VIDEO: Z branky do branky. Podívejte se na všech 8 gólů hokejových brankářů v NHL

VIDEO: Z branky do branky. Podívejte se na všech 8 gólů hokejových brankářů v NHL

VIDEO: Z branky do branky. Podívejte se na všech 8 gólů hokejových brankářů v NHL

Už jsme si zvykli na to, že ve fotbalových zápasech občas skórují i brankáři. V hokejovém světě je to ale zatím pořád jen výjimečná záležitost.

Martin Brodeur-slide.jpg
Martin Brodeur se stal jedním ze sedmi brankářů, kterým se podařilo dát v NHL gól. (Foto: Profimedia.cz)

V historii NHL najdeme 12 brankářů, kteří dali soupeřům dohromady 15 gólů. Z nich však jen osm padlo přímo po střele gólmana. Zbylých sedm byly vlastní branky protihráčů, které byly připsány brankáři, protože se před nešťastníky naposled dotkli puku.

V následujících kapitolách najdete videozáznamy všech osmi branek, které v NHL obstarali gólmani. Jednomu se to dokonce během kariéry povedlo dvakrát.

Pokračování 2 / 9

8.12. 1987: Ron Hextall (Philadelphia Flyers – Boston Bruins 5:2)

Prvním brankářem, který se trefil přes celé hřiště do klece soupeře, se stal na konci roku 1987 Ron Hextall z Philadelphie. V závěru utkání s Bostonem to zkusil dvakrát. Poprvé se jen zastřeloval, o deset vteřin čistého času později už se zapsal nesmazatelně do historických statistik NHL.

Pokračování 3 / 9

11.4. 1989: Ron Hextall (Philadelphia Flyers – Washington Capitals 8:5)

Jen rok a čtyři měsíce po svém prvním gólu se brankář Philadelphie Ron Hextall zapsal do střeleckých archivů znovu. Tentokrát se jako první trefil do sítě soupeře v zápase play-off. Hráči Washingtonu hráli powerplay, ale nechali Hextallovi moře času na to, aby si připravil puk, zamířil a vystřelil. Vyšlo mu to dokonale.

Pokračování 4 / 9

6.3. 1996: Chris Osgood (Detroit Red Wings – Hartford Whalers 4:2)

Brankář Detroitu Chris Osgood byl teprve druhým brankářem v NHL, kterému se povedlo skórovat. Na střelu měl dostatek času a přesně věděl, co chce provést. Jedenáct vteřin před koncem zápasu s Hartfordem poslal puk z levé strany brankoviště a trefil se naprosto dokonale.

Pokračování 5 / 9

17.4. 1997: Martin Brodeur (New Jersey Devils – Montreal Canadiens 5:2)

Martin Brodeur má ve statistikách NHL zapsány tři góly. Jen jeden z nich – ten první - vstřelil sám bez přispění bránících hráčů. Bylo to v prvním utkání čtvrtfinálové série Východní konference proti Montrealu.

Pokračování 6 / 9

2.1. 2001: José Théodore (Montreal Canadiens – New York Islanders 3:0)

José Théodore je jediným brankářem, který vstřelil gól bekhendem. Puk za svou brankou vyhodil vysoko do vzduchu, ten dopadl na led na modrou čárou na polovině soupeře a doklouzal mezi tyče. V utkání vytvořil kanadský gólman ještě jeden rekordní zápis do statistik – je jediným strážcem klece v NHL, který skóroval a přitom udržel čisté konto.

Pokračování 7 / 9

10.3. 2002: Jevgenij Nabokov (San Jose Sharks – Vancouver Canucks 7:4)

Rus Jevgenij Nabokov byl prvním nekanadským brankářem, jemuž se v NHL podařilo skórovat do soupeřovy branky. Jeho gól byl navíc odlišný i v tom, že pravděpodobně - na rozdíl od ostatních brankářů v tomto výběru - neměl v plánu poslat puk přes celé kluziště. Čekal, že si jej vezme obránce, který mu však kotouč ponechal, a tak jej při poweplay Vancouveru poslal mezi tyče.

Pokračování 8 / 9

19.10. 2013: Mike Smith (Phoenix Coyotes – Detroit Red Wings 5:2)

Také předposlední brankářský zásah do černého nese jeden přívlastek „nej.“ Mike Smith z Phoenixu dostal puk do branky v utkání s Detroitem jen desetinu vteřiny před závěrečnou sirénou. Na brance měl zásluhu také Mikael Samuelsson, který na Smíthe šest vteřin před sirénou poslal nedůraznou střelu, po níž si brankář připravil kotouč a pohodlně jej poslal na protější klec.

Pokračování 9 / 9

9.1. 2020: Pekka Rinne (Nashville Predators - Chicago Blackhawks 5:2)

Nejnovějším členem elitní společnosti gólmanů, kteří v NHL skórovali, je od ledna roku 2020 Fin Pekka Rinne. Pětadvacet vteřin před koncem třetí třetiny za vlastní klecí zamířil a přesnou ranou přes celé kluziště poslal kotouč přesně mezi tyče. „Vždycky jsem o něčem takovém snil a dnes mi byly hvězdy nakloněny,“ řekl po utkání zkušený brankář. „Je to věc, která se může podařit jednou za život. Byl to úžasný pocit, vidět puk jako klouže přes brankovou čáru do sítě.“

Rinne se stal čtvrtým gólmanem v historii NHL, který konečné skóre zápasu upravil na 5:2. Jako by za stavu 4:2 byla největší pravděpodobnost, že to tam padne i muži s maskou…

Doporučujeme

Články odjinud