Výjimečné talenty v maskách. 3 nadějní gólmani z NHL, kterým není víc než 21 let

Mladí hokejoví gólmani to nemají snadné. Na rozdíl od obránců či útočníků bojují o jediný post na hřišti a jejich šance, že uspějí, stojí jen na excelentních výkonech, šancích od trenérů a pověstném štěstíčku. Přesto se rok co rok několik talentovaných mladíků dokáže prosadit i v nejkvalitnější soutěži světa – v NHL.

Říká se, že brankáři vyzrávají déle a pomaleji než hráči do pole. U některých to ale tak docela neplatí. Už ve velmi mladém věku ukazují, že mají vysokou kvalitu a potenciál do budoucnosti. V následujících kapitolách najdete trojici gólmanů z NHL, kterým není víc než 21 let a patří v této věkové kategorii k absolutní elitě.

Pokračování 2 / 4

3. Lukáš Dostál, 21 let (Česká republika) – Anaheim Ducks

Lukáš Dostál-Anaheim.jpg

Draftován: 85. v celkovém pořadí v roce 2018 (Anaheim Ducks)
Bilance v aktuální sezoně: 4 zápasy – 2,98 inkasovaných branek za zápas, 90,7 % úspěšných zákroků

V roce 2019 si během slavnostního večera Zlatá hokejka přišel pro ocenění v kategorii juniorů gólman Lukáš Dostál, který zazářil na mistrovství světa dvacítek, kde měl nejlepší procentuální úspěšnost zákroků. Vytvořil si také slušnou pozici ve finské lize, kde byl na hostování z brněnské Komety v klubu Ilves Tampere. Tam chytal, než zamířil do zámoří, kde působí ve farmářském celku v soutěži AHL.

Talentovaného českého brankáře si pojistil v draftu v roce 2018 Anaheim a Ducks mu v současném ročníku dali čtyřikrát šanci nahlédnout do NHL. Odchytal čtyři utkání ukázal, že má mimořádné nadání. Velmi dobře si vede i ve farmářském celku San Diego Gulls v soutěži AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Nico Daws, 21 let (Kanada) – New Jersey Devils

Nico Daws.jpg

Draftován: 84. v celkovém pořadí v roce 2020 (New Jersey Devils)
Bilance v aktuální sezoně: 25 zápasů – 3,11 inkasovaných branek za zápas, 89,3 % úspěšných zákroků

New Jersey už několik let buduje mladý tým, který by v blízké budoucnosti mohl patřit k nejlepším v NHL. Mladá krev se hrne také do branky. V aktuálním ročníku debutoval mezi tyčemi jednadvacetiletý Nico Daws, který překvapivě zaujal po zranění Jonathana Berniera roli nejvytíženějšího gólmana Devils, když odchytal 25 utkání.

Trenéři New Jersey vyzkoušeli v současné sezoně v brance už sedm brankářů a je evidentní, že hledají toho ideálního. Urostlý Daws by mohl být tím pravým. V klubu má podepsanou smlouvu do roku 2024, takže ještě bude mít dost času přesvědčit o svých kvalitách.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Spencer Knight, 21 let (USA) – Florida Panthers

Spencer Knight.jpg

Draftován: 13. v celkovém pořadí v roce 2019 (Florida Panthers)
Bilance v aktuální sezoně: 30 zápasů – 2,77 inkasovaných branek za zápas, 90,9 % úspěšných zákroků

Americký gólman Spencer Knight včera oslavil teprve 21. narozeniny, ale už toho má poměrně dost za sebou. Má stříbro a bronz z mistrovství světa hráčů do 18 let a zlato se stříbrem ze šampionátu juniorů. Že jde o mimořádný talent, se ukázalo i během draftu v roce 2019. Není příliš obvyklé, aby kluby sahaly po brankářích mezi první patnáctkou, ale v případě Knighta tak učinila Florida. Hbitý a dynamický strážce klece se dočkal premiéry v NHL už v minulém ročníku a v tom současném zdatně sekunduje jedničce mezi tyčemi – Sergeji Bobrovskému.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud