud