Z benjamínka kapitánem. 8 světových šampionátů v podání Romana Červenky

Začínal jako benjamínek, teď je mu už 32 let a na světovém šampionátu je kapitánem. Roman Červenka v průběhu let vyzrál v oporu národního týmu a pravidelně objíždí velké turnaje. Letos startuje už na osmém světovém šampionátu.

Dvaatřicetiletý útočník hrál na olympijských hrách ve Vancouveru, Soči a startoval i v Jižní Koreji. V reprezentaci odehrál přes 150 zápasů a propracoval se do role kapitána. Na letošním šampionátu nastupuje v elitní formaci a na kontě má zatím jednu asistenci. Jak se mu vedlo na předešlých sedmi mistrovstvích světa? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

MS 2009

Roman Červenka žena.jpg

Červenka si poprvé zahrál na mistrovství světa 2009 ve Švýcarsku. Reprezentační premiéru si odbyl už o dva roky dříve a na svém prvním šampionátu tehdejší útočník Slavie vstřelil dvě branky a přidal nahrávku. Češi ale vypadli už ve čtvrtfinále, ve kterém nestačili na Švédy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

MS 2010

Jaromír Jágr Červenka 2 2010.jpg

Od poslední zlaté medaile českých hokejistů uplynulo už osm let. V Německu tehdy startoval i Červenka, který ve stejné sezoně získal extraligový bronz se Slavií. Na turnaji dal gól v utkání základní skupiny proti Lotyšům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

MS 2011

Roman Červenka Švýcarsko.jpg

Uplynul rok a Červenka se na šampionátu objevil znovu. V Bratislavě odehrál parádní turnaj, posbíral deset kanadských bodů za čtyři góly a šest nahrávek a stal se čtvrtým nejproduktivnějším hráčem turnaje. Ve vítězném utkání o bronz proti Rusku dal dokonce hattrick.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

MS 2014

Roman Červenka SKA.jpg

V letech 2012 a 2013 na šampionátu chyběl, v Minsku se ale představil. Tehdejší útočník Petrohradu byl znovu vidět, dal dva góly, přidal tři nahrávky, Češi se ale neprosadili v semifinále ani v utkání o bronz a skončili čtvrtí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

MS 2015

Roman Červenka.jpg

Na domácím šampionátu měl patřit k hlavním zbraním týmu. Odehrál podobný turnaj jako v Bělorusku, znovu dal dva góly a přidal tři asistence a Češi opět obsadili nepopulární čtvrtou příčku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

MS 2016

Roman Červenka ČR Michal Beránek  CNC  Profimedia.jpg

Dva góly dal Červenka i na šampionátu v Rusku. Tentokrát přidal ještě pět nahrávek, medaile z toho ale znovu nebyla. Tým vedený Vladimírem Vůjtkem sice začal skvěle, postupně mu ale došel dech a ve čtvrtfinále nestačil na výběr USA.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 8 / 8

MS 2017

Roman Červenka Plekanec.jpg

Červenka nechyběl ani loni v Paříži. Silný tým, ve kterém se objevili také Jakub Voráček či David Pastrňák, patřil k favoritům turnaje, znovu ale vypadl ve čtvrtfinále. A jak se vedlo útočníkovi švýcarského Fribourgu? Dal tři góly a přidal stejný počet nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud