Benoit Assou-Ekotto z Tottenhamu bojuje o míč s Billym Denehym z celku Shamrock Rovers. Kohoutům v minulém ročníku nestačila ani výhra 4:0 na postup do další fáze Evropské ligy. (Foto: Profimedia.cz)
Chelsea nebyla první ani poslední, komu se něco takového stalo. Pojďme se nyní podívat na nejznámější zápasy, ve kterých vítězové i přes jasnou výhru nemohli slavit postup do další fáze. Stalo se to (v dávných dobách) i Československu.
1. Československo – Argentina 6:1, MS 1958
V zamotané skupině měli Čechoslováci bod, Argentinci a Severní Irové dva a Němci tři. Moc se nevěřilo, že by náš tým mohl proti Argentině uspět, ale on vyhrál první půli 3:0 a celý zápas nakonec 6:1. V paralelně hraném utkání uhráli ovšem Severní Irové bod s Německem.
Před 20 lety hrál naposled československý hokejový tým
Nerozhodoval tehdy ještě vzájemný zápas (který Irové vyhráli 1:0), a tak rozhodl až dodatečný duel! V něm Československo vedlo, ale soupeř srovnal a v prodloužení rozhodl. Dál postupovali Severní Irové. Zajímavostí je, že dodatečné zápasy se hrály ve třech skupinách ze čtyř.
2. Rusko – Kamerun 6:1, MS 1994
Rusové neměli po dvou utkáních ani bod, Kamerun se mohl chlubit jedním. Mohl tak skončit při určité konstelaci druhý, Rusům šlo už jen o třetí příčku, ale i ta mohla v tehdejším systému turnaje zajistit postup.

Kamerunec Roger Milla bojuje o míč s ruským obráncem Dmitrijem Chlestovem. Přestože Rusové Afričany vyprášili 6:1, do dalších bojů nepostoupili. (Foto: Profimedia.cz)
Po jedné brance vstřelili Radčenko a nestárnoucí Milla. „Drobným“ rozdílovým faktorem tak byl Oleg Salenko, který vsítil těžko uvěřitelných pět branek. Stal se tak (spolu se Stoičkovem) nejlepším střelcem turnaje s bilancí šesti gólů (skóroval i proti Švédům).
Byla to však jeho jediná, byť raritní radost. Rusové totiž v žebříčku celků na třetích místech skončili pátí a dál nepostoupili. Pikantní je, že něco podobného se jim přihodilo o čtyři roky dříve, kdy (ještě jako Sovětský svaz) porazili Kamerun (ten měl už jistý postup) 4:0, ale nebylo jim to nic platné.
3. Španělsko – Bulharsko 6:1, MS 1998
Španělé měli po dvou duelech ve skupině na kontě jen bod, ale naděje stále žila. Potřebovali ale porazit Bulharsko a doufat, že Paraguay nezdolá Nigérii. Ta měla jisté první místo ve skupině a možná i podle toho k utkání přistoupila – prohrála nakonec 1:3.

Španělský útočník Fernando Morientes se raduje po vstřelení druhé branky do sítě Bulharska. To ještě netušil, že ani výhra 6:1 na postup stačit nebude. (Foto: Profimedia.cz)
Španělé sice Bulhary v závěru demolovali a vyhráli 6:1, radosti nicméně na stadionu v Lens k vidění moc nebylo – reprezentanti z Pyrenejského poloostrova totiž moc dobře věděli, jak se vyvíjí zápas v Toulouse. Drobným zadostiučiněním pro ně mohlo být, že oba postupující celky skončily hned v osmifinále.
4. Maroko – Skotsko 3:0, MS 1998
Na témže turnaji se blízko slušnému úspěchu ocitlo Maroko. To po remíze s Norskem a prohře s Brazílií hrálo poslední duel se Skotskem. Situace byla jasná – Brazílie se šesti body měla jisté prvenství, Norové byli druzí se dvěma body a Skotové s Marokánci měli po jednom.

Marocký útočník Abdeljilil Hadda v souboji o míč se skotským protihráčem na stadionu v Saint-Etienne během mistrovství světa v roce 1998. (Foto: Profimedia.cz)
Maroko vyhrálo poměrně s přehledem 3:0 a potvrdilo klasický vtip o tom, že Skotové jsou doma z turnaje ještě dříve, než odeslané pohlednice. Norové s Brazílií hráli nerozhodně 1:1, jenže dvě minuty před koncem dostali možnost pokutového kopu. Ten Rekdal proměnil a Marokáncům tak zbyly jen oči pro pláč.
5. Barcelona – Besiktas 4:0, Liga mistrů 2000/01
„Barca“ nerozválcovala pohárovou Evropu, uhrála jen pět bodů v pěti duelech a musela bezpodmínečně porazit doma Besiktas. Ani to nemuselo na postup do další fáze stačit, Leeds by totiž do druhého kola poslal i bod ze San Sira (Milán měl již postup jistý). Barcelona měla lepší vzájemné zápasy, takže při prohře United a tříbodovém zisku s Turky by šla dál.
Ale jak to tak někdy bývá, Leeds ten bod opravdu uhrál, remizoval 1:1 a Ligou mistrů pokračoval senzačně až do semifinále. Barceloně výhra 4:0 stačila „jen“ na třetí místo a účast v tehdejším poháru UEFA. V něm dokráčela do semifinále, kde vypadla s pozdějším vítězem – Liverpoolem.
6. Itálie – Bulharsko 2:1, EURO 2004
V tomto utkání se, pravda, nejednalo o kanonádu, ale aby byl výčet úplný, neměl by v něm tento klasický případ chybět. Před utkáním bylo vše jasné – Italové měli dva body, Dánsko a Švédsko po čtyřech, Bulhaři neměli ani jeden a byli bez naděje na postup. Vzhledem ke skóre stačila Dánům a Švédům remíza 2:2 ve vzájemném utkání.
Z ARCHIVU: Kterak Manchester United vypráskal doma Barcelonu
Italům Bulhaři vzdorovali, favoritovi se povedlo strhnout duel na svou stranu až ve čtvrté minutě nastavení. Ďábelská radost po brance Cassana vládla jen chviličku, Italové se záhy dozvěděli, že v paralelně hraném utkání Seveřané dospěli k „očekávané“ remíze 2:2 díky brance Švédů v závěru. A pak už se mohlo jen spekulovat... Faktem zůstává, že oba postupující celky skončily záhy – hned ve čtvrtfinále.
7. Shamrock Rovers – Tottenham 0:4, Evropská liga 2011/12
Tottenham potřeboval v posledním duelu na hřišti outsidera vyhrát, ale ani to nemuselo stačit – Kazaň nesměla bodovat v Soluni (ta měla s 11 body jistý postup, Kazaň jich měla 10 a Tottenham 7, oba sokové měli shodné vzájemné zápasy).
První předpoklad byl splněn, Angličané vedli už po půli o tři branky a nakonec zvítězili poměrně jasně. Nicméně Kazaň navzdory faktu, že hrála od 13. minuty o deseti mužích, dokázala v Soluni ve druhé půli srovnat a remízu již udržela.