Michail Štalenkov  Brankářskou jedničkou sborné byl Michail Štalenkov, jenž v té době chytal v NHL za Anaheim. Na olympiádě předváděl velmi dobré výkony a také v bitvě o zlato dlouho držel bezbrankový stav. To však změnil Petr Svoboda, který ve třetí třetině zajistil českému týmu zlato. Štalenkov si pak zachytal ještě za Phoenix či Floridu a kariéru ukončil v roce 2002 v Dynamu Moskva.

Michail Štalenkov
Brankářskou jedničkou sborné byl Michail Štalenkov, jenž v té době chytal v NHL za Anaheim. Na olympiádě předváděl velmi dobré výkony a také v bitvě o zlato dlouho držel bezbrankový stav. To však změnil Petr Svoboda, který ve třetí třetině zajistil českému týmu zlato. Štalenkov si pak zachytal ještě za Phoenix či Floridu a kariéru ukončil v roce 2002 v Dynamu Moskva.

 Darius Kasparaitis  Obrana Ruska – to bylo jedno slavné jméno vedle druhého. V Naganu startoval i Darius Kasparaitis, jenž v té době patřil Pittsburghu. Předtím nastupoval za New York Islanders a poté hrával ještě za Colorado a New York Rangers. Olympijský šampion z roku 1992 působil i v KHL a několik let hrál taky soutěž v Litvě, kterou na sklonku kariéry ještě reprezentoval.
 Pavel Bure  Zřejmě největší hvězdou tehdejšího týmu sborné byla legendární ruská raketa Pavel Bure. Fenomenální útočník dorazil do Nagana z Vancouveru a stal se kapitánem týmu. Na olympiádě nastřílel devět branek a byl nejlepším kanonýrem turnaje. Dominika Haška však nepřekonal v základní skupině a nevyzrál na něho ani v boji o zlato.
 Alexej Jašin  Do Nagana odjel také Alexej Jašin, jenž v té době patřil k hvězdám Ottawy. V Japonsku dal tři góly, přidal stejný počet nahrávek, ale ani on se v boji o zlato nedokázal prosadit. V Ottawě působil do roku 2001 a pak ještě odehrál pět sezon v New Yorku Islanders. Poté nastupoval v KHL za Jaroslavl, Petrohrad a CSKA Moskva.
 Sergej Fjodorov  Ruská sestava byla složená z řady výjimečných hokejistů. Jedním z nich byl i Sergej Fjodorov, jenž se nesmazatelně zapsal mezi legendy Detroitu, se kterým získal tři Stanley Cupy. V NHL nastupoval taky za Anaheim, Columbus a Washington. V závěru kariéry se trojnásobný světový šampion vrátil do Ruska a odehrál ještě tři ročníky za Magnitogorsk. A jak se mu vedlo v Naganu? Do statistik si připsal jeden gól a pět nahrávek.
5
Fotogalerie

Vzpomínky na Nagano. 5 slavných Rusů, kteří se ve finále museli sklonit před Haškem a spol.

Nagano je dodnes symbolem největšího úspěchu v historii českého hokeje. Jágr, Hašek, Růžička a spol. tehdy šokovali svět a vybojovali historické zlato. Ve finále se před výběrem trenéra Hlinky museli sklonit i Rusové.

Zítra to uplyne přesně 26 let od chvíle, kdy čeští hokejisté porazili sbornou a vybojovali slavné zlato na olympiádě v Naganu. Češi měli formu jako hrom, Rusové však byli jasným favoritem. Ze sborné tehdy šel strach a v sestavě měla řadu hvězd. Jména pěti z nich najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Michail Štalenkov

Michail Štalenkov (2).jpg

Brankářskou jedničkou sborné byl Michail Štalenkov, jenž v té době chytal v NHL za Anaheim. Na olympiádě předváděl velmi dobré výkony a také v bitvě o zlato dlouho držel bezbrankový stav. To však změnil Petr Svoboda, který ve třetí třetině zajistil českému týmu zlato. Štalenkov si pak zachytal ještě za Phoenix či Floridu a kariéru ukončil v roce 2002 v Dynamu Moskva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Darius Kasparaitis

Darius Kasparaitis-Nagano1.jpg

Obrana Ruska – to bylo jedno slavné jméno vedle druhého. V Naganu startoval i Darius Kasparaitis, jenž v té době patřil Pittsburghu. Předtím nastupoval za New York Islanders a poté hrával ještě za Colorado a New York Rangers. Olympijský šampion z roku 1992 působil i v KHL a několik let hrál taky soutěž v Litvě, kterou na sklonku kariéry ještě reprezentoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Pavel Bure

Pavel Bure-Nagano.jpg

Zřejmě největší hvězdou tehdejšího týmu sborné byla legendární ruská raketa Pavel Bure. Fenomenální útočník dorazil do Nagana z Vancouveru a stal se kapitánem týmu. Na olympiádě nastřílel devět branek a byl nejlepším kanonýrem turnaje. Dominika Haška však nepřekonal v základní skupině a nevyzrál na něho ani v boji o zlato.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Alexej Jašin

Alexej Jašin-Nagano1.jpg

Do Nagana odjel také Alexej Jašin, jenž v té době patřil k hvězdám Ottawy. V Japonsku dal tři góly, přidal stejný počet nahrávek, ale ani on se v boji o zlato nedokázal prosadit. V Ottawě působil do roku 2001 a pak ještě odehrál pět sezon v New Yorku Islanders. Poté nastupoval v KHL za Jaroslavl, Petrohrad a CSKA Moskva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Sergej Fjodorov

Sergej Fjodorov-Nagano1.jpg

Ruská sestava byla složená z řady výjimečných hokejistů. Jedním z nich byl i Sergej Fjodorov, jenž se nesmazatelně zapsal mezi legendy Detroitu, se kterým získal tři Stanley Cupy. V NHL nastupoval taky za Anaheim, Columbus a Washington. V závěru kariéry se trojnásobný světový šampion vrátil do Ruska a odehrál ještě tři ročníky za Magnitogorsk. A jak se mu vedlo v Naganu? Do statistik si připsal jeden gól a pět nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud