Vysoká daň za fotbalový boom. Ceny lístků v Anglii letí rychle nahoru

Je to paradox - nejlevnější sezonní permanentky ze všech klubů v anglické Premier League prodává úřadující mistr Manchester City. Jinak ale ostrovní fotbaloví fanoušci moc důvodů k radosti v souvislosti s cenami lístků nemají.

Anglická Premier League zaznamenala v minulé sezoně nejyvšší průměrnou návštěvnost na zápas od roku 1950. Diváci si ale za lístky museli připlatit. (Foto: Profimedia.cz)

Přestože do anglického fotbalu proudí rekordní sumy za televizní vysílací práva, fanoušci, bez nichž by zápasy neměly ty správnou kulisu, platí za vstupenky stále víc peněz. Růst cen lístků dokonce předčí růst životních nákladů. Vyplývá to z analýzy portálu BBC, který zkoumal ceny vstupenek 207 anglických klubů. z nejvyšších soutěží.

Průměrná cena lístku na utkání Premier League, Championship, League One a League Two dnes činí 21,49 liber (cca 750 Kč), což je o 13 procent víc než v roce 2011. Životní náklady však od té doby stouply jen o 6,8 procent.

Zatímco fanoušci Manchesteru City, kteří si mohou koupit nejlevnější permanentku na sezonu za 299 liber, se mohou cítit relativně dobře, příznivci Arsenalu dostanou nejlevnější sezonní lístek za neuvěřitelných 1014 liber. Obrovský rozdíl je také mezi nejlevnějšími denními vstupenkami. Například Chelsea je prodává za „výhodnou“ cenu 50 liber, v Newcastlu přijdou jen na 15 liber.

lístky.jpg

Náklady diváků na fotbal jsou v Anglii v ostrém kontrastu se situací ve Španělsku, Německu či Francii. Příznivci Barcelony si mohou pořídit sezonní permanentku na Nou Camp v přepočtu za 103 liber. Pro srovnání – Charlton, který hraje druhou nejvyšší anglickou soutěž, prodává nejlevnější vstupenky na celý ligový ročník za 150 liber. Francouzské Lille požaduje za jeden lístek v přepočtu jen pět liber a na nejlepší německé kluby – Bayern Mnichov a Borussii Dortmund - se fanoušci dostanou za 13 liber.

Průměrná návštěvnost zápasu v minulém ročníku Premier League činila 36 695 diváků, což je nejvíc od sezony 1949/50. Více návštěvníků chodilo také na utkání druhé nejvyšší soutěže. Mnozí kritici však poukazují na fakt, že fotbal ztrácí kontakt se svými fanoušky, a to právě kvůli vysokým cenám lístků.

Britská ministryně sportu Helen Grantová po zveřejnění zprávy BBC prohlásila, že kluby by neměly brát své příznivce jako samozřejmost. Namístě je podle ní vstřícnost. Hhrozí totiž, že pokud bude stávající trend pokračovat, mohou se fanoušci od klubů odvrátit.

„Fanoušci jsou životní mízou fotbalu. Bez nich by to nebyl ten sport, jak jej známe. Chce-li dnes vyrazit čtyřčlenná rodina na zápas Premier League, zaplatí 130 liber, a to nepočítám peníze za benzín, parkování, program a občerstvení. Pro většinu rodin už to není dostupné a kluby by se nad tímto stavem měly zamyslet, protože bez fanoušků nebudou ničím,“ řekla pro BBC ministryně Grantová.

A kam míří drtivá většina všech peněz, které fotbaloví příznivci zaplatí za zápasy? Z nedávné analýzy společnosti Deloitte vyplývá, že kluby utratí 71 pencí z každé libry na platy hráčů. Je to vůbec poprvé v historii, kdy se tento poměr přehoupl přes hranici 70 pencí…

Doporučujeme

Články odjinud