VIDEO: Od Jánoše po Koláře. Připomeňte si legendární góly šesti ligových brankářů

Úkolem gólmanů je hájit branku a snažit se, aby do sítě prošlo co nejméně balonů. Od střílení gólů jsou v týmu jiní, ovšem někdy se mezi úspěšné střelce zapíšou i oni.

Pamatujete na Josého Luise Chilaverta? Paraguayský gólman byl třikrát vyhlášen nejlepším brankářem planety, zachytal si na dvou světových šampionátech, do reprezentačních statistik se ale zapsal také 18 vstřelenými góly. Mezi úspěšné střelce se zapsalo i šest českých ligových gólmanů. Jejich jména i videa jejich branek najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Petr Kouba – 1 gól

Petr Kouba byl v roce 1996 jedničkou českého týmu na Euru, z něhož si přivezl stříbrnou medaili. Mezi úspěšné ligové střelce se však zapsal ještě o rok dříve. Sparta měla zápas s Českými Budějovicemi jasně pod kontrolou, a tak poslala na penaltu právě Koubu, který poslal míč na opačnou stranu, než šel gólman soupeře.

Pokračování 3 / 7

Radek Černý – 1 gól

Mezi střelce se zapsala i bývalá brankářská opora pražské Slavie. Bylo to v roce 1999, pražský tým jasně vedl nad Jabloncem a navíc zahrával penaltu. Gólman Radek Černý ji bezpečně proměnil.

Pokračování 4 / 7

Radek Sňozík – 1 gól

Bývalý gólman Bohemians 1905 Radek Sňozík se trefil v pražském derby proti Viktorce Žižkov. Svůj tým poslal do dvougólového vedení díky přesně proměněné penaltě.

Pokračování 5 / 7

Zdeněk Zlámal – 1 gól

Trefa Zdeňka Zlámala spadá do roku roku 2015. Tehdejší gólman Bohemians 1905 vyrovnal na 2:2 v poslední minutě v duelu s Duklou. Naskočil si na míč z rohového kopu a přesnou hlavičkou ho poslal do sítě.

Pokračování 6 / 7

Ondřej Kolář - 1 gól

Mezi úspěšné střelce už se zapsal také Ondřej Kolář. Brankář Slavie dorazil proměněnou penaltou Příbram, nad kterou sešívaní vyhráli 3:0. „Dát gól bylo vždy mým snem,“ řekl spokojeně.

Pokračování 7 / 7

Zdeněk Jánoš – 3 góly

Zdeněk Jánoš se stal 29. května 1994 prvním brankářem v samostatné české soutěži, který dal gól. Tehdejší brankář Slavie se podílel trefou z penalty na výhře 6:0 nad Vítkovicemi. Další dva góly, shodou okolností vždy v zápasech s rodným Uherským Hradištěm, přidal v dresu Jablonce.

Doporučujeme

Články odjinud