Vůdci a tahouni. Toto jsou 3 nejdéle sloužící kapitáni v klubech NHL

Být kapitánem týmu v NHL, to je pro každého hokejistu obrovská pocta. Drtivá většina hráčů prožije kariéru, aniž by vůbec mohla pomýšlet na „céčko“ na dresu. A pak jsou borci, kteří jako by se pro tuto funkci zrodili.

Jak dlouho lze táhnout mužstvo v NHL jako kapitán? Možná byste se divili, ale jsou chlapi, kteří s céčkem na hrudi „odslouží drtivou většinu kariéry. Momentálně najdeme v elitní zámořské lize tři persony, které tuto funkci zastávají už čtrnáct a více sezon. Vše se o nich dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

3. Alexandr Ovečkin (Washington Capitals) - 14 sezon kapitánem

Alexandr Ovečkin1.jpg

Alexandr Ovečkin je jako buldozer, který díky svým fyzickým předpokladům, síle a dynamice zbourá každého soupeře, který se mu postaví do cesty. V 37 letech má v životopise víc úspěchů než by mnozí jiní zvládli během několika kariér. Bezesporu je jednou z největších postav v historii světového hokeje. O jeho kvalitách svědčí suché statistické údaje, které říkají, že si drží průměr více než jednoho kanadského bodu na zápas.

Ovečkinův vstup do nejslavnější hokejové soutěže na světě byl impozantní. V roce 2006, tedy dva roky poté, co si ho v draftu jako prvního vybral Washington, se stal nejlepším nováčkem sezony. Během první stovky zápasů v NHL dokázal nastřílet 64 branek, což je víc, než se povedlo Gretzkymu, Lemieuxovi či Crosbymu. Ve stejném období nasbíral 128 bodů a ve statistikách za sebou nechal mimo jiné třeba Lindrose nebo Forsberga.

Je jediným hráčem v historii, který byl jmenován do první pětky All-Star týmu v pěti prvních sezonách v NHL. Třikrát už vyhrál Hart Memorial Trophy a stal se teprve osmým hráčem v historii, jemuž se to podařilo. Jedenkrát byl oceněn Art Ross Trophy pro vítěze kanadského bodování a devětkrát se stal držitelem Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce. V roce 2018 přivedl coby kapitán Washington k historicky prvnímu vítězství Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Jonathan Toews (Chicago Blackhawks) – 15 sezon kapitánem

Toews.jpg

Chicago udělalo v uplynulých letech řadu vynikajících výběrů v draftech. Jedním z těch nejlepších byl dozajista Jonathan Toews, který se nejspíš narodil proto, aby se stal kapitánem Chicaga. Céčko na dresu nosí už od roku 2008, kdy mu bylo pouhých dvacet let. O dva roky později zvedl nad hlavu Stanley Cup, z něhož se pak radoval ještě v letech 2013 a 2015.

Podle mnohých odborníků by se jednou mohlo o čtyřiatřicetiletém Kanaďanovi mluvit jako o jednom z nejlepších hráčů NHL prvních dvou dekád tohoto tisíciletí. Je inteligentní, silný, výborně bruslí, dává góly, dokáže vypracovat šance pro spoluhráče a navíc je perfektní v defenzivní činnosti. Dokonce je v tomto ohledu tak dobrý, že si za to v roce 2013 zasloužil J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v NHL.

Do statistiky sezon, v nichž mu patří kapitánské céčko, počítáme i ročník 2020/21, v němž měl opět nastoupit jako vůdce týmu, ale nedlouho před jeho startem oznámil, že je nemocný a musí si dát od hokeje pauzu. Po návratu na led však kapitánské céčko na jeho dresu nechybělo a nosí jej stále.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) – 16 sezon kapitánem

Sidney Crosby.jpg

Co dělá ze Sidneyho Crosbyho jednoho z nejlepších útočníků v NHL? Maličkosti. Ve všem je o krůček před svými soupeři – nejen v bruslení, ale především v myšlení. Stejně jako kdysi Wayne Gretzky dokáže vymyslet úžasné věci, které často jeho spoluhráči ani nestíhají pochopit.

Že má výjimečný talent, to se vědělo už velmi záhy. Ještě než byl draftován, skloňovala se v souvislosti s jeho jménem jména hokejových legend – Lemieuxe, Gretzkyho či Yzermana. Crosbyho výkony však nakonec předčily všechna očekávání. Dokazuje, že je neobyčejným hokejistou, který v sobě snoubí vynikajícího bruslaře, vytříbeného technika, tvůrce hry, excelentního nahrávače, výborného a pohotového střelce s neomylným čichem na góly, který navíc umí číst skvěle hru a má nadprůměrnou úspěšnost na buly.

V pětatřiceti letech má vitríny nacpané cennými trofejemi a na většinu individuálních ocenění se nejspíš práší někde ve sklepě, protože je nemá kam dávat. Dvakrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, dvakrát se radoval z Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu, dvakrát si odnesl Maurice Richard Trophy a třikrát vyhrál Stanley Cup.

Kromě toho je dvojnásobným vítězem olympijských her (2010, 2014), mistrem světa a členem prestižního Triple Gold Clubu. Bezpochyby se řadí mezi největší hokejové velikány všech dob. V Pittsburghu je kapitánem už šestnáctou sezonu a jistě k nim v budoucnosti ještě pár dalších ročníků přidá.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud