VIDEO: Zase vedle! 4 historicky nejhorší exekutoři trestných hodů, kteří mají na kontě přes tisíc utkání v NBA

Trestný hod v basketbalu je možná tou nejjednodušší věcí na světě. Hráč se postaví pár metrů od koše a nikým neobtěžován prostě zamíří, vystřelí a na ukazateli skóre se změní číslice. Tak nějak to vidí laik. Hráči by mohli dlouze povídat o tom, jak zrádné to může být.

Když basketbalový rozhodčí odpíská trestný hod, pro většinu hráčů je to čas k tomu, aby popadli dech a vyslechli si nějaké to povzbudivé slovo od svých spolubojovníků na palubovce. To ale neplatí pro borce, který má být exekutorem.

Někteří basketbalisté v proměňování trestných hodů excelují, jako by byli bez nervů. Pro jiné je střelba na koš ze stanovené značky noční můrou. Ty první nechme nyní být a podívejme se na ty druhé.

V následujících kapitolách najdete čtyři nejhorší exekutory trestných hodů z NBA, seřazených podle celoživotní procentuální (ne)úspěšnosti. Ve výběru jsou pouze borci, kteří odehráli v základní části soutěže přes tisíc utkání. A nenechte se mýlit – nenajdete mezi nimi bezejmenné nýmandy, ale slavná basketbalová jména.

Pokračování 2 / 5

4. Shaquille O’Neal (USA)

Úspěšnost v proměňování trestných hodů: 52,7 %

Pod basketbalovými koši neběhalo mnoho lepších a slavnějších hráčů než byl Shaquille O’Neal. Obrovitý americký centr se stal čtyřikrát vítězem NBA a patnáctkrát byl členem All-Star týmu soutěže, ale kdyby se jeho sláva měla měřit podle procentuální úspěšnosti trestných hodů, nikdo by o něm dnes asi nevěděl. Když už se mu podařilo trestný hod proměnit, dělali si z něho spoluhráči i sportovní komentátoři legraci.

Příčinou, proč byl při střelbě trestných hodů O’Neal tak neproduktivní, bylo údajně staré zranění. Jako malý kluk spadl ze stromu a zlomil si pravé zápěstí, které se nikdy pořádně nezhojilo.

Pokračování 3 / 5

3. Wilt Chamberlain (USA)

Úspěšnost v proměňování trestných hodů: 51,1 %

Jednoho z nejslavnějších hráčů basketbalové historie a držitele mnoha těžko překonatelných rekordů byste v tomto žebříčku asi nehledali, ale je to tak – legendární Wilt Chamberlain neproměnil vůbec nejvíc trestných hodů v historii NBA. Nutno ale podotknout, že víc než on jich házel jen jediný hráč v dějinách soutěže. Že byl ale v této herní činnosti úspěšný jen v každém druhém případě, asi leckoho překvapí.

Pokračování 4 / 5

2. DeAndre Jordan (USA)

Úspěšnost v proměňování trestných hodů: 47,5 %

Čtyřiatřicetiletý centr DeAndre Jordan předvedl v létě roku 2015 pěknou kličkovanou, z níž se snažil vytěžit co nejvíc. Americký basketbalista se po sedmi letech v dresu Los Angeles Clippers dohodl jako volný hráč na přestupu do Dallasu, Mavericks mu nabídli čtyřletou smlouvu v hodnotě 80 milionů dolarů a stačilo ji jen podepsat. Ještě než se tak stalo, vypravila se za Jordanem delegace z Los Angeles (byli v ní i jeho spoluhráči) a přesvědčila ho, aby z dohody vycouval. O několik hodin později oficiálně prodloužil smlouvu s Clippers o čtyři roky.

Momentálně je hráčem Denveru a druhým nejhorším exekutorem trestných hodů v historii NBA mezi hráči s více než tisíci starty v základní části ligy. Herní přednosti 211 centimetrů vysokého borce však vězí jinde. Je skvělý v doskakování míčů, výborný v defenzívě a průměr devíti bodů na zápas v průběhu celé kariéry také není špatný.

Pokračování 5 / 5

1. Ben Wallace (USA)

Úspěšnost v proměňování trestných hodů: 41,4 %

Být rekordmanem v historických statistikách NBA, to už něco znamená. Pokud ovšem nejste rekordmanem v nejnižší procentuální úspěšnosti trestných hodů mezi hráči, kteří sehráli v základní části soutěže přes tisíc zápasů. A to je případ Bena Wallace.

V elitní zámořské lize odehrál 1088 utkání, ve kterých měl k dispozici 2679 příležitostí dostat míč do koše tím nejjednodušším způsobem, ale podařilo se mu to ani ne z poloviny pokusů. Nejkatastrofálnější byla pro něho z tohoto pohledu sezona 1996/97, kdy měl úspěšnost jen 30 %.

Doporučujeme

Články odjinud