Matej Krajčík (Slovensko)  Někdejší slovenský reprezentant Matej Krajčík přišel do Čech už ve dvaceti letech. Na výraznější šanci ale musel čekat. Dočkal se ve Slavii, kde si podmanil pravý kraj obrany nebo zálohy. Jeho průniky často končily úspěšně, i díky němu Slavia získala titul a dostala se do Ligy mistrů, kde se i Krajčík prezentoval dobrými výkony. To neušlo pozornosti zahraničních klubů, slovenský fotbalista proto odešel v rozehrané sezoně do italské Regginy, a nebyl tak u oslav druhého titulu. V Itálii ale dlouho nezůstal, Reggina ze Serie A sestoupila a Krajčík byl po půl roce zpět ve Slavii. Jenže tam už nedokázal navázat na předešlé výkony, a tak později zmizel v Jablonci. Foto: Profimedia.cz
 Adauto (Brazílie)  Poté, co s brazilským Paranaense získal titul, odešel zkusit štěstí do Evropy. Talentovaného útočníka Adauta si vyhlédla Slavia, jejíž fanoušci si Brazilce brzy oblíbili. Začátek angažmá mu vyšel. V roce 2003 se stal dokonce nejlepším ligovým cizincem. Následovalo ale zranění, neshody a stále menší herní vytíženost. V roce 2006 Slavii s bilancí 26 branek opustil a vrátil se do Brazílie. Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia
 Miroslav Stoch (Slovensko)  Slovenský ofenzivní záložník, jenž do Edenu přišel z Fenerbahce, byl ve Slavii dva roky, během nichž ukázal, jak skvělým je fotbalistou. Celkově odehrál 58 ligových zápasů, ve kterých dal 16 branek a přidal 15 asistencí. Potom ale jeho role začala slábnout, a tak v létě roku 2019 odešel do Soluně. Jenže v Řecku se neprosadil, potom hrál za polský Lubin nebo Liberec. Naposledy nastupoval za pražský Motorlet. Foto: Profimedia.cz
 Tijany Belaid (Tunisko)  Rodák z Paříže a bývalý tuniský reprezentant Tijany Belaid odehrál ve Slavii spoustu dobrých zápasů. Měl ale také pořádně komplikovanou povahu, kvůli které nakonec z klubu odešel. Do Prahy přišel v roce 2007 z Interu Milán. V kádru patřil mezi stabilní členy středové řady a často uměl i gólově zakončit, což prokázal i během slávistického debutu v Lize mistrů, který rozhodl brankou do sítě Steauy Bukurešť. Belaid byl také u dvou slávistických titulů. Z Prahy se vydal dál v roce 2010, kdy odešel do anglického Hullu. Foto: Profimedia.cz
15
Fotogalerie

Zahraniční hvězdy. Toto je 15 nejlepších cizinců, kteří hráli za fotbalovou Slavii

Fotbalová Slavia ráda sází na cizince. Někdy se to vyplatí, jindy je to šlápnutí vedle. Z některých zahraničních hvězd se každopádně staly legendy sešívaného klubu.

Pamatujete na Halila Altintopa, Ruslana Rotaně či Dannyho? Všichni ve Slavii vyhořeli. Jiní hráči ze zahraničí však zanechali v Edenu velmi dobrý dojem. V následujících kapitolách najdete 15 nejlepších cizinců, kteří v minulosti oblékli sešívaný dres. Jednou se mezi ně určitě zařadí i Igoh Ogbu, Ivan Schranz nebo Mick van Buren, kteří však za Slavii stále hrají.

Foto: Profimedia.cz, koláž: SportRevue.cz

Pokračování 2 / 16

Ibrahim Traoré (Pobřeží slonoviny)

Ibrahim Traoré Slavia 21 Vlastimil Vacek  Právo  Profimedia.jpg

Zkušený záložník z Pobřeží slonoviny přišel do Slavie na startu ročníku 2018/19. V Edenu si vybudoval dobrou pozici, dával důležité góly, prosazoval se i v Evropě a navíc fungoval jako spojka mezi českými a africkými fotbalisty. Čtyřiatřicetiletý záložník získal tři tituly, teď ale jeho sešívaná éra končí. Kopačky však na hřebík ještě nevěší a pokračovat bude v Plzni.

Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Pokračování 3 / 16

Matej Krajčík (Slovensko)

Krajčík.jpg

Někdejší slovenský reprezentant Matej Krajčík přišel do Čech už ve dvaceti letech. Na výraznější šanci ale musel čekat. Dočkal se ve Slavii, kde si podmanil pravý kraj obrany nebo zálohy.

