Matt Macey (brankář) – 29 let  V roce 2013 byl tehdy osmnáctiletý gólman Bristolu Rovers v hledáčku několika klubů. Vedle Arsenalu měli o podpis talentovaného hráče zájem třeba v Evertonu, Matt Macey však dal přednost Kanonýrům. V říjnu roku 2017 debutoval v brance Gunners - to už měl za sebou hostování v Accringtonu a Lutonu. Ve čtvrtém kole Ligového poháru vychytal výhru 2:1 v prodloužení proti Norwichi. O devět dnů později chytal poprvé v Evropské lize a na Emirates Stadium udržel čisté konto v zápase v Červenou hvězdou Bělehrad. Po odchodu kouče Wengera už se ale v brance Arsenalu neobjevil ani jedinkrát. V lednu 2021 z anglického klubu odešel do skotského Hilbernianu, loni se přesunul do Lutonu a nyní je bez angažmá.

Matt Macey (brankář) – 29 let
V roce 2013 byl tehdy osmnáctiletý gólman Bristolu Rovers v hledáčku několika klubů. Vedle Arsenalu měli o podpis talentovaného hráče zájem třeba v Evertonu, Matt Macey však dal přednost Kanonýrům. V říjnu roku 2017 debutoval v brance Gunners - to už měl za sebou hostování v Accringtonu a Lutonu. Ve čtvrtém kole Ligového poháru vychytal výhru 2:1 v prodloužení proti Norwichi. O devět dnů později chytal poprvé v Evropské lize a na Emirates Stadium udržel čisté konto v zápase v Červenou hvězdou Bělehrad. Po odchodu kouče Wengera už se ale v brance Arsenalu neobjevil ani jedinkrát. V lednu 2021 z anglického klubu odešel do skotského Hilbernianu, loni se přesunul do Lutonu a nyní je bez angažmá.

 Ben Sheaf (záložník) – 25 let  Někdejší anglický mládežnický reprezentant Ben Sheaf je odchovancem West Hamu United, odkud ho do Arsenalu přivedl v roce 2014 manažer Arsene Wenger. Už o rok později, když mu bylo 19 let, trénoval s prvním týmem. V dresu Kanonýrů však naskočil jen na pár minut do jediného utkání v Evropské lize. V létě roku 2021 přestoupil do druholigového Coventry a podepsal tam tříletý kontrakt, který letos prodloužil o další tři sezony.
 Josh Dasilva (záložník) – 24 let  V osmi letech odstartovala fotbalová kariéra Joshe Dasilvy v akademii Arsenalu. Putoval sestavou a trenéři pro něho hledali vhodnou pozici, až nakonec zakotvil uprostřed pole jako defenzivní záložník. Postupně prošel anglickými reprezentačními výběry do 19, 20 i 21 let, v dresu Kanonýrů však naskočil pouze do tří utkání v Ligovém poháru v sezoně 2017/18. Po ní mu vypršela smlouva a on odmítl podepsat novou. Protože chtěl víc hrát, než vysedávat na lavičce, upsal se Brentfordu, jemuž pomohl do nejvyšší ostrovní soutěže. V klubu má platnou smlouvu do konce aktuálního ročníku. Portál TrasferMarkt vyčísluje jeho tržní cenu na 16 milionů eur.
 Jeff Reine-Adélaide (záložník) – 25 let  Bývalý francouzský mládežnický reprezentant Jeff Reine-Adélaide přišel do Arsenalu v 17 letech v roce 2015 z Lens. Profesionální debut v dresu Kanonýrů si odbyl v lednu 2016 v FA Cupu proti Sunderlandu. Celkem odehrál za dospělý tým během tří sezon osm utkání, všechny v pohárových soutěžích. V lednu 2018 však opustil Emirates Stadium a za téměř jeden a půl milionu liber přestoupil do Angers. V létě 2019 se pak stěhoval do Lyonu. Olympique za jeho podpis zaplatil 25 milionů eur. Přetržený křížový vaz v koleni však jeho kariéru zásadně zkomplikoval a v posledních letech toho moc neodehrál. Před pár dny zamířil jako volný hráč do belgického Molenbeeku, kde podepsal roční kontrakt s opcí na další sezonu.
 Joseph Willock (záložník) – 24 let  Záložník Joe Willock je stoprocentním odchovancem Arsenalu. Do klubu nastoupil ve věku čtyř let a díky tamní akademii vyrostl v reprezentanta, který prošel všemi anglickými mládežnickými výběry. Debutové utkání v dresu Gunners coby profesionál sehrál v roce 2017 v Ligovém poháru, premiéru v Premier League si odbyl v dubnu roku 2018 proti Newcastlu United a o sedm měsíců později zaznamenal první gól, kterým pomohl v Evropské lize deklasovat ukrajinskou Poltavu 3:0. V září 2019 klub oznámil, že s talentovaným hráčem podepsal nový dlouhodobý kontrakt. V létě roku 2021 ale londýnský klub prodal talentovaného mladíka konkurenčnímu Newcastlu United za 25 milionů liber.
10
Fotogalerie

Wengerovy děti. 10 hráčů, které si slavný kouč „vytáhl“ z akademie Arsenalu do prvního týmu. Kde je jim konec?

Více než dvacet sezon vedl Arsenal francouzský kouč Arsene Wenger. Během té doby přivedl do londýnského klubu desítky výborných fotbalistů a také mladičkých talentů. Z některých vyrostly hvězdy, jiní se potichu vytratili z paměti.

Akademie Arsenalu má dlouhá léta vynikající zvuk. Výcvikovým střediskem severolondýnského klubu prošla řada výjimečných talentů, které si v mnoha případech osobně vybral dlouholetý trenér prvního týmu Arsene Wenger. Kde je jim konec pět roků poté, co francouzský lodivod zmizel z Arsenalu? V následujících kapitolách najdete desítku nadaných borců, od kterých si Wenger hodně sliboval, osobně dohlížel na jejich fotbalový růst a dal jim první šanci v týmu dospělých.

Pokračování 2 / 11

Matt Macey (brankář) – 29 let

Matt Macey (2).jpg

V roce 2013 byl tehdy osmnáctiletý gólman Bristolu Rovers v hledáčku několika klubů. Vedle Arsenalu měli o podpis talentovaného hráče zájem třeba v Evertonu, Matt Macey však dal přednost Kanonýrům.

V říjnu roku 2017 debutoval v brance Gunners - to už měl za sebou hostování v Accringtonu a Lutonu. Ve čtvrtém kole Ligového poháru vychytal výhru 2:1 v prodloužení proti Norwichi. O devět dnů později chytal poprvé v Evropské lize a na Emirates Stadium udržel čisté konto v zápase v Červenou hvězdou Bělehrad. Po odchodu kouče Wengera už se ale v brance Arsenalu neobjevil ani jedinkrát. V lednu 2021 z anglického klubu odešel do skotského Hilbernianu, loni se přesunul do Lutonu a nyní je bez angažmá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Ben Sheaf (záložník) – 25 let

Ben Sheaf.jpg

Někdejší anglický mládežnický reprezentant Ben Sheaf je odchovancem West Hamu United, odkud ho do Arsenalu přivedl v roce 2014 manažer Arsene Wenger. Už o rok později, když mu bylo 19 let, trénoval s prvním týmem. V dresu Kanonýrů však naskočil jen na pár minut do jediného utkání v Evropské lize. V létě roku 2021 přestoupil do druholigového Coventry a podepsal tam tříletý kontrakt, který letos prodloužil o další tři sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Josh Dasilva (záložník) – 24 let

Josh Dasilva.jpg

V osmi letech odstartovala fotbalová kariéra Joshe Dasilvy v akademii Arsenalu. Putoval sestavou a trenéři pro něho hledali vhodnou pozici, až nakonec zakotvil uprostřed pole jako defenzivní záložník.

Postupně prošel anglickými reprezentačními výběry do 19, 20 i 21 let, v dresu Kanonýrů však naskočil pouze do tří utkání v Ligovém poháru v sezoně 2017/18. Po ní mu vypršela smlouva a on odmítl podepsat novou. Protože chtěl víc hrát, než vysedávat na lavičce, upsal se Brentfordu, jemuž pomohl do nejvyšší ostrovní soutěže. V klubu má platnou smlouvu do konce aktuálního ročníku. Portál TrasferMarkt vyčísluje jeho tržní cenu na 16 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Jeff Reine-Adélaide (záložník) – 25 let

Jeff Reine-Adélaide.jpg

Bývalý francouzský mládežnický reprezentant Jeff Reine-Adélaide přišel do Arsenalu v 17 letech v roce 2015 z Lens. Profesionální debut v dresu Kanonýrů si odbyl v lednu 2016 v FA Cupu proti Sunderlandu. Celkem odehrál za dospělý tým během tří sezon osm utkání, všechny v pohárových soutěžích.

V lednu 2018 však opustil Emirates Stadium a za téměř jeden a půl milionu liber přestoupil do Angers. V létě 2019 se pak stěhoval do Lyonu. Olympique za jeho podpis zaplatil 25 milionů eur. Přetržený křížový vaz v koleni však jeho kariéru zásadně zkomplikoval a v posledních letech toho moc neodehrál. Před pár dny zamířil jako volný hráč do belgického Molenbeeku, kde podepsal roční kontrakt s opcí na další sezonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Joseph Willock (záložník) – 24 let

Joe Willock.jpg

Záložník Joe Willock je stoprocentním odchovancem Arsenalu. Do klubu nastoupil ve věku čtyř let a díky tamní akademii vyrostl v reprezentanta, který prošel všemi anglickými mládežnickými výběry.

Debutové utkání v dresu Gunners coby profesionál sehrál v roce 2017 v Ligovém poháru, premiéru v Premier League si odbyl v dubnu roku 2018 proti Newcastlu United a o sedm měsíců později zaznamenal první gól, kterým pomohl v Evropské lize deklasovat ukrajinskou Poltavu 3:0. V září 2019 klub oznámil, že s talentovaným hráčem podepsal nový dlouhodobý kontrakt. V létě roku 2021 ale londýnský klub prodal talentovaného mladíka konkurenčnímu Newcastlu United za 25 milionů liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Marcus McGuane (záložník) – 24 let

Marcus McGuane.jpg

Londýnský rodák Marcus McGuane býval už od 16 let členem mládežnických výběrů Albionu. Od roku 2005 vyzrával v akademii Arsenalu. V týmu do 18 let byl dokonce kapitánem, v elitním výběru Gunners ale naskočil pouze do dvou utkání v evropských pohárech. V lednu roku 2018 podepsal smlouvu v Barceloně, ale působil jenom v B mužstvu. Na jaře roku 2020 se vrátil do rodné země a upsal se na dva roky Nottinghamu Forrest. Od května 2021 je hráčem třetiligového Oxfordu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Alex Iwobi (záložník, útočník) – 27 let

Alex Iwobi.jpg

Nigerisjký reprezentant Alex Iwobi je univerzálem, který může hrát na obou stranách ve středu pole, ofenzivního záložníka, ale taky na křídlech. Od školních let byl členem akademie Arsenalu, za který pak mezi lety 2015 až 2019 odehrál rovných sto ligových utkání a dalších devětačtyřicet v pohárových soutěžích. Celkem v nich zaznamenal 15 branek.

Když v roce 2018 oznámil kouč Arsene Wenger, že opustí klub, Iwobi prohlásil, že odchází člověk, který ho fotbalově nejvíce inspiroval. V létě 2019 se s Emirates Stadium rozloučil a přestoupil za 28 milionů liber do Evertonu. Před pár dny se upsal do roku 2028 Fulhamu. Portál TransferMarkt odhaduje jeho aktuální tržní cenu na 28 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Eddie Nketiah (útočník) – 24 let

Eddie Nketiah.jpg

Útočník Eddie Nketiah se narodil v Londýně a fotbalovou kariéru odstartoval v Chelsea. V 16 letech se však anglický mládežnický reprezentant přesunul do akademie Arsenalu. Během sezony 2016/17 nastřílel v týmu do 18 let 15 gólů v 16 zápasech, a 12 branek v 26 střetnutích v celku do 23 let. Následně dostal od kouče Wengera pozvánku do prvního mužstva.

Premiéru mezi dospělými si odbyl v ročníku 2017/18, kdy naskočil do tří utkání v Premier League. Dosud odehrál v dresu kanonýrů 93 ligových utkání a nastřílel 16 gólů. Dalších 18 branek stihl vsítit ve 43 zápasech v jiných soutěžích. V aktuálním ročníku má na kontě čtyři zápasy v elitní ostrovní lize, v nichž ale zaznamenal dvě branky. Na Emirates Stadium má podepsaný kontrakt do roku 2027.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Reiss Nelson (útočník) – 23 let

Reiss Nelson1.jpg

Kdybyste mezi desítkami absolventů akademie Arsenalu z posledních let hledali někoho, kdo dokáže svými technickými kousky náramně bavit fotbalové publikum, jistě byste nepřehlédli Reisse Nelsona. Třiadvacetiletý Angličan je univerzálním hráčem, který může alternovat na obou křídlech nebo na postu ofenzivního záložníka. Ať už hraje kdekoli, pokaždé je zásluhou svého čichu na branky nesmírně nebezpečný.

Od 15 let byl Nelson součástí všech anglických reprezentačních týmů. V seniorském mužstvu Arsenalu debutoval v roce 2017, v ročníku 2018/19 hostoval v německém Hoffenheimu, za který v Bundeslize nasázel sedm branek v 23 zápasech. Sezonu 2021/22 sice začal na Emirates Stadium, ale klub ho záhy poslal na hostování do Feyenoordu Rotterdam. V aktuálním ročníku se zatím na hřiště v dresu Arsenalu dostal jen na jedinou minutu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Chris Willock (útočník) – 25 let

Chris Willock.jpg

Když bylo Chrisi Willockovi pět let, byl přijat do fotbalové akademie Arsenalu. O jedenáct roků později ho tehdejší kouč Arsene Wenger označil jako „velmi zajímavého hráče“ a dal mu šanci zahrát si přátelské utkání v seniorském mužstvu. V září 2016 debutoval v dresu Gunners v soutěžním zápase, když naskočil do boje s Nottinhamem Forest v Ligovém poháru.

Pak se však něco pokazilo. Willock Emirates Stadium v roce 2017 opustil a podepsal pětiletou smlouvu s Benfikou Lisabon. V Portugalsku se ale neprosadil. V roce 2020 se vrátil na ostrovy a upsal se druholigovému Queens Park Rangers, kde působí dodnes.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud