VIDEO: Když se stydíte za jiné. 10 největších trapasů fotbalové historie

Stejně jako běžný život i ten fotbalový přináší nejen hvězdné okamžiky, ale také jejich pravý opak – momenty, kdy se jejich aktéři mohou propadnout studem. Platí přímá úměra, že v takových situacích je trapas vždycky větší, když je v něm namočená známá hvězda.

Trapné momenty mohou mít nespočet podob. Jednou je to obrovská individuální chyba, jindy výkon celého mužstva nebo výrok některého hráče či funkcionáře. Mimo není ani soukromý život fotbalistů. Občas vůbec nemusí být hlavním „hrdinou“ nikdo z fotbalového prostředí, jak ukáže jeden případ z našeho seznamu. V následujících kapitolách najdete deset okamžiků, které by mohly vstoupit do fotbalové historie jako „nejtrapnější.“

Pokračování 2 / 11

Největší brankářská nepozornost

Bývalý irský reprezentační gólman Shay Given ví o trapasech své. Po jednom zahanbujícím momentu v dresu Newcastlu United musel v roce 1997 asi měsíc chodit kanály. Zapomněl se totiž podívat za svá záda, kde číhal hráč Coventry City Dion Dublin, který snadno skóroval. Od té doby se Given před výkopem nikdy nezapomněl podívat přes rameno za sebe.

Pokračování 3 / 11

Rapující fotbalista

V roce 2006 se vydal americký reprezentant Clint Dempsey na hudební dráhu a podle každého, kdo má alespoň zbytky sluchu, šlo o mimořádně špatné rozhodnutí. Rapový song se seskupením Big Hawks se opravdu nepovedl. Dempseyho fotbalový talent totiž několikanásobně převyšoval ten umělecký. Naštěstí mu však nějaký dobrý přítel naznačil, že tudy cesta nevede a Dempsey se od té doby už věnoval naplno jen fotbalu.

Pokračování 4 / 11

Slavnostní kop Diany Ross

Pamatujete si na slavnostní ceremoniál při zahájení mistrovství světa v roce 1994, jež se konalo ve Spojených státech? Krátkým koncertem ho otevírala slavná zpěvačka Diana Ross, která měla na závěr svého vystoupení kopnout míč z pěti metrů do prázdné branky, aby mohl program pokračovat. Jak to skončilo? Fiaskem…

Pokračování 5 / 11

Zahození největší šance v dějinách fotbalu

Představte si, že se blíží konec zápasu a stav je 0:0. Jste s míčem metr od brankové čáry, brankář nikde a můžete pohodlně skórovat a rozhodnout o vítězství svého týmu. Nic složitého, že? A teď se podívejte na video, jak se dá s takovou situací naložit. Devatenáctiletý katarský reprezentant Fahad Khalfan na Asijských hrách v roce 2010 ukázal, že je možný i jiný scénář.

Pokračování 6 / 11

Mistři v zahazování tutovek

Příznivci druholigového řeckého celku Veiria si museli v případě utkání svého týmu proti Levadeiakosu připadat jako při sledování nejapné tragikomedie. Při jednom z útoků si jejich hráči vytvořili šancí na dva zápasy dopředu, ale nebyli schopní dopravit míč do sítě ani z těch největších tutovek. Pusťte si naplno zvuk, ať můžete slyšet povzdechy diváků v ochozech při zahazování dalších a dalších šancí.

Pokračování 7 / 11

Největší brankářská minela

Brankáři mají nevděčnou úlohu. Když chytí stoprocentní šanci, bere se to skoro jako samozřejmost, ale běda, když udělají nějakou fatální chybu. Památný trapas předvedl v Premier League finský brankář Peter Enckelman v barvách Aston Villy v městském derby proti Birminghamu. V nejprestižnějším utkání sezony podcenil autové vhazování svého spoluhráče Olofa Mellberga, který mu poslal míč, aby mohl provést výkop. Skončilo to katastrofou.

Pokračování 8 / 11

Výlet s fatálními následky

Někdejší kolumbijský brankář René Higuita byl známý tím, že si rád zahrál v poli. Na mistrovství světa v Itálii v roce 1990 se mu jeho záliba ale pořádně vymstila.

V utkání proti Kamerunu udělal fatální kiks, po kterém soupeř snadno skóroval. Nicméně ani tento trapas neodradil brankáře od jeho výletů do středu hřiště a k protější brance. Kariéru ukončil v roce 2010, když mu bylo 44 let a na jejím konci se mohl chlubit na gólmana úctyhodnou bilancí - 41 nastřílených branek!

Pokračování 9 / 11

Nejpitomější vlastní gól v historii

Samostatnou kapitolou mezi nejtrapnějšími fotbalovými okamžiky by mohly být vlastní góly. Obránce Hajduku Split Goran Rubil se může červenat ještě dnes za jeden nejpitomějších vlastňáků historie. Rubil sebral míč útočícímu hráči Lokomotivu Split a z hranice šestnáctky ho dokonale napálil do vlastní branky. Možná si spletl strany hřiště…

Pokračování 10 / 11

Nejpotupnější moment v dějinách italského fotbalu

Souboje Davidů s Goliáši jsou pro diváky vždycky atraktivní. Když však fotbalový trpaslík popraví giganta, většinou je to trapas k pohledání. K takovému došlo na světovém šampionátu v roce 1966 v Anglii, kde fotbalisté Severní Koreje dokonale zaskočili favorizovanou Itálii, kterou porazili 1:0.

Záznam nadabovaný mandarínskou čínštinou připomíná možná nejpotupnější moment italské kopané v její historii. Squadra Azzura byla vyřazena z turnaje, Severokorejci postupovali dál navzdory tomu, že na šampionátu vyhráli jenom tento zápas. Na letišti přivítali italští tifosi své mužstvo kanonádou rajčat a vajec.

Pokračování 11 / 11

Zpívající fotbalista

Pokud řádil anglický reprezentant a někdejší hvězda Arsenalu Ian Wrigth na hřišti, bylo vše v pořádku. Katastrofa přišla ve chvíli, kdy se stal „zpěvákem.“

Když jednoho dne v devadesátých letech minulého století vstoupil na scénu se svým laciným popem, zvedl se mnohým fanouškům žaludek. Videoklip, který vám předkládáme, je z roku 1993, kdy Wright válel v dresu Kanonýrů. Ironií osudu nesla píseň název „Do The Right Thing“ – Dělej správné věci.

Doporučujeme

Články odjinud