Výskok, pořádná jeba, a je to tam. Toto je 10 nejlepších smečařů v historii NBA

Jedním z divácky nejatraktivnějších kousků, které mohou basketbalisté fanouškům nabídnout, jsou smeče. V žádné soutěži na světě jich není k vidění víc než v americké NBA.

Tak jako ve fotbale existují mistři přímých kopů a v hokeji odborníci na samostatné nájezdy, mezi basketbalisty najdeme řadu borců, kteří vynikají ve smečování. V následujících kapitolách najdete desítku nejlepších smečařů v historii NBA i s patřičnou videodokumentací.

Pokračování 2 / 11

10. Kobe Bryant

Když nastoupil ke svému prvnímu utkání v NBA, byl Kobe Bryant nejmladším hráčem, který do této soutěže naskočil. Přestože i jeho skokanské schopnosti šly s věkem mírně dolů, určitě patřil až do konce kariéry mezi ty nejlepší smečaře, kteří se v dlouhé historii soutěže proháněli pod vysokými koši.

Pokračování 3 / 11

9. Shaquille O’Neal

Málokdo v NBA uměl bavit diváky tak jako Shaquille O’Neal. Někteří kritici mu občas vyčítali, že hraje až moc na efekt, čímž občas škodí týmu, ale mohl vůbec se svými fyzickými dispozicemi dělat něco jiného?

Pokračování 4 / 11

8. Shawn Kemp

V polovině devadesátých let se hodně diskutovalo o tom, kdo je nejlepším centrem v NBA. Skloňovala se tři jména – Charles Barkley, Karl Malone a Shawn Kemp. Zatímco první dva už jsou členy Síně slávy, ten třetí se (zatím) nedočkal, přestože byl ze zmíněného tria možná nejobávanějším smečařem.

Pokračování 5 / 11

7. LeBron James

I ten kdo nemá LeBrona Jamese moc v lásce, většinou uznává, že je to skvělý basketbalista. Kombinace jeho fyzických dispozic a výbušnosti je na hřišti smrtelná. Když se řítí na koš, je jen těžko k zastavení a často zakončuje parádní smečí.

Pokračování 6 / 11

6. Blake Griffin

Blake Griffin odkroutil v NBA dvanáct sezon. Třiatřicetiletý forvard rozhodně patří do elitní desítky smečařů v celé historii soutěže. Někdejší hvězda Los Angeles Clippers, Detroitu a Brooklynu (a momentálně hráč Bostonu) se stala v roce 2011 nejlepším nováčkem soutěže i kvůli parádním kouskům, kterými pod koši rozhodně nešetří.

Pokračování 7 / 11

5. David Thompson

Současní basketbaloví experti prohlašují, že v historii NBA neexistoval lepší hráč s defenzivními schopnostmi a zároveň s takovým tahem na koš soupeře jako je Dwyane Wade. Většinou vyzdvihují Wadeovy schopnosti spolu s jeho „pouhými“ 193 centimetry. Zapomínají však na Davida Thompsona, který válel v nejlepší basketbalové soutěži světa v 70. a 80. letech minulého století. Byl stejně vysoký jako Wade a rozhodně mu smečování nešlo o nic hůř.

Pokračování 8 / 11

4. Dominique Wilkins

Když se pod košem odrazil ke skoku Američan Dominique Wilkins, mohli jste si být jistí, že zasmečuje balon do obroučky a následně dopadne na hlavu některého nešťastného protihráče. Nejlepší střelec Atlanty Hawks v historii klubu byl na konci osmdesátých let minulého století dokonce srovnáván s legendárním Michaelem Jordanem.

Pokračování 9 / 11

3. Julius Erving

Julius Erving měl obrovské ruce, ve kterých basketbalový balon vypadal málem jako tenisový míček. Říkalo se mu „Dr. J“ nebo „Doktor.“ Protihráči mohli skákat, jak chtěli, většinou to bylo zbytečné a téměř dvoumetrový kolos dokázal stejně provést, co si předsevzal. Dokonce i soupeři stáli často v úžasu z kousků, které na hřišti předváděl.

Pokračování 10 / 11

2. Michael Jordan

Co říct ke schopnostem a dovednostem Michaela Jordana, co by už nebylo stokrát řečeno? Takže se jen kochejme…

Pokračování 11 / 11

1. Vince Carter

Vince Carter vlétl do NBA v roce 1998 a okamžitě na sebe strhl pozornost díky svým vysokým výskokům a tvrdým smečím. Ještě v minulé sezoně, ve třiačtyřiceti letech, kdy hrál v dresu Atlanty, byl Carter platným hráčem.

Doporučujeme

Články odjinud