Jeho průniky často končily úspěšně, i díky němu Slavia získala titul a dostala se do Ligy mistrů, kde se i Krajčík prezentoval dobrými výkony. To neušlo pozornosti zahraničních klubů, slovenský fotbalista proto odešel v rozehrané sezoně do italské Regginy, a nebyl tak u oslav druhého titulu.

V Itálii ale dlouho nezůstal, Reggina ze Serie A sestoupila a Krajčík byl po půl roce zpět ve Slavii. Jenže tam už nedokázal navázat na předešlé výkony, a tak později zmizel v Jablonci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 16

Adauto (Brazílie)

Adauto Michal Beránek  CNC  Profimedia.jpg

Poté, co s brazilským Paranaense získal titul, odešel zkusit štěstí do Evropy. Talentovaného útočníka Adauta si vyhlédla Slavia, jejíž fanoušci si Brazilce brzy oblíbili.

Začátek angažmá mu vyšel. V roce 2003 se stal dokonce nejlepším ligovým cizincem. Následovalo ale zranění, neshody a stále menší herní vytíženost. V roce 2006 Slavii s bilancí 26 branek opustil a vrátil se do Brazílie.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 16

Miroslav Stoch (Slovensko)

Miroslav Stoch Dominik Bakeš CNC Profimedia.jpg

Slovenský ofenzivní záložník, jenž do Edenu přišel z Fenerbahce, byl ve Slavii dva roky, během nichž ukázal, jak skvělým je fotbalistou. Celkově odehrál 58 ligových zápasů, ve kterých dal 16 branek a přidal 15 asistencí. Potom ale jeho role začala slábnout, a tak v létě roku 2019 odešel do Soluně. Jenže v Řecku se neprosadil, potom hrál za polský Lubin nebo Liberec. Naposledy nastupoval za pražský Motorlet.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 16

Tijany Belaid (Tunisko)

Belaid.jpg

Rodák z Paříže a bývalý tuniský reprezentant Tijany Belaid odehrál ve Slavii spoustu dobrých zápasů. Měl ale také pořádně komplikovanou povahu, kvůli které nakonec z klubu odešel. Do Prahy přišel v roce 2007 z Interu Milán. V kádru patřil mezi stabilní členy středové řady a často uměl i gólově zakončit, což prokázal i během slávistického debutu v Lize mistrů, který rozhodl brankou do sítě Steauy Bukurešť. Belaid byl také u dvou slávistických titulů. Z Prahy se vydal dál v roce 2010, kdy odešel do anglického Hullu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 16

Sladjan Ašanin (Jugoslávie)

Ašanin.jpg

Mladší si jeho jméno možná nevybavují, pro slávistické příznivce ale znamená velký pojem. Sladjan Ašanin přestupoval do Slavie z tehdejší Jugoslávie. Rodák z chorvatského Záhřebu přišel do Prahy v roce 1996 a už v dalším roce se stal osobností ligy.

Ašanin patřil mezi nejlepší ligové stopery a tehdejší reprezentační trenér Dušan Uhrin ho lákal dokonce do českého týmu. Ašanin sice později prohlásil, že v současné době už by nabídku přijal, tehdy ji ale odmítl a po dvou sezonách v Česku odešel do německé Bundesligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 16

Karol Kisel (Slovensko)

Kisel.jpg

Rodák z Košic v Česku vystřídal několik klubů. Hrál za Bohemians, byl v Liberci a působil i na Letné. Pak odešel do australského Sydney, kde získal titul, v týmu ale překvapivě nepokračoval a vrátil se do české ligy, tentokrát však do Slavie.

V Edenu se Karol Kisel stal rychle oporou, postupem času na ruku navlékl kapitánskou pásku a pomohl klubu ve složitých chvílích. Následně sice odešel do Sydney, ale aby toho nebylo málo, tak se zase vrátil do Edenu a až do roku 2013 patřil mezi opory. Kromě toho byl ve Slavii i manažerem mládeže. Po ukončení kariéry zastával v klubu nějakou dobu funkci sportovního ředitele.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 16

Mickaël Tavares (Senegal)

Tavares.jpg

Francouzský rodák Mickael Tavares, který díky kořenům svého otce reprezentoval Senegal, prožil ve Slavii skvělé chvíle. Do české ligy přišel v létě roku 2007 a za rok a půl, co v tuzemské lize hrál, získal velké renomé.

Sešívaní ho přivedli z Tours a ihned ho zapracovali do kádru. Tavares se stal oporou a jedním z hlavních strůjců dvou ligových titulů a prvního postupu do Ligy mistrů.

Po roce a půl odešel šikovný záložník do bundesligového Hamburku. Tam se mu ale, stejně jako v Norimberku a Middlesbrough, nevedlo. V roce 2014 se vrátil do české soutěže a odehrál 13 utkání v dresu Mladé Boleslavi, v lednu roku 2015 se však upsal klubu Sydney FC.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 16

Dušan Švento (Slovensko)

Švento.jpg

Slovenský rychlonohý záložník ve Slavii zanechal skvělý dojem. Fotbalista, kterého vychoval Ružomberok, přišel do pražského klubu v roce 2005. Fanoušci s nákupem sice nejprve nesouhlasili, když ale Švento předvedl, co umí, rychle si všechny získal na svou stranu.

Rychlé nohy ho vynesly mezi nejlepší ligové fotbalisty. Slavii dovedl do Ligy mistrů i na vrchol nejvyšší české soutěže. Podíval se i do slovenské reprezentace, od roku 2009 nosil dres rakouského Salcburku, poté se stal hráčem 1. FC Köln, odkud po EURU ve Francii zamířil opět zpátky do Edenu. Tam už toho ale moc neodehrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 16

Abdallah Sima (Senegal)

Abdallah Sima 21.jpg

Hvězda Abdallaha Simy ve Slavii začala zářit na podzim roku 2020. Senegalský útočník, kterého do té doby téměř nikdo neznal, dával góly v domácí lize i na evropské scéně a brzy zaujal přední evropské velkokluby. Mluvilo se o jeho možném odchodu do Juventusu nebo Manchesteru United, dvaadvacetiletý Sima ale nakonec odešel v srpnu roku 2021 do Brightonu. Letos hostoval ve francouzském Angers a v Ligue 1 dal pět branek. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 16

Alexander Bah (Dánsko)

Alexander Bah Slavia 22.jpg

Dánský obránce přišel do Slavie v zimě roku 2021, českou soutěž však brzy přerostl. Na pravém kraji obrany navázal na výkony Vladimíra Coufala, zářil i v Evropě a rychle si řekl o pozornost zahraničních klubů. V Edenu byl rok a půl, v lize odehrál 43 zápasů, dal čtyři branky a připsal si i 13 asistencí. Loni v létě odešel za zhruba 200 milionů korun do Benfiky Lisabon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 16

Nicolae Stanciu (Rumunsko)

Nicolae Stanciu Slavia 2.jpg

Bývalý záložník Sparty se oklikou přes Saúdskou Arábii dostal do Slavie, která za něj dala sto milionů korun a znovu z něj udělala nejdražšího hráče v ligové historii. Rumunský reprezentant v sešívaném dresu odehrál dvě a půl sezony a získal dva tituly. Loni odešel do Číny.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 16

Michael Ngadeu (Kamerun)

Michael Ngadeu.jpg

Kamerunský reprezentant přišel do Slavie na začátku sezony 2016/17. Ze začátku příliš nepřesvědčil, jeho role v týmu ale postupně rostla, až se stal neodmyslitelným článkem sestavy a jedním z klíčových hráčů na cestě za dvěma tituly. Dlouho jej lákaly zahraniční kluby, až ho v roce 2019 zlanařil belgický Gent. Letos odešel do Číny.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 16

Simon Deli (Pobřeží slonoviny)

Simon Deli derby.jpg

Působil na Letné, ve Spartě se ale neprosadil, taky prošel Českými Budějovicemi a Příbramí. Až v sezoně 2014/15 přišel do Slavie, kde postupně vyrostl v oporu týmu a jednoho z nejlepších stoperů ligy. V Edenu získal dva tituly a v létě roku 2019 reprezentant Pobřeží slonoviny odešel do Brugg. Pak se ale vrátil na hostování do Edenu, zahrál si taky v Evropské lize a do své sbírky přidal další titul. Poslední dva roky působí v Turecku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 16

Peter Olayinka (Nigérie)

Peter Olayinka Slavia Feyenoord.jpg

Do Slavie přišel v létě roku 2018 za více než 80 milionů korun. Rozjezd měl v Edenu pomalejší, postupně se ale dostal do tempa a zařadil se mezi opory sešívané družiny. Prosadil se v Lize mistrů, získal tři tituly a dostal se až do nigerijské reprezentace. Ve Slavii se stal jedním z lídrů a na ruku navlékl i kapitánskou pásku. Po konci smlouvy míří do Crvene zvezdy Bělehrad. V české lize hrál i za Duklu, celkově nastoupil ke 144 zápasům a dal 38 branek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud