Wimbledonský souboj titánů. Djokovič má Federerovi co oplácet

V neděli odpoledne nastoupí švýcarský tenista Roger Federer na centrálním dvorci v All England Clubu ke svému pětadvacátému grandslamovému finále. Na druhé straně travnatého kurtu bude stát Srb Novak Djokovič, který si zahraje o titul na jednom ze čtyř nejvýznamnějších turnajů světa už počtrnácté.
Zatím jediný souboj na wimbledonské trávě absolvoval Novak Djokovič s Rogerem Federerem před dvěma lety. V semifinále tehdy zvítězil švýcarský tenista 3:1. (Foto: Profimedia.cz)

Poprvé a zároveň naposled se tihle dva potkali ve finále Grand Slamu před sedmi lety. V roce 2007 porazil Roger Federer Novaka Dkokoviče v posledním utkání turnaje US Open. Jakmile rozehrají nedělní finále Wimbledonu, zapíšou se do historie jako pár, který na sebe narazil nejčastěji v grandslamových turnajích. Bude to jejich dvanáctý vzájemný souboj a vyrovnají tak bilanci, kterou má dosud Djokovič s Rafaelem Nadalem.

Jejich soupeření na nejprestižnějších turnajích vyznívá příznivěji pro švýcarského tenistu, který vyhrál šest duelů, včetně jediného utkání na wimbledonské trávě. Bylo to před dvěma lety, kdy Federer triumfoval v semifinále ve čtyřech setech a následně dokráčel až k vítězství v celém turnaji.

Také v bilanci všech zápasů, které spolu dosud sehráli, má navrch švýcarská hvězda, která vede 18:16. Djokovič však vyhrál tři z posledních pěti duelů, které s Federerem sehrál od roku 2013.

6 loučení slavných tenistů s kariérou. Bude Federer jako Sampras, či Borg?

Vítězství ve finále Wimbledonu by vrátilo Novaka Djokoviče na čelo žebříčku ATP, kde byl naposled v září loňského roku. Poprvé se na špici dostal také po vítězství v All England Clubu, když v roce 2011 porazil ve finále Rafaela Nadala.

Letošní Wimbledon potvrzuje absolutní dominanci tzv. „Big 4“, což je označení pro elitní kvarteto tenistů, kteří vyhráli 36 z posledních 38 grandslamových titulů. Vedle Djokoviče a Federera sem patří ještě Rafael Nadal a Andy Murray. Jediné dva tituly jim dokázali vyfouknout Juan Martin del Potro na French Open v roce 2005 a Stanislas Wawrinka letos na Australian Open.