Čtvrteční den vejde do dějin. Své první branky v nejslavnější lize světa se dočkal Pavel Zacha, který je považován za nejtalentovanějšího českého hokejistu posledních let. Shodou okolní skóroval do sítě Floridy, za kterou nastoupil Jaromír Jágr.

Na jedné straně čtyřiačtyřicetiletý veterán, který patří mezi nejlepší hokejisty všech dob. Na druhé devatenáctiletý mladík, jenž je obrovským příslibem do budoucna. Zacha si nemohl vybrat lepší den pro vstřelení premiérové branky v NHL.

Brněnský rodák, který byl šestkou a nejvýše postaveným Evropanem draftu 2015, se dočkal na desátý pokus. Jeden zápas odehrál v závěru loňské sezony, k dalším devíti nastoupil v aktuálním ročníku, během něhož je už stabilním členem sestavy New Jersey.

Hokejový Ryder Cup? 10 Čechů, kteří by se mohli dostat do týmu Evropy

Dosud měl na kontě pět nahrávek, dvě z minulé sezony a tři z té letošní. A v noci na pátek se dočkal i prvního gólu. Devils prohrávali na ledě Floridy 2:3 (na jednu branku Panthers přihrál Jágr), v 57. minutě ale přišla Zachova chvíle, který v utkání vyslal na branku soupeře tři střely.

Velmi dobrou práci odvedl Beau Bennett, který unikl okolo pravého mantinelu. Poté předložil puk Zachovi a ten ho nekompromisně poslala za záda Jamese Reimera. Florida sice vyhrála v prodloužení, Zacha na tento zápas ale nikdy nezapomene.

Byl to první z mnoha gólů, které (snad) vstřelí v nejslavnější lize světa. V té by mohl být českým nástupcem Jaromíra Jágra, který odehrál v zápase 16 minut a 54 vteřin. Zacha byl na ledě o 26 sekund déle…