VIDEO: Šmejdi a prevíti. 10 nejvíce nenáviděných hokejistů v historii NHL

VIDEO: Šmejdi a prevíti. 10 nejvíce nenáviděných hokejistů v historii NHL

V každé sportovní soutěži najdeme hráče, kteří jsou pro fanoušky něčím, jako je červený hadr pro býka. Nemají je rádi a často jim to také dávají najevo. Hokejová NHL v tomto směru není výjimkou.

Existuje mnoho důvodů, proč může hokejista v NHL dráždit příznivce málem až k nepříčetnosti. Jedni hrají zákeřně, další filmují pády, jiní si znepřátelí fanoušky protihráčů velkohubými řečmi nebo příliš tvrdou hrou. Svou roli může hrát třeba i transfer do jiného klubu. V následujících kapitolách najdete desítku hráčů, kteří nejenže si o titulu „Nejpopulárnější hokejista“ mohli nechat jen zdát, ale patřili mezi nejneváviděnější persony v historii soutěže.

Pokračování 2 / 11

10. Todd Bertuzzi

Ještě v sezoně 2013/14 bučeli na kanadského útočníka Todda Bertuzziho snad na všech stadionech, kde v dresu Detroitu vyjel na led. Hráč, který dokázal v ročníku 2002/03 nasbírat v dresu Vancouveru do statistik během 82 zápasů základní části soutěže 97 bodů (46+51), si vysloužil nenávist fanoušků v březnu roku 2004, když se rozhodl pomstít Stevovi Mooreovi za jeho zjevnou snahu zranit Markuse Näslunda v utkání, které se hrálo o měsíc dříve.

Bertuzziho pomsta měla podobu zákeřného zákroku zezadu, kterým protihráči málem urazil hlavu. Pak ještě celou vahou dopadl na bezvládného soupeře, který skončil v bezvědomí a kluziště opouštěl vleže na nosítkách. Po tomto  záludném zákroku ztratil Bertuzzi nejen respekt fanoušků, ale také prakticky všech hráčů v NHL, a od té doby to šlo s jeho kariérou z kopce.

Pokračování 3 / 11

9. Mike Ribeiro

Mike Ribeiro byl bezpochyby šikovným hráčem, ale zároveň s hokejovým talentem dostal od sudiček do vínku i svárlivou povahu a absolutní absenci respektu k protihráčům. Když hrál v roce 2004 v dresu Montrealu Canadiens play-off proti Bostonu, svalil se po běžném souboji s Martinem LaPointem na led, jako by ho někdo střelil zblízka do hrudi brokovnicí. Následně se patnáct minut válel, řval, držel se za rameno a kroutil se jako ve smrtelné křeči. Když se po čtvrthodině dostal z ledu, měl ještě dost energie na to, aby slovně napadal hráče na střídačce Bostonu.

Jako pořádný šmejd se zachoval v play-off v roce 2008, kdy v dresu Dallasu po závěrečném hvizdu udeřil jako baseballovou pálkou do hlavy brankáře Detroitu Chrise Osgooda. I když nešlo o nijak silnou ránu, záměr byl jednoznačný.

Pokračování 4 / 11

8. Darcy Tucker

Kanadský útočník Darcy Tucker si v sobě nesl ponížení z prohrané bitky s Mikem Pecou několik let. V roce 1999 odjížděl po rvačce s forvardem Buffala Sabres na střídačku Tampy Bay s krvavými šrámy v obličeji, o tři roky později – už jako hráč Toronta – si na tehdejšího rivala počíhal a jeho faul kolenem na koleno málem ukončil Pecovu kariéru. Tucker za ošklivý faul nedostal žádný trest a na střídačku tentokrát odjížděl s potměšilým, vítězoslavným úsměvem….

Pokračování 5 / 11

7. Dale Hunter

Útočník Dále Hunter je ve statistikách NHL druhým nejtrestanějším hráčem v historii soutěže. Více než jeho 3565 trestných minut má na kontě jen Tiger Williams (3966).

Hunter byl jedním z nejzákeřnějších hokejistů, kteří kdy v NHL naskakovali na led. Za všechny jeho prasárny stačí zmínit faul na Pierra Turgeona z New Yorku Islanders, který vsítil v prodloužení vítězný gól a Hunter mu několik okamžiků poté vykloubil rameno, když ho brutálně poslal proti mantinelu.

Pokračování 6 / 11

6. Sean Avery

Pro mnohé fanoušky je kanadský útočník Sean Avery, který ukončil kariéru po sezoně 2011/12, největším „šmejdem“ v historii NHL. Avery se moc často nepral, ale nikdy si nenechal ujít příležitost k provokování a urážení protihráčů. Šel tak daleko, že si dokonce utahoval z rakoviny Jasona Blakea.

Jednou prohlásil, že se všichni frankofonní Kanaďané jen schovávají za plexiskly svých helem a neumějí hrát hokej. Když si to s ním chtěl za tento výrok vyřídit Ian Laperriere z Los Angeles, Avery udělal to, co uměl nejlépe - jakmile šlo do tuhého, vzal brusle na ramena a schoval se na střídačce. Nezapomenutelný je také jeho útok na brankáře New Jersey Devils Martina Brodeura, s nímž měl během kariéry hned několik kontroverzních střetů.

Pokračování 7 / 11

5. Chris Simon

Kanadský útočník Chris Simon dokázal střílet góly i na ně nahrával spoluhráčům, v NHL však více proslul nečistou a zákeřnou hrou. Když mohl udělat nějakou záludnost, neváhal a udělal ji. Během kariéry byl osmkrát suspendován a musel vynechat 65 zápasů.

Na Mikovi Grierovi se vyřádil jako rasista, Petra Popovice, Ryana Hollwega či Jarka Ruutu zase zmasakroval jako sadista. Především jeho dupnutí na nohu posledně jmenovaného je skutečným vrcholem stupidity. V zámořském tisku se psalo, že kvůli jeho bezbřehé vypatlanosti s ním nechtěl být nikdo na ledě. Dokonce ani jeho spoluhráči…

Pokračování 8 / 11

4. Mattthew Barnaby

Rváč a provokatér. To je stručná vizitka kanadského útočníka Matthewa Barnabyho. Rvaček absolvoval bezpočet. Když uzavřel po sezoně 2006/07 kariéru v NHL, měl na kontě 2562 trestných minut. Protivníky dokázal vytáčet jízlivými posměšky a urážkami.

Pokračování 9 / 11

3. Darius Kasparaitis

Lotyšský obránce Darius Kasparaitis si vydobyl v NHL hodně slušné renomé. Kromě fanoušků týmů, v nichž působil, jej však ti ostatní nikde neměli rádi. Navzdory nevysoké postavě (179 cm) se nikdy nezalekl žádného protivníka. Snad proto, že vážil skoro metrák, dovolil si na ledě bourat o hlavu vyšší chlapy a nikdy mu nebyly cizí nečisté zákroky.

Jedním z těch nejznámějších je faul na Erica Lindrose, po němž skončil kanadský útočník s těžkým otřesem mozku v nemocnici a dva měsíce nesměl hrát. Byl to jeden z mála hráčů, s nimiž nikdo nechtěl být v rohu kluziště, protože tam uplatňoval velmi široký rejstřík „neviditelných“ úderů a prasáren.

Pokračování 10 / 11

2. Bryan Marchment

Třináctkrát během 12 sezon v NHL byl suspendován kanadský obránce Bryan Marchment. Pokaždé, když byl tenhle chlap na ledě, mohli si být diváci skoro jistí, že někoho pošle do špitálu a že to nebude náhoda, nýbrž nečistý úmysl. Jeho oblíbenou sviňárnou byl faul kolenem na koleno nebo hra loktem.

S vážným zraněním po jeho běsnění skončili na marodce Mike Modano, Paul Kariya, Pavel Bure či Mike Gartner. Většina fanoušků nikdy nepochopila, proč mu vůbec nějaký klub v NHL nabídl smlouvu.

Pokračování 11 / 11

1. Claude Lemieux

Nejvíce nenáviděným hokejistou v historii NHL je bez nejmenších pochyb Kanaďan Claudie Lemieux. Podle zámořského tisku neměli tohoto borce v lásce dokonce ani spoluhráči z týmů, v nichž hrával. A přitom to vůbec nebyl špatný hráč. Jenže jeho charakter byl černější než kůže nevolníka z bavlníkových plantáží na americkém jihu v dobách největšího rozkvětu otrokářství.

Lemieux vynikal hlavně v play-off. Nejen jako platný hráč, nýbrž také jako zločinec. V sérii Colorada s Detroitem si usmyslel, že by bylo zábavné roztříštit hlavu Chrise Drapera o mantinel a svůj nápad také zrealizoval. Poté, co se probral z bezvědomí, potřeboval po jeho šíleném zákroku centr Detroitu pomoc plastických chirurgů, aby jeho obličej opět připomínal člověka. Měl zlomenou čelist, přeražený nos a lícní kost. Těžký otřes mozku dostal od Lemieuxe jako bonus. Podle mnohých expertů a fanoušků už nešlo o faul, ale rovnou o pokus o vraždu. Claudie Lemieux je zaslouženě nejvíc nenáviděným hráčem v dějinách soutěže.

Doporučujeme

Články odjinud