VIDEO: Jak se vám líbí? Takto zní tři nové verze české hymny

Kdo ví, možná, že až na příštích olympijských hrách budou čeští sportovci přebírat zlaté medaile, zazní jim k tomu zbrusu „nová“ hymna. Sebevědomější a vlastenečtější. Nebo se dvěma slokami.

Ester Ledecká  Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg
Ester Ledecké hrála na olympiádě ještě klasická verze české hymny. Ta se ale možná změní. (Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia)

Její text zná každý. Společně se sportovci si ji zpívají davy lidí. Ať už se jedná o hokejisty, fotbalisty nebo biatlonisty, všichni jsou během ní náležitě hrdí. Přesto se česká hymna může změnit.

„Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme otevřít diskusi, přijít s novým pohledem na věc. Při sportu se přeci hymna hraje jednoznačně nejčastěji," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval.

Hymna by prý měla být sebevědomější a vlastenečtější, ale také by mohla mít dvě sloky. Nyní jsou ve hře tři varianty. Poslechněte si je v následujícícíh kapitolách.

Pokračování 2 / 4

První verze

Má být pompéznější, v živějším tempu. Poslechněte si vokální verzi.

Pokračování 3 / 4

Druhá verze

Posluchačům se zatím líbila nejvíc. „Předvídal jsem to, je střídmější," uvedl autor a skladatel Miloš Bok.

Pokračování 4 / 4

Třetí verze

Verze, které vyvolala největší diskuze. Má totiž dvě sloky.

„To, co ji ozvláštňuje, je bohatší harmonie, je tam mnoho kontrapunktických hlasů, vokální hlasy se stávají součástí orchestrálního zvuku, je to doprovod k masám lidí na stadionu, ale také v chrámu, neboť se může hrát také na konci mše," dodal Miloš Bok.

Doporučujeme

Články odjinud