Sportovní život někdy píše velké příběhy a osudy některých sportovců jsou natolik zajímavé, že po nich velmi rádi sahají také filmaři. Biografických snímků se sportovní tematikou bychom nenašli zrovna málo, ne každý se však vymaní z průměrnosti a stane se výjimečným filmem.
Robert De Niro jako boxer Jake LaMotta ve snímku Martina Scorseseho Zuřící býk patří ke kultovním postavám životopisných sportovních filmů. (Foto: Profimedia.cz)
Ať už jde o sportovní smolaře nebo (padlé) hrdiny, průkopníky či tragické postavy, vždycky se v jejich životě najde něco výjimečného, co zaujme režiséry a přiměje je, aby o těchto personách natočili celovečerní film. Někdy si tvůrci život hlavní postavy přibarví nebo jej úplně pozmění, vždycky však jde o příběh, který stojí za to přenést na plátno. V následujících kapitolách najdete 12 nejpovedenějších životopisných sportovních snímků, z nichž se (v některých případech) staly kultovní filmy. Nezařazujeme sem dokumenty, takže mezi nimi nenajdete například film Senna.
Pokračování 2 / 13
12. Cobb - 1994
Snímek o jedné z prvních baseballových superhvězd - Tyrusi Raymondovi „Ty“ Cobbovi - je vyprávěný z pohledu novináře, jenž o stárnoucím muži píše knihu. Stojí před otázkou, zda napsat pravdu o hráči, který se nevyznačoval zrovna vybraným chováním, nebo jen vyzdvihnout jeho zásluhy pro populární sport. Cobb, jehož ztvárnil ve snímku Rona Sheltona Tommy Lee Jones, byl sice vynikající sportovec, zároveň však byl popudlivým opilcem a sociopatem s rasistickými sklony.
Film se odehrává v roce 1959, kdy dvaasedmdesátiletému Cobbovi zbývaly do konce života pouhé dva roky. Novinář Al Stump (Robert Wuhl), píše biografii bývalého hráče, zároveň ale zjišťuje o zpovídaném řadu věcí, jež by měly zůstat před veřejností navždy skryty. Tajně tedy tvoří druhou knihu, dokumentující „pravdu“, kterou však hodlá zveřejnit až po Cobbově smrti. Když na to legendární baseballista přijde, rozpoutá se peklo.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 71 %
Pokračování 3 / 13
11. Ali - 2001
Režisér Michael Mann natočil v roce 2001 strhující film o jedinečném muži – legendárním boxerovi Muhammadovi Alim. Hlavní úlohu v něm ztvárnil Will Smith a byl za ni nominovaný na Oscara za nejlepší výkon v hlavní roli.
Film se zaměřuje na období mezi lety 1964 až 1974, a to nejen na Aliho sportovní kariéru, ale také na jeho soukromý život. Během této bouřlivé dekády vyhrál Cassius Clay (jeho původní jméno) titul světového šampiona v těžké váze, když porazil v nezapomenutelném duelu Sonnyho Listona (ztvárnil ho bývalý boxer Michael Bentt), kromě toho konvertoval k islámu a stal se politickým symbolem, když odmítl narukovat do války ve Vietnamu, což vedlo ke ztrátě titulu mistra světa a tříletému zákazu boxování. Po jeho vypršení se vrátil v roce 1974 do ringu a pás pro šampiona si vyboxoval zpět v legendárním souboji s George Foremanem (Charles Shufford). Ve filmu samozřejmě nechybí ani brutální patnáctikolový maraton s Joe Frazierem (James Toney), který je označován jako „Boj století.“
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 74 %
Pokračování 4 / 13
10. Prefontaine (Zázračný běžec) - 1997
Životní příběh ambiciózního atleta Steva Prefontaina, jehož ztvárnil Jared Leto, natočil režisér Steve James. Film začíná v Oregonu a sleduje, jak se mladý Steve - navzdory tomu, že má jednu nohu kratší – stává perspektivním běžcem. Na univerzitě se setkává s trenérem Billem Bowermanem (R. Lee Ermey), mužem, který se později stal jedním ze zakladatelů korporace Nike. Mezi oběma se vytváří silné pouto a s jeho pomocí Steve překonává všechny překážky, získává mistrovský titul a v roce 1972 oslňuje sportovní fanoušky na olympiádě v Mnichově.
Divák sleduje nejen namáhavou cestu sportovce za triumfy, ale také setkání se spolužačkou Mary Marckxovou, do které se zamiloval, a jejichž vztah vydržel až do Prefontainovy předčasné smrti. Film ho představuje nejen jako urputného a tvrdohlavého bojovníka, jenž dokáže překonat svůj handicap, ale také jako poněkud domýšlivou charismatickou hvězdu, která udělala z běžecké disciplíny populární podívanou a získala si davy nadšených obdivovatelů. Životní příběh talentovaného atleta však spěje k roku 1974 a tragické autonehodě. Bylo mu pouhých čtyřiadvacet let. Jeho smrt byla spojena s alkoholem, což ovšem ve filmu nezazní.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 75 %
Pokračování 5 / 13
9. 42 - 2013
V roce 1947 se Branch Rickey (Harisson Ford), majitel brooklynského baseballového týmu Dodgers, postaví rasovému konzervatismu v nejvyšší profesionální baseballové lize v USA a uzavírá kontrakt s Jackiem Robinsonem (Chadwick Boseman). Oba muži se tímto aktem stávají trnem v oku publika, tisku a dokonce i ostatních hráčů.
Robinson je vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Postupně si však získává na svou stranu fanoušky i spoluhráče, umlčí kritiky a jednou provždy změní sportovní svět.
Scénář napsal Brian Helgoland, který film také režíroval. Jeho název je inspirován číslem, které nosil Robinson na dresu. Přestože je snímek obecně přijímán dobře, obsahuje některé historické nepřesnosti.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 77 %
Pokračování 6 / 13
8. Pride of Yankees (Pýcha Yankeeů) - 1942
Biografický snímek o životě a kariéře slavného baseballisty Lou Gehriga natočil v roce 1945 režisér Sam Wood. Gehring, jemuž se přezdívalo „Iron Horse“, se zapsal do historie sérií 2130 odehraných zápasů. Mohlo jich být možná ještě víc, kdyby ve věku 37 let nepodlehl smrtelné neurologické chorobě ALS (amyotrofická laterární skleróza), která po něm byla později pojmenována.
Příběh sleduje Gehriga od jeho dětství v New Yorku po slavný projev nazvaný "Největší šťastlivec" během jeho loučení v roce 1939, který je dodnes považován za jednu z nejemotivnějších scén ve filmové historii. Hlavní postavu ztvárnil slavný Gary Cooper, který za svůj výkon získal nominaci na Oscara. Film, který šel do kin rok po Gehringově smrti, jich získal celkem jedenáct, v cennou sošku však proměnil jen jedinou – za střih.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 77 %
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 13
7. Fighter (The Fighter) - 2010
Hvězdně obsazené biografické drama The Fighter - v hlavních rolích s Markem Wahlbergem a Christianem Balem - vypráví skutečný příběh Mickyho Warda, který vybojoval boxerský titul ve velterovové váze. Film natočil režisér David O. Russell v roce 2010.
Na cestě za triumfem vedl Warda nevlastní bratr Dicky, bývalý šampion, který kdysi úspěšnou kariéru vyměnil za drogy a kriminální činnost. O tuto roli měli zájem také Brad Pitt a Matt Damon, nakonec ji získal Christian Bale, který za ni obdržel Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.
Film se soustředí nejen na Wardovy pokusy prorazit v ringu, ale také na snahu o udržení rodiny pohromadě. Kromě Balea získala za nejlepší ženskou vedlejší roli Oscara Melissa Leo a snímek posbíral v roce 2011 ještě dalších pět nominací. Navzdory úspěchu u kritiky a diváků však obsahuje řadu historických nepřesností.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 78 %
Pokračování 8 / 13
6. The Blind Side (Zrození šampiona) - 2009
Quinton Aaron ztvárnil ve filmu Zrození šampiona hráče amerického fotbalu Michaela Ohera. Jako černý chlapec, jehož matka byla alkoholička a narkomanka a otec kriminálník, měl před sebou chmurnou budoucnost. Díky pomoci bílé rodiny se však jeho život obrátil naruby a on se nakonec stal hvězdou amerického fotbalu.
Cukrkandlový hollywoodksý kasaštyk je založen na skutečném příběhu. V roce 2010 získal Oscara za nejlepší film a Sandra Bullock si odnesla z galavečera, kde se udílely ceny filmové akademie, zlatou sošku za nejlepší ženský herecký výkon.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 81 %
Pokračování 9 / 13
5. Express (Expres) - 2008
Sportovní drama Expres natočil režisér Gary Fleder podle skutečného příběhu Ernieho Davise, který se stal prvním černošským hráčem amerického fotbalu, jenž obdržel prestižní ocenění Heisman Trophy. Tvrdou prací a nepřehlédnutelným talentem uskutečňuje Davis pod vedením trenéra Bena Schwarzwaldera (Dennis Quaid) svůj sen.
V šedesátých letech dvacátého století to ve Spojených státech neměl lehké. V roce 1961 však podepisuje smlouvu, která ho nasměruje do prestižní NFL, než však může dokázat, co v něm vězí, onemocní leukémií. Nemoci podlehl v roce 1963, když mu bylo pouhých 23 let.
Film byl dobře přijat kritiky i diváky, nicméně je v něm řada faktických nepřesností a polopravd. Například scéna, kdy rasističtí diváci zasypávají kvůli přítomnosti černocha hřiště odpadky, je zcela vymyšlená a nikdy se nestala.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 81 %
Pokračování 10 / 13
4. Seabiscuit - 2003
Muž bez domova, milionář, ztroskotalý kovboj a kůň Seabiscuit - to jsou hlavní hrdinové, kteří jeden ve druhém nalezli ztracenou naději ve filmu režiséra Garyho Rosse. Snímek natočený podle románu Laury Hillebrand vypráví příběh tří ztracených mužů - žokeje se zlomenou duší Johnnyho Reda Pollarda (Tobey Maguire), bývalého milionáře Charlese Howarda a starého kovboje Toma Smithe. Společně objevili naději v koni jménem Seabiscuit, jemuž téměř nikdo nevěří, ve kterém se však propojují jejich osudy.
Všeobecné podceňovaný oř se nakonec stává nejpopulárnějším vítězem předválečné éry. Film kromě sportovní linie dává do souvislostí historické skutečnosti v období hospodářské krize v Americe. Snímek získal sedm nominací na Oscara.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 81 %
Pokračování 11 / 13
3. Raging Bull (Zuřící býk) - 1980
Portrét boxera Jakea LaMotty, šampiona ve střední váze, který byl pověstný svou výdrží a odolností v ringu, natočil v roce 1980 uznávaný režisér Martin Scorsese a patří k jeho nejlepším dílům. Film sleduje LaMottovy osudy během dvou dekád od začátků jeho boxerské kariéry ve 40. letech minulého století.
LaMotta se proslavil agresivním stylem boje a nezlomnou zarputilostí, díky níž nejednou z posledních sil odolával ranám soupeřů. Jeho prchlivý a výbušný temperament mu vysloužil přezdívku „Zuřící býk“ a dovedl ho nejen k boxerským výhrám, ale i k životním prohrám. Celý život ho spalovala žárlivost, kvůli níž ztratil milovanou ženu Vickie (Cahy Moriarty) i jediného přítele a spojence – bratra a zároveň manažera Joeyho (Joe Pesci). Po ukončení kariéry vedl bar, ale kvůli vztahu s neplnoletou dívkou se dostal do vězení a po propuštění skončil jako bavič v nočním podniku.
Martin Scorsese natočil film podle LaMottovy vlastní autobiografie. Z příběhu o vzestupu a pádu boxera vytěžil materiál pro svá oblíbená témata, v nichž se zabývá komplexem viny, sebedestrukcí a problematickým vztahem mužů k ženám. LaMottu ztvárnil Robert De Niro jako muže neovladatelných vášní, který si zuřivost vybíjí násilím na těch, které nejvíc miluje, a vykoupení za svoje viny následně hledá v ranách utržených v ringu.
De Niro kvůli roli podstoupil intenzivní trénink a později přibral 20 kilogramů. Postavu obdařil nejen animální zuřivostí, ale podařilo se mu ztvárnit i beznadějnost boje zuřícího býka, který musí jít vždy hlavou proti zdi. Za svůj herecký výkon získal Oscara.
Film je pověstný bravurně ztvárněnými scénami v ringu, zobrazujícími násilnou stránku tvrdého sportu. Oscarem byla oceněná také Scorseseho stálá spolupracovnice, stříhačka Thelma Schoonmakerová. Snímek byl nominován na Ceny americké filmové akademie v několika kategoriích a i když Scorsese Oscara za režii nezískal, jeho Zuřící býk je považovaný za nejlepší film osmdesátých let.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 85 %
Pokračování 12 / 13
2. Cinderella Man (Těžká váha) - 2005
Uprostřed Velké hospodářské krize, která ve 30. letech 20. století téměř srazila Ameriku na kolena, se zničehonic objevil hrdina, jemuž se díky pevnému odhodlání a železné vůli podařilo nejen vybojovat druhou šanci pro sebe a svou rodinu, ale zároveň se stát idolem celého národa. Tím hrdinou z lidu byl James J. Braddock (Russell Crowe), muž, který se i přes nepřízeň osudu měl brzy stát jednou z nejinspirativnějších legend v dějinách sportu.
Na začátku 30. let byl tento bývalý boxer na dně - stejně jako zbytek americké populace, zasažené obrovskou ekonomickou katastrofou. Jeho kariéra se zdála být u konce, neměl z čeho zaplatit účty a jediná věc, na které mu v životě záleželo - jeho rodina - se ocitla v nebezpečí. Hluboko uvnitř však stále dřímalo jeho odhodlání, jež mu pomohlo proměnit v realitu zdánlivě neuskutečnitelný sen.
Braddock, přezdívaný „Cinderella Man“, se pokusil využít poslední šance k záchraně své rodiny (jeho manželku ztvárnila Renee Zellweger) a vrátil se do ringu. Nikdo nevěřil, že má sebemenší šanci uspět, ale podceňovaný boxer začal vyhrávat jeden zápas za druhým. Z obyčejného člověka, který měl problém najít práci, se najednou stal téměř mýtický, neporazitelný hrdina a zároveň symbol nadějí a snů lidí, sužovaných hospodářskou krizí.
Jeho strmý vzestup nakonec vyvrcholil soubojem, o kterém zpočátku ani nesnil: Braddock se postavil světovému šampiónovi těžké váhy Maxi Baerovi (Craig Bierko) - nezastavitelnému boxerovi, který v ringu usmrtil již dva své protivníky. V tomto ohledu se však snímek liší od skutečnosti – Baer nebyl v reálném životě takové hovado, jak jej vylíčil režisér Ron Howard. Pamětníci mluví o zdvořilém muži a respektovaném židovském aktivistovi. Film se dočkal tří nominací na Oscara.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 85 %
Pokračování 13 / 13
1. Rivalové (Rush) - 2013
Nespoutaný bohém James Hunt a chladný pedant Niki Lauda. Tihle dva sváděli dechberoucí souboje na tratích Velkých cen Formule 1 ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století. Jejich rivalitu přenesl na plátno režisér Ron Howard a nesmírně se mu to povedlo.
Snímek se zaměřuje především na rok 1976, kdy Hunt s Laudou válčili o titul mistra světa. Jejich nervydrásající souboj poznamenala vážná havárie, při níž rakouský pilot málem uhořel. Nakonec se po posledním závodě sezony radoval z titulu Brit Hunt.
Film sice nezískal žádného Oscara, ale byl oceněn dvěma Zlatými glóby jako nejlepší dramatický snímek a Daniel Brühl (Lauda) si odnesl ocenění pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Během dvouhodinového představení se na plátně objeví také několik faktografických chyb, přesto však jde o jeden z nejlepších filmů z motoristického prostředí všech dob.
Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 90 %