Nejlepší brankář a člen All-Star týmu MS (2005)  Jsou individuální ocenění, která se příliš nepočítají. Pak jsou ale i taková, na něž jsou hráči náležitě pyšní. To platí i ve Vokounově případě. Vraťme se zpět do roku 2005, na světový šampionát do Vídně. Češi měli velmi silný tým a patřili k favoritům na celkové vítězství, kterého také dosáhli. Nic by ale nešlo bez skvěle chytajícího gólmana a tím Vokoun byl. Na turnaji zasáhl do osmi duelů, sedm z nich vyhrál, inkasoval jen devět branek, udržel dvě čistá konta a s průměrem 1,08 gólů na zápas se stal nejlepším brankářem i členem All-Star týmu šampionátu. Profimedia.cz
 Olympijský bronz (2006)  Je to už hodně dlouho, co čeští hokejisté vybojovali poslední olympijskou medaili. Povedlo se jim to na hrách v Turíně v roce 2006. Svěřenci Aloise Hadamczika často předváděli rozpačitý hokej, nakonec ale došli až do semifinále, ve kterém nestačili na Švédy. V boji o bronz však porazili Rusko. V roli jedničky začal Dominik Hašek, ten se ale hned v prvním duelu zranil a do branky se postavil Vokoun. V sedmi zápasech vychytal tři výhry a turnaj končil s průměrem 2,14 inkasovaných gólů na zápas. V boji o třetí místo nepustil za svá záda ani jeden kotouč a pomohl týmu k bronzu. Profimedia.cz
 Vítězství v anketě Zlatá hokejka (2010)  Absolutním rekordmanem Zlaté hokejky je Jaromír Jágr, který prestižní anketu vyhrál už dvanáctkrát. Zvítězil i v roce 2005, ve kterém patřil díky skvělému šampionátu k favoritům právě Vokoun. I on se ale nakonec dočkal a vyhrál v roce 2010 po dalším vychytaném světovém zlatu. Po dvanácti letech byl dalším (a dosud posledním) gólmanem, který v anketě dokázal zvítězit. Profimedia.cz
 Dvojnásobný účastník Utkání hvězd NHL (2004 a 2008)  Utkání hvězd NHL, to je každoroční přehlídka největších osobností soutěže. Vokoun se mezi ně dostal dvakrát. Premiérově v roce 2004, tehdy ještě jako gólman Nashvillu, který v téže sezoně dovedl poprvé v kariéře do play-off. Podruhé si v All-Star Game zahrál v roce 2008, už ale jako zástupce Floridy. Poprvé tak nastoupil za celek Západní a podruhé už v barvách výběru Východní konference.
5
Fotogalerie

Vzpomínka na legendu. Připomeňte si 5 největších úspěchů v kariéře gólmana Tomáše Vokouna

Uplynulo už devět roků od chvíle, co se rozhodl ukončit aktivní kariéru, odložil hokejovou výzbroj na půdu a nastoupil do sportovního důchodu. Řeč je o Tomáši Vokounovi, zřejmě druhém nejlepším českém gólmanovi, který chytal v NHL.

Tomáš Vokoun strávil v zámoří 16 sezon. Patrně by přidal i další, v roce 2013 ho ale vyřadila ze hry sraženina krve, kvůli které byl dokonce v ohrožení života. Zkušený brankář se dal do pořádku, dokonce byl připraven vrátit se do NHL, nedostal ale žádnou adekvátní nabídku, a tak se v prosinci roku 2014 definitivně rozhodl, že končí.

Rodáka z Karlových Varů draftoval v roce 1994 v devátém kole jako 226. hráče v celkovém pořadí Montreal. Vokoun odchytal v dresu Canadiens pouhých 20 minut, během kterých dostal čtyři branky. Nejvýraznější stopu zanechal v Nashvillu, působil také na Floridě, ve Washingtonu a naposled v Pittsburghu. V NHL nastoupil včetně play-off k 722 duelům, ve kterých měl velmi dobrou úspěšnost zákroků - 91,7%

Dokázal toho ale daleko víc. Vybrali jsme pět největších úspěchů jeho dlouhé a bohaté kariéry. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Dvojnásobný světový šampion (2005 a 2010)

Tomáš Vokoun-MS 2010 (2).jpg

Tomáš Vokoun chytal na čtyřech světových šampionátech. V roce 2003 skončil čtvrtý, o rok později na domácím mistrovství Češi vypadli ve čtvrtfinále. Náladu si ale spravili o rok později na velmi dobře obsazeném turnaji ve Vídni. Český tým v čele s Jaromírem Jágrem a Vokounem zdolal ve finále 3:0 Kanadu a vrátil se na světový trůn.

Na další zlato český hokej čekal pět let. Dočkal se v nejméně očekávanou chvíli – na mistrovství světa 2010 v Německu. Podceňovaný tým, ve kterém byla řada neokoukaných tváří, opět v čele s Jágrem a Vokounem, šokoval svět, ve finále zdolal Rusko a vybojoval zlato.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Nejlepší brankář a člen All-Star týmu MS (2005)

Tomáš Vokoun Kanada.jpg

Jsou individuální ocenění, která se příliš nepočítají. Pak jsou ale i taková, na něž jsou hráči náležitě pyšní. To platí i ve Vokounově případě. Vraťme se zpět do roku 2005, na světový šampionát do Vídně.

Češi měli velmi silný tým a patřili k favoritům na celkové vítězství, kterého také dosáhli. Nic by ale nešlo bez skvěle chytajícího gólmana a tím Vokoun byl. Na turnaji zasáhl do osmi duelů, sedm z nich vyhrál, inkasoval jen devět branek, udržel dvě čistá konta a s průměrem 1,08 gólů na zápas se stal nejlepším brankářem i členem All-Star týmu šampionátu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Olympijský bronz (2006)

Tomáš Vokoun Turín.jpg

Je to už hodně dlouho, co čeští hokejisté vybojovali poslední olympijskou medaili. Povedlo se jim to na hrách v Turíně v roce 2006. Svěřenci Aloise Hadamczika často předváděli rozpačitý hokej, nakonec ale došli až do semifinále, ve kterém nestačili na Švédy. V boji o bronz však porazili Rusko.

V roli jedničky začal Dominik Hašek, ten se ale hned v prvním duelu zranil a do branky se postavil Vokoun. V sedmi zápasech vychytal tři výhry a turnaj končil s průměrem 2,14 inkasovaných gólů na zápas. V boji o třetí místo nepustil za svá záda ani jeden kotouč a pomohl týmu k bronzu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Vítězství v anketě Zlatá hokejka (2010)

Tomáš Vokoun zlatá hokejka.jpg

Absolutním rekordmanem Zlaté hokejky je Jaromír Jágr, který prestižní anketu vyhrál už dvanáctkrát. Zvítězil i v roce 2005, ve kterém patřil díky skvělému šampionátu k favoritům právě Vokoun. I on se ale nakonec dočkal a vyhrál v roce 2010 po dalším vychytaném světovém zlatu. Po dvanácti letech byl dalším (a dosud posledním) gólmanem, který v anketě dokázal zvítězit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Dvojnásobný účastník Utkání hvězd NHL (2004 a 2008)

Tomáš Vokoun.jpg

Utkání hvězd NHL, to je každoroční přehlídka největších osobností soutěže. Vokoun se mezi ně dostal dvakrát. Premiérově v roce 2004, tehdy ještě jako gólman Nashvillu, který v téže sezoně dovedl poprvé v kariéře do play-off. Podruhé si v All-Star Game zahrál v roce 2008, už ale jako zástupce Floridy. Poprvé tak nastoupil za celek Západní a podruhé už v barvách výběru Východní konference.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud