Výjimeční. 3 čeští hokejisté, kteří vyhráli mistrovství světa juniorů i seniorů

Česká hokejová reprezentace vybojovala na mistrovství světa šest zlatých medailí. Junioři turnaj svých vrstevníků ovládli v letech 2000 a 2001. Zlaté medaile z šampionátů těchto věkových kategorií však získali jen tři čeští hokejisté.

Čekání českých hokejistů na další zlatou medaili z mistrovství světa trvá už víc než dvanáct roků. Od posledního nejcennějšího kovu vybojovaného českými juniory uběhlo dokonce už 22 let. Shodou okolností pět, z celkově osmi společných vybojovaných zlatých, je z období 1999 až 2001.

Ne každý hráč, který nastupoval za dvacítku, se dostal i do prvního týmu české reprezentace. A pouze třem z nich se povedlo vyhrát mistrovství světa juniorů i seniorů. Více se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Martin Havlát

Martin Havlát-2000-ořez.jpg

Martin Havlát je jediným českým hokejistou, který v jednom roce vybojoval zlatou medaili na juniorském i seniorském světovém šampionátu. Mezi juniory byl tehdejší třinecký útočník produktivní a v sedmi zápasech nastřádal pět kanadských bodů za tři góly a dvě nahrávky.

Ani na šampionátu „dospělých“ v roce 2000 v Petrohradě nebyl jen do počtu a ke zlaté medaili pomohl dvěma góly a jednou asistencí. Od té doby hrál na mistrovství světa už jen dvakrát – na domácím šampionátu v roce 2004 zasáhl do tří zápasů a v Bratislavě v roce 2011 pomohl Hadamczikovu týmu k zisku bronzových medailí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Josef Vašíček

Josef Vašíček-2005-ořez.jpg

Letos uplynulo jedenáct let od chvíle, co se odehrála letecká tragédie v Jaroslavli. Na palubě havarovaného letadla seděl i skvělý útočník Josef Vašíček, který gólem do prázdné kanadské branky pečeti český triumf na mistrovství světa v roce 2005.

Vítěz Stanley Cupu z roku 2006 a účastník Světového poháru měl ve své sbírce i juniorský titul mistra světa, který pomohl vybojovat v roce 2000. Bývalý centr tehdy odehrál na turnaji sedm zápasů, dal v nich jeden gól a přidal tři asistence.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Radim Vrbata

Radim Vrbata-repre.jpg

Útočník Radim Vrbata je jediným hráčem ze zlatého juniorského týmu z roku 2001, který nejcennější kov získal i mezi seniory. Před 22 lety hrál v zámoří a na mistrovství světa dvacetiletých zúročil zkušenosti jedním gólem a dvěma nahrávkami. V následující sezoně debutoval v NHL.

„Dospělým“ světovým šampionem se stal v roce 2005 ve Vídni. Na turnaji odehrál tři zápasy a zaznamenal v nich jednu asistenci. Žádnou z dalších dvou účastí na světových šampionátech v medaili neproměnil.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud