Výjimečné talenty v maskách. 3 skvělí gólmani v NHL, kterým není víc než 23 let

Mladí hokejoví gólmani to nemají snadné. Na rozdíl od obránců či útočníků bojují o jediný post na hřišti a jejich šance, že uspějí, stojí jen na excelentních výkonech, šancích od trenérů a pověstném štěstíčku. Přesto se rok co rok několik talentovaných mladíků dokáže prosadit i v nejkvalitnější soutěži světa – v NHL.

slide-mladí gólmani.jpg

Říká se, že brankáři vyzrávají déle a pomaleji než hráči do pole. U některých to ale tak docela neplatí. Už ve velmi mladém věku ukazují, že mají vysokou kvalitu a potenciál do budoucnosti. V následujících kapitolách najdete trojici gólmanů z NHL, kterým není víc než 23 let a patří v této věkové kategorii k absolutní elitě.

Pokračování 2 / 4

Carter Hart – 21 let (Philadelphia Flyers)

Carter Hart.jpg

Kanadský brankář Carter Hart oslaví v srpnu 22. narozeniny a v tomto výběru je nejmladším hráčem. V NHL už má ale za sebou dva ročníky, ve kterých se prezentoval v báječném světle. Ve své první sezoně odchytal 31 utkání s průměrem 2,83 inkasovaných branek na utkání a úspěšností zákroků 91,7 %. V té současné zvládl 43 zápasů s průměrem 2,42 obdržených gólů a úspěšností 91,4 %.

Ve Philadelphii měli v nedávné minulosti velké starosti s gólmanským postem a mezi tyčemi se protočila řada brankářů, mezi nimiž byl i Čech Michal Neuvirth. Všechny je ale zastínil mladík, kterého si Flyers vybrali v roce 2016 ve druhém kole draftu jako 48. hráče v celkovém pořadí. Juniorský mistr světa z roku 2018 si zachytal v kanadském národním týmu i na světovém šampionátu dospělých v roce 2019 na Slovensku. V brance strávil tři zápasy a zasloužil se o to, že reprezentace javorového listu postoupila až do finále. Ve Philadelphii má smlouvu do roku 2021 a odborníci mu věští zářivou budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Ilja Samsonov – 23 let (Washington Capitals)

Ilja Samsonov1.jpg

Urostlý ruský gólman Ilja Samsonov byl v draftu roku 2015 dvaadvacátou volbou v celkovém pořadí. Na první start v NHL ale čekal až do současné sezony. Capitals ho po draftu nechávali dozrát v Magnitogorsku, za který pravidelně chytal do konce sezony 2017/18 v KHL. V dalším ročníku už se adaptoval na zámořský hokej ve farmářském celku v AHL.

Začátek za oceánem byl krušný, ale postupem času Samsonov ukázal, že v něm vězí opravdu velký talent. Pokud jej dokáže rozvinout, pak by mohl být zárukou úspěchů Washingtonu v budoucnosti. V základní části aktuálního ročníku odchytal 26 utkání, v nichž zaznamenal 2,55 inkasovaných branek na utkání a úspěšnost zákroků 91,3 %.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Mackenzie Blackwood – 23 let (New Jersey Devils)

Mackenzie Blackwood.jpg

Žádný z brankářů do 24 let neodchytal v aktuální sezoně víc zápasů než Kanaďan Mackenzie Blackwood z New Jersey. Stříbrný medailista z loňského světového šampionátu má po základní části na kontě 47 utkání, v nichž si v dresu podprůměrných Devils držel pozoruhodnou úspěšnost zákroků (91.5 %) i průměr inkasovaných gólů na zápas (2,77).

Téměř dvoumetrový obr byl draftován v roce 2015 jako 42. hráč v celkovém pořadí a momentálně už má za sebou dvě sezony v prestižní zámořské lize. Je to chladnokrevný brankář, jehož nic nevyvede z míry a rovnováhy. Umí výborně rozehrát puk, má rychlou lapačku i pohotovou vyrážečku, díky obratnosti a mohutné postavě dokáže vykrýt i nejmenší skuliny u brankových tyčí, takže střelci jen těžko hledají místo, kam umístit puk. Po aktuálním ročníku mu vyprší nováčkovská smlouva a bude si moci říct o pořádný balík peněz.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud