
Jak dlouho lze táhnout mužstvo v NHL jako kapitán? Možná byste se divili, ale jsou chlapi, kteří s céčkem na hrudi „odslouží drtivou většinu kariéry. Momentálně najdeme v elitní zámořské lize čtyři persony, které budou tuto funkci zastávat 12 a více sezon. Vše se o nich dozvíte v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Jonathan Toews (Chicago Blackhawks) – 12 sezon kapitánem

Chicago udělalo v uplynulých letech řadu vynikajících výběrů v draftech. Jedním z těch nejlepších byl dozajista Jonathan Toews, který se nejspíš narodil proto, aby se stal kapitánem Chicaga. Céčko na dresu nosí už od roku 2008, kdy mu bylo pouhých dvacet let. O dva roky později zvedl nad hlavu Stanley Cup, z něhož se pak radoval ještě v letech 2013 a 2015.
Podle mnohých odborníků by se jednou mohlo o jednatřicetiletém Kanaďanovi mluvit jako o nejlepším hráči NHL současné dekády. Je inteligentní, silný, výborně bruslí, dává góly, dokáže vypracovat šance pro spoluhráče a navíc je perfektní v defenzivní činnosti. Dokonce je v tomto ohledu tak dobrý, že si za to v roce 2013 zasloužil J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v NHL.
Foto: Profimedia.cz
Mikko Koivu (Minnesota Wild) – 12 sezon kapitánem

Finský centr Mikko Koivu působí v NHL od roku 2005 a od té doby je stále věrný Minnesotě, kde už ho čeká dvanáctá sezona s kapitánským céčkem na dresu. I jeho zásluhou se Minnesota dostala v posledních sedmi sezonách šestkrát do play-off.
I když možná není tolik mediálně známý, mladší bratr známějšího Saku Koiva patří mezi nejlépe bránící útočníky v NHL a výčet jeho dosavadních hokejových úspěchů je hodně dlouhý. Je mistrem světa do 18 let a zlato má i ze seniorského šampionátu. Stříbro má z mistrovství světa do 20 let i z olympiády a v roce 2012 si zahrál v All-Star Game NHL.
Foto: Profimedia.cz
Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) – 13 sezon kapitánem

Co dělá ze Sidneyho Crosbyho jednoho z nejlepších útočníků v NHL? Maličkosti. Ve všem je o krůček před svými soupeři – nejen v bruslení, ale především v myšlení. Stejně jako kdysi Wayne Gretzky dokáže vymyslet úžasné věci, které často jeho spoluhráči ani nestíhají pochopit.
Že má výjimečný talent, to se vědělo už velmi záhy. Ještě než byl draftován, skloňovala se v souvislosti s jeho jménem jména hokejových legend – Lemieuxe, Gretzkyho či Yzermana. Crosbyho výkony však nakonec předčily všechna očekávání. Dokazuje, že je neobyčejným hokejistou, který v sobě snoubí vynikajícího bruslaře, vytříbeného technika, tvůrce hry, excelentního nahrávače, výborného a pohotového střelce s neomylným čichem na góly, který navíc umí číst skvěle hru a má nadprůměrnou úspěšnost na buly.
Ve dvaatřiceti letech už má vitríny nacpané cennými trofejemi a na většinu individuálních ocenění se nejspíš práší někde ve sklepě, protože je nemá kam dávat. Dvakrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, dvakrát se radoval z Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu, dvakrát si odnesl Maurice Richard Trophy a třikrát vyhrál Stanley Cup.
Kromě toho je dvojnásobným vítězem olympijských her (2010, 2014), mistrem světa a členem prestižního Triple Gold Clubu. Pokud mu kariéru nezkomplikují zranění či jiné zdravotní potíže, může být jednou mezi největšími hokejovými velikány všech dob. V Pittsburghu bude kapitánem už třináctou sezonu a bezpochyby k nim v budoucnosti ještě pár dalších ročníků přidá.
Foto: Profimedia.cz
Zdeno Chára (Boston Bruins) – 14 sezon kapitánem

Kdyby jen skauti v roce 1996 tušili, že nejlepším mladíkem, po němž mohou sáhnout, je slovenský obr Zdeno Chára. Jenže nikdo z nich neměl dost představivosti nebo předvídavosti, a tak se nadaný bek dostal na řadu až jako šestapadesátý, když si ho vybrali Ostrované z New Yorku, kde také strávil tři úvodní sezony v NHL.
V červnu roku 2001 se však lidé, zodpovědní za složení týmu Islanders, museli zbláznit. Dopustili totiž, aby z klubu Chára odešel. Tehdy čtyřiadvacetiletý bek byl vyměněn do Ottawy spolu s Billem Muckaltem. Současně klub pustil Senátorům výběr v prvním kole draftu.
Opačným směrem putoval ruský útočník Alexej Jašin, jenž byl tehdy zkušeným a uznávaným hráčem. Po trejdu se Chára vyprofiloval v jednoho z nejlepších a nejvytíženějších obránců v NHL, který trávil na ledě v průměru 25 minut za zápas a ještě v minulé sezoně, kdy je mu 41 let, byl s 21 minutami na třetím místě této klubové statistiky. V Ottawě strávil čtyři sezony, odehrál 299 utkání a připsal si do statistik 146 bodů, pak zamířil do Bostonu, kde pomohl v roce 2011 vybojovat Stanley Cup.
Chárova „pracovní“ morálka je v NHL legendární. Údajně má svou vlastní sadu klíčů, aby se kdykoli mohl dostat na led v Bostonu a trénovat podle libosti. Slovenský obr je navzdory své výšce, hmotnosti a věku překvapivě obratný. Na každou jeho hokejku padnou přibližně dva vzrostlé stromy (to je vtip, samozřejmě).
Když Bruins podepsali v roce 2006 s Chárou smlouvu, udělali jedno z nejlepších rozhodnutí v historii klubu. Zdeno je i ve 42 letech jedním z nejuznávanějších obránců v NHL. V Bostonu má smlouvu do konce nadcházející sezony. Bude to jeho čtrnáctá s kapitánským céčkem na dresu.
Foto: Profimedia.cz