Z bekhendu do forhendu. Tohle si měl ruský útočník Pavel Dacjuk nechat patentovat

Nejlepší hokejisté světa mají své typické pohyby, finty a grify, které jsou nenapodobitelné, jelikož je stoprocentně zvládají jen oni samotní. Krásně to bývalo vidět v případě ruského útočníka Pavla Dacjuka.
Z bekhendu do forhendu. Tohle si měl ruský útočník Pavel Dacjuk nechat patentovat
Styl útočníka Pavla Dacjuka byl těžko napodobitelný. Bývalý ruský centr Detroitu těžil z vynikajícího bruslení a nesmírně rychlých a šikovných rukou. (Foto: Profimedia.cz)

Ruský centr Pavel Dacjuk býval ještě před pár lety jednou z nejzářivějších hvězd NHL. Podle statistik patřil mezi nejlepší exekutory ze samostatných nájezdů. Jeho procentuální úspěšnost bývala těsně pod padesáti procenty, což je mimořádně nadprůměrné číslo.

VIDEO: Dacjuk se s KHL loučil jako čaroděj. Předvedl nájezdy z říše snů

VIDEO: Dacjuk se s KHL loučil jako čaroděj. Předvedl nájezdy z říše snů

Dacjuk dal téměř z každého druhého nájezdu gól a přitom ve většině případů používal tutéž fintu. Podívejte se na sestřih jeho trestných střílení a dávejte dobrý pozor na kličku, kterou ruský forvard ovládal jako nikdo jiný na světě.

Dívali jste se dobře? Dacjukovo naznačení kličky do bekhendu a následný protipohyb, po kterém si dal puk na forhendovou stranu hole, bylo naprosto smrtící.

Přestože všichni brankáři věděli, že to tak dělává, minimálně půlka z nich se nechávala načapat. Tajemství bylo v preciznosti provedení. Náznak kličky do bekhendu „prodal“ útočník Detroitu lépe než vykutálený obchoďák nerezové hrnce důvěřivé stařence na předváděcí akci. Pak už to bylo „jen“ o rychlosti a šikovnosti.

8 nejpopulárnějších hokejistů Detroitu v historii podle fanoušků klubu

8 nejpopulárnějších hokejistů Detroitu v historii podle fanoušků klubu

Další typický pohybový prvek předváděl Dacjuk ve hře. Vypadalo to často, jako by záměrně zesměšňoval protihráče. Udělal pohyb do bekhendu a nalákal bránícího hráče přesně tam, kde ho chtěl mít, pak prudce zabrzdil a než se soupeř vzpamatoval, už byl v protipohybu s pukem na forhendové straně hokejky a měl před sebou volný prostor pro bleskurychlou přihrávku, střelu nebo výpad k brance.

Všichni v NHL to znali, přesto to bylo nesmírně účinné a efektivní. Proč? Dacjuk svou fintu vybrousil k dokonalosti. Tohle si měl nechat patentovat. Až to jednou budou další generace hokejistů opakovat, mělo by se mluvit „Dacjukově fintě“ nebo „Dacjukovu stylu.“ Hned tak se ale asi žádný „plagiátor“ nenajde...

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Top videa

INSIDER: Kreuziger čelil komplexnosti jezdců. Vakoč myslel na konec už dřív

Nejčtenější články

Smutné konce patriotů. 5 hráčů Baníku Ostrava, kteří z klubu odešli ve zlém

Smutné konce patriotů. 5 hráčů Baníku Ostrava, kteří z klubu odešli ve zlém

Kádrem Baníku Ostrava v posledních letech prošla řada skvělých fotbalistů. K několika z nich si fanoušci z Bazalů vytvořili nadstandardní vztah. O to těžší pak bylo, když jejich „miláčci“ ze Slezska odešli jinam…

27.  9.  2021 |
Drahomír KvasničkaPetr Sobol
Baník OstravaČeská fotbalová ligaFotbal
Jágrův plat v NHL sezonu po sezoně. Nejvíc si vydělal ve Washingtonu

Jágrův plat v NHL sezonu po sezoně. Nejvíc si vydělal ve Washingtonu

Je to neskutečné, ale od okamžiku, kdy byl Jaromír Jágr draftován do NHL, letos uplynulo už 31 let. Česká osmašedesátka pak prošla devíti zámořskými kluby, stala se legendou a vydělala si obrovské množství peněz.

13.  10.  2021 | |2 N/A
Petr Sobol
NHLJaromír JágrPenízeHokej
Budou tu navždy? 5 rekordů pěti ligových brankářů, které už nikdo nemusí překonat

Budou tu navždy? 5 rekordů pěti ligových brankářů, které už nikdo nemusí pře…

Jsou statistiky, které se každým odehraným ligovým týdnem mění. Jeden je na vrcholu, druhý se trápí. Tak to zkrátka chodí. Čas od času se ale někomu povede něco výjimečného a zapíše se do historie, odkud už ho nikdy nikdo nemusí vymazat.

3.  10.  2021 | |1 N/A
Drahomír KvasničkaPetr Sobol
StatistikyČeská fotbalová ligaBrankářiFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com