Vysoce ohrožený druh. Jak se letos (ne)daří šesti českým obráncům v NHL?

Do letošní sezony zasáhlo už 33 českých hokejistů. Převážnou část z nich však tvoří útočníci. Českých beků v zámoří ubývá a stávají se doslova ohroženým druhem.

Bez názvu.jpg

Do minulé sezony NHL zasáhlo osm českých beků. Jenže Zbyněk Michálek je ve Spartě, Jakub Kindl v Plzni, Jakub Nakládal v Jaroslavli a Michal Rozsíval se zranil. Kteří čeští obránci se rvou o místo na scéně letos? A jak se jim daří? Podívejte se na následující kapitoly a zjistíte víc.

Pokračování 2 / 7

Radko Gudas (Philadelphia)

Radko Gudas Phil 2.jpg

Loni odehrál velmi dobrou sezonu. V 67 duelech za Philadelphii posbíral 23 (6+17) kanadských bodů a ve skvělém světle se představil i na mistrovství světa. Zdálo se, že ze sebe začíná odlepovat nálepku zákeřného hráče, jenže vše zhatila kauza Mathieu Perreault.

Toho Radko Gudas sekl do krku, přišel téměř o devět milionů korun a vyfasoval stopku na deset zápasů. V sedmnácti dosavadních duelech, do kterých zasáhl, si připsal dvě asistence a 57 trestných minut. Loni jich přitom vyfasoval „jen“ 93…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Jakub Jeřábek (Montreal)

Jakub Jeřábek Montreal.jpg

Jakub Jeřábek byl jednou z českých nadějí, která se před sezonou vydala bojovat o místo v zámoří. Produktivní reprezentační bek, jenž si zahrál na dvou posledních světových šampionátech, opustil Podolsk a plácl si s Montrealem. Začínal na farmě a na konci listopadu povýšil do prvního týmu. Aktuálně má na kontě čtyři odehrané duely a kladné reference. Udrží se v kádru Canadiens na stálo?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Michal Kempný (Chicago)

Michal Kempný Chicago.jpg

Sedmadvacetiletý bek, jenž do NHL odešel před rokem z Omsku, odehrál v premiérové zámořské sezoně 50 zápasů, ve kterých posbíral osm (2+6) kanadských bodů. Přes léto se udržel v kádru Chicaga a zdálo se, že si vybojoval více prostoru na ledě.

Na začátku sezony hrál pravidelně, naposledy se však objevil v akci 12. listopadu v duelu s New Jersey, proti kterému odehrál necelých deset minut. V dosavadních třinácti startech si však nevedl vůbec zle, připsal si tři asistence a v hodnocení +/- se dostal na číslo plus osm.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Roman Polák (Toronto)

Roman Polák Toronto 2.jpg

Loni patřil k důležitým hráčům Toronta, jenže v play-off se zranil a jeho kariéra byla v ohrožení. Důrazný bek to však nezabalil, v létě zabojoval o místo a nakonec získal další roční smlouvu. Obnovenou premiéru v dresu Maple Leafs si připsal před měsícem v duelu s Los Angeles, proti kterému zaznamenal asistenci. Od té doby odehrál dalších šest zápasů a ve včerejším utkání s Calgary vstřelil i první gól v sezoně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Jan Rutta (Chicago)

Jan Rutta Chicago.jpg

Nejlepší český bek letošní sezony. Jan Rutta odešel do zámoří po vydařeném světovém šampionátu, do Chicaga zamířil rovnou z Chomutova a v kempu Blackhawks zaujal natolik, že si vybojoval místo v kádru.

V úvodu sezony dokonce kraloval statistice +/- bodů celé NHL a aktuálně má na kontě už dvanáct (3+9) kanadských bodů. Na ledě pravidelně tráví více než dvacet minut na zápas a v Chicagu je druhým nejproduktivnějším bekem týmu. Více bodů má jen Duncan Keith.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Andrej Šustr (Tampa Bay)

Andrej Šustr 2.jpg

Účastník loňského Světového poháru podepsal před sezonou novou smlouvu s Tampou Bay, v jejímž kádru se v uplynulých letech vypracoval mezi opory. Loni odehrál 80 zápasů, posbíral 14 kanadských bodů a těšil se na další sezonu.

Ta mu ale hned v úvodu zhořkla, Andrej Šustr vypadl ze sestavy a spekulovalo se o jeho trejdu. Aktuálně má na kontě 12 startů, jeho ice timy z posledních pěti zápasů (12:35, 13:03, 8:38, 13:29, 9:59) ale nejsou ničím, čím by se chtěl chlubit. Do statistik se navíc zapsal osmi trestnými minutami a v hodnocení +/- čtyřmi zápornými body. V noci na dnešek si však připsal i první gól.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud