Z bekhendu do forhendu. Tohle si měl ruský útočník Pavel Dacjuk nechat patentovat

Nejlepší hokejisté světa mají své typické pohyby, finty a grify, které jsou nenapodobitelné, jelikož je stoprocentně zvládají jen oni samotní. Krásně to bývalo vidět v případě ruského útočníka Pavla Dacjuka.
Styl útočníka Pavla Dacjuka byl těžko napodobitelný. Bývalý ruský centr Detroitu těžil z vynikajícího bruslení a nesmírně rychlých a šikovných rukou. (Foto: Profimedia.cz)

Ruský centr Pavel Dacjuk býval ještě před pár lety jednou z nejzářivějších hvězd NHL. Podle statistik patřil mezi nejlepší exekutory ze samostatných nájezdů. Jeho procentuální úspěšnost bývala těsně pod padesáti procenty, což je mimořádně nadprůměrné číslo.

VIDEO: Dacjuk se s KHL loučil jako čaroděj. Předvedl nájezdy z říše snů

VIDEO: Dacjuk se s KHL loučil jako čaroděj. Předvedl nájezdy z říše snů

Dacjuk dal téměř z každého druhého nájezdu gól a přitom ve většině případů používal tutéž fintu. Podívejte se na sestřih jeho trestných střílení a dávejte dobrý pozor na kličku, kterou ruský forvard ovládal jako nikdo jiný na světě.

Dívali jste se dobře? Dacjukovo naznačení kličky do bekhendu a následný protipohyb, po kterém si dal puk na forhendovou stranu hole, bylo naprosto smrtící.

Přestože všichni brankáři věděli, že to tak dělává, minimálně půlka z nich se nechávala načapat. Tajemství bylo v preciznosti provedení. Náznak kličky do bekhendu „prodal“ útočník Detroitu lépe než vykutálený obchoďák nerezové hrnce důvěřivé stařence na předváděcí akci. Pak už to bylo „jen“ o rychlosti a šikovnosti.

8 nejpopulárnějších hokejistů Detroitu v historii podle fanoušků klubu

8 nejpopulárnějších hokejistů Detroitu v historii podle fanoušků klubu

Další typický pohybový prvek předváděl Dacjuk ve hře. Vypadalo to často, jako by záměrně zesměšňoval protihráče. Udělal pohyb do bekhendu a nalákal bránícího hráče přesně tam, kde ho chtěl mít, pak prudce zabrzdil a než se soupeř vzpamatoval, už byl v protipohybu s pukem na forhendové straně hokejky a měl před sebou volný prostor pro bleskurychlou přihrávku, střelu nebo výpad k brance.

Všichni v NHL to znali, přesto to bylo nesmírně účinné a efektivní. Proč? Dacjuk svou fintu vybrousil k dokonalosti. Tohle si měl nechat patentovat. Až to jednou budou další generace hokejistů opakovat, mělo by se mluvit „Dacjukově fintě“ nebo „Dacjukovu stylu.“ Hned tak se ale asi žádný „plagiátor“ nenajde...

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Top videa

SESTŘIH: Pardubice - Plzeň 4:3. Dynamo posedmé v řadě slaví za tři body

Nejčtenější články

FOTO: Tohle chceme vidět na příští zimní olympiádě! Nahotiny v nafukovacích kruzích

FOTO: Tohle chceme vidět na příští zimní olympiádě! Nahotiny v nafukovacích …

Sportovní fanoušci si budou muset na další zimní olympiádu ještě tři roky počkat. My už ale nyní víme, jak by se hry daly zatraktivnit...

3.  1.  2023 | |49 N/A
Rudolf SamecTomáš Hrubý
ZOHZimní olympijské hryŽenyOstatní sportyZábava
Škrty ve Spartě. 5 fotbalistů, kteří by brzy mohli odejít z Letné

Škrty ve Spartě. 5 fotbalistů, kteří by brzy mohli odejít z Letné

Sparta je na přestupovém trhu aktivní a získala už tři zahraniční posily. Zároveň se ale začíná hovořit o možných odchodech.

2.  1.  2023 | |5 N/A
Petr Sobol
Sparta PrahaPřestupyFotbal
FOTO: Vzpomínáte? Eva Samková a další kočky. 28 krásek, které jsme sledovali na olympiádě v Pchjongčchangu

FOTO: Vzpomínáte? Eva Samková a další kočky. 28 krásek, které jsme sledovali…

Olympijské hry v Pchjongčchangu jsou už pět let minulostí. V Jižní Koreji však nešlo jen o bitvy na perfektně připravených sportovištích. V očích mužských fanoušků na tribunách a u televizních obrazovek na celém světě sváděly sportovkyně také specifické souboje v ženské kráse.

8.  1.  2023 | |19 N/A
Rudolf Samec
ZOHZimní olympijské hryŽenyZábava

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com