Podvody a podvodníci patří k olympijským hrám stejně neodmyslitelně jako bílá čepice z pěny na dobré pivo. Vždycky tu byli, jsou tady a dozajista nezmizí ani v budoucnosti. Zatímco o budoucích podvodnících toho moc napsat nedokážeme, o těch, kteří fixlovali v minulosti, to jde. V následujících kapitolách najdete pětici „sportovců“, které více než výkony proslavily na olympijských hrách podfuky.
Fred Lorz (1904)

Na olympiádě v americkém St. Louis proběhl domácí závodník Fred Lorz jako první cílovou pásku maratonu. K vítězství mu promptně pogratuloval prezident Roosevelt a jeho dcera Alice mu vtiskla na tvář polibek.
10 sportovních faktů, kterým možná nebudete chtít uvěřit
Zhruba po hodině však vyšlo najevo, že Lorz závod vzdal po třiceti uběhnutých kilometrech a před stadion ho přivezlo auto. Tam vystoupil, dal se znovu do běhu a dokonale sehrál roli vítěze. Dostal doživotní distanc, ale po roce ho omilostnili.
Stella Walsh (Stanislawa Walasiewicz) (1932, 1936)

Polská sprinterka, známá také jako Stanislawa Walasiewicz, získala na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1932 zlatou medaili z běhu na sto metrů. O čtyři roky později v Berlíně vybojovala na stejné trati stříbro. Během sportovní kariéry překonala osmnáct světových rekordů. Pitva po její smrti v roce 1980 odhalila, že měla mužské pohlavní orgány.
Foto: Profimedia.cz
Boris Onišenko (1976)

Sofistikovaný podvod velkého formátu měl na svědomí v roce 1976 na olympiádě v Montrealu sovětský moderní pětibojař Boris Onišenko. Upravil si svůj kord a v šermířských soubojích zaznamenával body za zásahy soupeře tím, že mačkal knoflík důmyslně ukrytý v rukojeti zbraně.
20 nejpamátnějších událostí z historie letních olympijských her
Elektronické zařízení hlásilo zásah, i když se soupeře hrot ani nedotkl. Trik mu ale nakonec nevyšel. Soupeřům bylo divné, že Onišenko získává zásahy za šermování do vzduchu, iniciovali kontrolu kordu, podvod byl objeven a Sovět byl diskvalifikován z her.
Foto: Profimedia.cz
Madeline De Jesús (1984)

Atletka Madeline de Jesús z Portorika se na olympiádě v Los Angeles zranila při skoku dalekém a nemohla nastoupit do štafety 4x400 metrů. Madeline proto přesvědčila svoje dvojče Margaret, aby do závodu nastoupila místo ní. Na podvod se přišlo a tým byl vyřazen z finále.
Ben Johnson (1988)

Kanadský sprinter Ben Johnson zvítězil v roce 1988 na stometrové trati fantastickým časem 9,79 sekundy a porazil svého největšího rivala Carla Lewise. Radost mu vydržela jen do chvíle, než se jeho vzorek moči ocitl v laboratoři, kde v něm byly objeveny zakázané steroidy.
Vše pro úspěch a medaile aneb 10 největších podvodů v dějinách sportu
Přes noc se stal z hrdiny největší padouch. Johnson přišel o rekord i o medaile. Po dvouletém zákazu závodění se pokusil o návrat na dráhu, ale dopadlo to neslavně – další dopingovou aférou.
Foto: Profimedia.cz