Víte, co mají společného Neymar, Koke, David Alaba, Mario Götze či Thibaut Courtois? Všichni se narodili v roce 1992. Stejně jako několik talentovaných českých fotbalistů.
Ročník 1992 je v českém fotbalovém prostředí považován za výjimečný i díky stříbrným medailím z mistrovství Evropy hráčů do devatenácti let, které se hrálo v roce 2011. Narodilo se v něm několik velmi talentovaných fotbalistů, někteří ale svůj potenciál úplně nevyužili. Můžeme jmenovat Antonína Fantiše, Milana Jiráska, Davida Štípka či Romana Poloma. Jiní ale mají za sebou poměrně zajímavé kariéry. Jména třinácti z nich najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 14
Vladimír Coufal (West Ham United)

Chtěla ho Sparta, kroužila okolo něho Slavia, ale Vladimír Coufal zůstal až do léta roku 2018 v Liberci, kde patřil k pilířům defenzivních řad. Pak přestoupil do Edenu, kde se stal jedním z klíčových hráčů týmu a vysloužil si lukrativní zahraniční angažmá. Od roku 2020 hájí barvy West Hamu United v anglické Premier League. V seniorské reprezentaci České republiky dosud odehrál 51 zápasů a vstřelil jeden gól.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 14
Martin Frýdek (Aris Soluň)

Martin Frýdek je univerzál, který může hrát na kraji obrany i v záloze pod hrotovými útočníky. Syn bývalého reprezentačního záložníka to sice někdy přehání s důrazem, pro hru mužstva je ale nesmírně platný. Po sezoně 2019/20 neprodloužil smlouvu ve Spartě a zamířil do Švýcarska, kde se upsal Luzernu. Pobyl tam čtyři roky a loni v létě změnil povětří - za novou výzvou se vypravil do Řecka, kde hájí barvy Arisu Soluň. Smlouvu má podepsanou do roku 2026. V seniorské reprezentaci odehrál pouhých sedm utkání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 14
Jakub Jugas (Cracovia Krakov)

Jakub Jugas měl lví podíl na parádní jízdě Zlína ligovou soutěží v sezoně 2016/17, jelikož byl pilířem zadních řad mužstva. Bylo jasné, že na Valašsku ho dlouho neudrží, a tak nikoho nepřekvapilo, když putoval v létě roku 2017 do Slavie.
V Edenu odehrál jen jedinou kompletní sezonu, pak kvůli zranění přišel o místo v sestavě, a odešel na hostování do Mladé Boleslavi a následně do Jablonce. Pak byl zapůjčen do Liberce a v létě 2021 odešel jako volný hráč do polské Cracovie, kde podepsal smlouvu do roku 2024 a loni v srpnu ji prodloužil o tři sezony. V týmu patří ke klíčovým hráčům a na hřiště nastupuje v základní sestavě. V současné sezoně se prezentoval dvěma góly a asistencí v 15 zápasech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 14
Pavel Kadeřábek (TSG Hoffenheim)

Obránce Pavel Kadeřábek byl jedním z klíčových hráčů sparťanského týmu trenéra Vítězslava Lavičky, který vybojoval v sezoně 2013/14 ligový titul. Talentovaný mladík dostával hodně prostoru už v sezoně 2012/13 a v mistrovském ročníku nechyběl na hřišti ani jednu minutu. Do statistik si tehdy připsal pět branek a devět asistencí. Na Letné pak zůstal ještě jeden rok a následně přestoupil do Hoffenheimu, kde působí dodnes.
V Bundeslize už odehrál 245 utkání, dal 12 branek a k nim přidal 31 asistencí. V aktuálním ročníku se zatím „blýskl“ pouze pěti žlutými kartami ve 13 zápasech. Smlouvu v klubu má podepsanou do konce ročníku 2024/25. Jeho cenu vyčísluje portál TansferMarkt na dva a půl milionu eur. Kariéru v reprezentaci ukončil v roce 2021. Na kontě má 48 startů v národním celku a tři vstřelené branky.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 14
Václav Kadlec (Ligmet Milín)

V týmu Sparty debutoval už v 16 letech. Později přestoupil za více než sto milionů korun do Frankfurtu. V Bundeslize se uvedl skvěle, postupně ale uvadal, vrátil se na hostování na Letnou, byl v Dánsku a pak posílil znovu Spartu.
Pražský klub za Václava Kadlece utratil přes 70 milionů korun a udělal z něho v tu chvíli nejdražší posilu v ligové historii. Potenciál, který v sobě měl, však nikdy úplně nenaplnil. Kvůli dlouhodobým zdravotním problémům však v pouhých 27 letech ukončil kariéru. Nakonec to ale bez fotbalu nevydržel a vrátil se na hřiště. Mihl se v Mladé Boleslavi a v Jablonci, pak kopal třetí ligu v dresu Žižkova a nyní je hráčem Milína ve čtvrté nejvyšší lize.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 14
Tomáš Koubek (Slovan Liberec)

Na „malém“ Euru, které se hrálo v roce 2015 v Praze, byl jedničkou mezi třemi tyčemi. Sparta za něj následně poslala deset milionů korun do Hradce Králové a Tomáše Koubka „uklidila“ na rok na hostování do Liberce. Tam se otrkal, získal zkušenosti i na evropské scéně a následně se stal jedničkou letenského týmu, odkud zamířil do francouzského Rennes, kde se byl oporou mužstva. V létě roku 2019 se však s klubem rozžehnal a zamířil do německého Augsburgu, kde podepsal smlouvu do roku 2024.
Německý klub za Koubka zaplatil přes 200 milionů korun a udělal z něj čtvrtého nejdražšího gólmana v bundesligové historii. Jenže výkony českého borce zůstaly za očekáváním. Po minulém ročníku mu skončila smlouva a půl roku byl bez angažmá, v polovině ledna se však upsal do roku 2027 Liberci.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 14
Ladislav Krejčí (FK Teplice)

Ladislav Krejčí, který dal jeden ze dvou českých finálových gólů na Euru hráčů do 19 let v roce 2011, patřil řadu let ke klíčovým hráčům Sparty, v jejímž dresu debutoval už v 17 letech. Později se o něj zajímaly kluby z Itálie, Německa a Anglie, on si ale počkal a přestoupil až v roce 2016.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Italská Bologna za něho zaplatila přes 100 milionů korun a levý záložník se následně stal nejlepším hráčem úvodního měsíce Serie A. Od další sezony ale trávil na hřišti stále méně času, a to se projevilo také na jeho reprezentačním vytížení. Z klubu odešel v létě roku 2020 a vrátil se zpět na Letnou, kde v sezoně 2013/14 pomohl mužstvu osmi brankami a pěti asistencemi k mistrovskému titulu. Do někdejší formy už se ale vrátit nedokázal.
Předloni v létě odešel jako volný hráč do Hradce Králové, odkud se před pár dny přesunul do Teplic, kde podepsal smlouvu do roku 2027. Hned v prvním ligovém utkání v novém působišti se zapsal mezi střelce. V národním týmu odehrál 45 zápasů, ve kterých dal pět gólů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 14
Jiří Pavlenka (PAOK Soluň)

Na Euru jednadvacítek nečekaně přišel Jiří Pavlenka o post gólmanské jedničky, zůstal v Baníku a unikla mu šance přestoupit do silnějšího klubu. To se mu povedlo až v lednu roku 2016, kdy ho koupila Slavia. Začátky neměl lehké a bojoval o místo v týmu, nakonec si ale vydřel silnou pozici a v Edenu byl brankářem číslo jedna. V létě roku 2017 se vydal na svou první zahraniční štaci a stal se hráčem Werderu Brémy, kde pak setrval sedm let. Od září má smlouvu do konce sezony v řeckém PAOKU Soluň, kde však prakticky nechytá. V seniorské reprezentaci nastoupil do 21 utkání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 14
Ondřej Petrák (Bohemians Praha 1905)

Mezi lvíčaty patřil Ondřej Petrák k nejlepším hráčům, čekalo se jen na to, kdy se přesune o stupínek výš a usadí se v reprezentačním áčku. K tomu ale nedošlo. Šanci mu nedal Pavel Vrba, Karel Jarolím, Jaroslav Šilhavý ani Ivan Hašek. Bývalý slávistický záložník totiž v Norimberku, kam přestoupil na začátku roku 2014, příliš nehrál a ani po odchodu do Slovanu Bratislava se na tom moc nezměnilo. V lednu 2022 se vrátil na české trávníky a upsal se pražské Bohemce, kde má smlouvu do konce aktuální sezony.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 14
Tomáš Přikryl (Odra Opole)

Tomáš Přikryl vyrostl v Olomouci, v sezoně 2011/12 ale odešel do Sparty, kde se uvedl velmi dobře. Hrál ligu poměrně pravidelně, šance dostával i v Evropské lize. V nabité letenské sestavě to ale neměl snadné. V sezoně 2013/14 odehrál 21 ligových zápasů a dvakrát skóroval. V zimě roku 2015 odešel na hostování do pražské Dukly a v létě roku 2016 přestoupil do Mladé Boleslavi. V létě 2019 zamířil do Polska, kde se upsal na čtyři roky Bialystoku. Když mu skončila smlouva, přes Wartu Poznaň se dostal do současného působiště v druholigové Odře Opole.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 14
Jiří Skalák (Dynamo České Budějovice)

Sparta ho nechtěla, poslala ho do Mladé Boleslavi. Pak tvrdě litovala. Jiří Skalák, který patřil k nejlepším českým hráčům na stříbrném mistrovství Evropy hráčů do 19 let, naplnil svůj potenciál a stal se hvězdou ligy. Dostal se do reprezentace a v roce 2016 přestoupil do Brightonu, kterému pak málem pomohl k postupu do Premier League.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Od léta 2018 byl hráčem Millwallu, kde však nastupoval jen epizodně. Před čtyřmi lety se vrátil do české ligy a podepsal opět smlouvu v Mladé Boleslavi. Předloni v létě se přesunul na jih Čech.
V Českých Budějovocích patřil k lídrům kabiny, takže nebylo překvapením, když jihočeský klub aktivoval v létě klauzuli o prodloužení smlouvy. V aktuálním ročníku však utrpěl zranění v obličeji a téměř měsíc byl mimo hru. Když se uzdravil, byl odeslán do rezervního týmu. Dostat zpátky do formy se snažil v druhé nejvyšší soutěži. V elitní lize má v této sezoně na kontě pouhé tři starty a deset odehraných minut.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 14
Jakub Brabec (Aris Soluň)

Kapitán stříbrné devatenáctky z roku 2011. Ve Spartě vyzrál Jakub Brabec pod vedením Zdeňka Ščasného do pozice lídra zadních řad a na podzim roku 2017 přestoupil do Genku. Dostal se i do seniorské reprezentace, v níž dosud odehrál 41 zápasů a vstřelil dvě branky. Od léta 2019 hrál opět v tuzemské lize a hájil barvy Viktorie Plzeň, odkud v srpnu roku 2021 odešel do řecké Soluně, kde má podepsaný kontrakt do roku 2026.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 14
Matěj Vydra (Viktoria Plzeň)

Rodák z Chotěboře Matěj Vydra toho má ve 32 letech už hodně za sebou. V roce 2010 přestoupil za dvacet milionů korun z Jihlavy do Baníku, během 14 zápasů dal čtyři góly a po půl roce zamířil do italského Udine.
V italském celku se ale neprosadil, hostoval v Belgii a Anglii, v první sezoně ve Watfordu dal 22 branek, v dresu West Bromwiche okusil Premier League a v létě roku 2016 se stal díky přestupu do Derby County jedním nejdražším českých hráčů všech dob. Od roku 2018 hájil barvy Burnley v nejvyšší ostrovní soutěži, ale moc času na hřišti netrávil. V létě 2022 mu vypršela smlouva a půl roku byl bez angažmá, pak se stal posilou Viktorie Plzeň, kde působí dodnes. Smlouvu ve Štruncových sadech má podepsanou do konce ročníku 2025/26.
Foto: Profimedia.cz