Za pár dní začne v Kanadě juniorský světový šampionát v hokeji a Češi chtějí zaútočit na medili. To se jim dosud povedlo třikrát.
Ještě v době Československa naše reprezentace sbírala medaile ze světových šampionátů „dvacítek“ poměrně pravidelně. V historii samostatné České republiky to už ale říct nejde.
Češi už na mistrovství světa juniorů nejezdí v roli favorita, ale pouze v pozici celku, který může překvapit. Třeba tak, jako loni v Kanadě, kde ve čtvrtfinále vyřadili Američany a v semifinále podlehli až v prodloužení Rusům. V boji o páté místo porazili Slováky a vyrovnali tak umístění z roku 2008.
Na juniorskou medaili čeká český hokej už osm let. Připomeňme si kdy, a jakým způsobem, čeští mladíci na cenné kovy dosáhli.
2000 (Švédsko) – zlato
Po letech čekání na první českou medaili se junioři dočkali v roce 2000. A hned kovu nejcennějšího. Po sedmém místě v Kanadě Češi ve Švédsku nepatřili mezi největší favority, ve skupině ale porazili Švýcary a Finy, přidali remízy s Američany a Kanaďany a postoupili z prvního místa.
Výsledky českých juniorů na MS
1994 (ČR) - 5. místo
1995 (Kanada) – 6. místo
1996 (USA) – 4. místo
1997 (Švýcarsko) – 4. místo
1998 (Finsko) – 4. místo
1999 (Kanada) – 7. místo
2000 (Švédsko) – 1. místo
2001 (Rusko) – 1. místo
2002 (ČR) – 7. místo
2003 (Kanada) – 6. místo
2004 (Finsko) – 4. místo
2005 (USA) – 3. místo
2006 (Kanada) – 6. místo
2007 (Švédsko) – 5. místo
2008 (ČR) – 5. místo
2009 (Kanada) – 6. místo
2010 (Kanada) – 7. místo
2011 (USA) – 7. místo
2012 (Kanada) – 5. místo
Ve čtvrtfinále bez menších problémů přešli přes Kazachstán a v semifinále si překvapivě snadno poradili se Spojenými státy. Ve finále hráli proti Rusku, zápas se hrál dlouho bez branek, a až po samostatných nájezdech se rozhodlo o českém zlatu, ke kterému náš výběr dovedlo trenérské duo Jaroslav Holík a Radim Rulík.
Na turnaji tehdy řádili bratři Sedinové, v české sestavě se objevila jména jako Tomáš Duba, Zdeněk Šmíd, Zdeněk Kutlák, Milan Kraft, Josef Vašíček, Zbyněk Irgl nebo třeba Martin Havlát.
2001 (Rusko) – zlato
Rok po zlatém úspěchu ve Švédsku se Češi vydali obhajovat zlato do Ruska. V roli druhého trenéra vystřídal Radima Rulíka Pavel Hynek, a i on společně s Jaroslavem Holíkem sklidil velký úspěch.
Ve skupině Češi neztratili ani bod, vysoko porazili Kazachstán i Slovensko, poradili si také se Spojenými státy a Švédskem. Ve čtvrtfinále těsně porazili Švýcarsko, v semifinále jediným gólem Švédsko a ve finále v Lužnikách 2:1 Finsko.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Největší zásluhu měl na zlatých medailích vítěz kanadského bodování a nejlepší nahrávač turnaje Pavel Brendl. Skvělé výkony předváděl brankář Tomáš Duba, který se stal gólmanskou hvězdou šampionátu. V české sestavě se objevili také Tomáš Plekanec nebo Martin Erat. Rok nato čeští junioři chtěli na domácí půdě dovršit zlatý hattrick, jenže v Pardubicích a Hradci Králové propadli a skončili až sedmí.
2005 (USA) – bronz
Šampionát v amerických městech Grand Forks a Thief River Falls je zatím posledním, kdy Češi získali medaili. K těm náš výběr, ve kterém hráli David Krejčí nebo Michael Frolík, dovedli trenéři Alois Hadamczik a Mojmír Trličík.
Na turnaji řádil Alexander Ovečkin, Patrice Bergeron, ale také nejlepší brankář šampionátu Marek Schwarz či jeden ze tří nejpřesnějších střelců Rostislav Olesz.
Češi postoupili ze skupiny druzí, za Ruskem, před USA, Švýcarskem a Běloruskem. Ve čtvrtfinále brankami Vrány, Olesze a Červenky porazili Finy 3:0, v semifinále ale nestačili na Kanadu. V boji o bronz vyzvali domácí Američany, kteří dokázali odpovědět na branky Poláka i Frolíka. Zápas dospěl do prodloužení, které po dvou minutách rozhodl Vrána.
Z titulu se tehdy radovala Kanada, která ve finále nedala Rusům šanci a vyhrála 6:1.
Foto: Profimedia.cz