VIDEO: Disciplinárka v akci. 9 nejdelších trestů v historii NHL

Hokej je tvrdá hra, ale někteří hráči si pletou tvrdost se zákeřností a záludností. Na takové ptáčky nestačí jen flastry, které jim uloží rozhodčí během zápasů. Disciplinární komise v NHL poměrně často sahá k dodatečným trestům v podobě zákazu hraní v určitém počtu zápasů.

V historii NHL najdeme řadu hokejistů, kteří za své prohřešky pořádně pykali. V následujících kapitolách najdete devět trestů, které zastavily hráčům činnost v soutěži na víc než dvacet utkání.

Pokračování 2 / 10

Dale Hunter – 21 zápasů

Útočník Dale Hunter je ve statistikách NHL druhým nejtrestanějším hráčem v historii soutěže. Více než jeho 3555 trestných minut má na kontě jen Tiger Williams.

Hunter byl jedním z nejzákeřnějších hokejistů, kteří kdy v NHL naskakovali na led. Za všechny jeho prasárny stačí zmínit faul na Pierra Turgeona z New Yorku Islanders, který vsítil v prodloužení šestého zápasu prvního kola play-off vítězný gól a Hunter mu několik okamžiků poté vykloubil rameno a způsobil otřes mozku, když ho brutálně poslal proti mantinelu. Šlo o jeden nejhorších projevů nesportovního chování v historii soutěže. „Za odměnu“ dostal distanc na 21 zápasů.

Pokračování 3 / 10

Raffi Torres – 21 zápasů (sníženo z 25)

Kanaďan Raffi Torres byl průměrným hokejistou. To se týkalo i počtu trestných minut, které trávil na trestné lavici. Většinou nebyl o nic záludnější než jiní hráči, přesto patřil mezi nejvíc nenáviděné postavy NHL. Občas měl totiž „řepkovský blikanec.“ Stačí se podívat na likvidační zákrok na Slováka Mariána Hossu z Chicaga, jemuž v play-off v roce 2012 málem urazil hlavu. Hossa byl několik minut v bezvědomí a skončil v nemocnici.

Trest, který dodatečně obdržel, odpovídal brutalitě, s jakou vyjel proti soupeři – dostal zákaz hraní v 25 zápasech, který mu byl později snížen na 21 her. Na pozastaveném platu přišel Torres o 170 731 dolarů.

Pokračování 4 / 10

Gordie Dwyer – 23 zápasů

Kanadský útočník Gordie Dwyer toho v NHL moc neodehrál – celkem zvládl během šesti sezon naskočit do 108 zápasů, ve kterých zaznamenal pouhých pět asistencí. Jenže pokud jde o délku zákazu hraní na základě vyneseného trestu, pak patří do elitní desítky.

V roce 2000 se v přípravném utkání mezi Tampou Bay a Washingtonem Capitals porval s Joem Murphym a Joem Reekiem. Do soupeře bušil pěstmi, i když už ležel na ledě a rozhodčí ho odtrhávali pryč. Jednoho sudího dokonce srazil. Když byl vyloučen, ještě se vrátil zpátky na led a chtěl Reekieho znovu napadnout. Celkem mu to vyneslo distanc na 23 zápasů a přišel o 40 tisíc dolarů.

Pokračování 5 / 10

Jesse Boulerice – 25 zápasů

V říjnu roku 2007 vedla Philadelphia Flyers nad Vancouverem Canucks už 8:2, když došlo k nepochopitelnému blikanci v mozku amerického útočníka Jesseho Boulericeho. Hráč, který nastřádal v NHL pouhých 172 zápasů, krosčekoval poblíž branky protihráče Ryana Kesslera. Bylo to vyvrcholení jejich vzájemné nevraživosti, kterou dávali na odiv během celého utkání.

I když zákrok vypadal hrozivě, Kessler to nakonec odnesl pouze oteklou čelistí, rozraženým rtem a modřinami v obličeji. Boulerice za svůj úlet vyfasoval trest zákazu hraní v příštích 25 zápasech.

Pokračování 6 / 10

Chris Simon – 25 zápasů

Kanadský útočník Chris Simon dokázal střílet góly i na ně nahrával spoluhráčům, v NHL však více proslul nečistou a zákeřnou hrou. Když mohl udělat nějakou záludnost, neváhal a udělal ji. Během kariéry byl osmkrát suspendován a celkem musel vynechat 65 zápasů.

Na Mikovi Grierovi se vyřádil jako rasista, Ryana Hollwega zase zmasakroval jako sadista. Bylo to v březnu roku 2007, když ve třetí třetině utkání mezi newyorskými celky Rangers a Islanders Simon svému protivníkovi málem usekl hlavu hokejkou. Neunesl totiž Hollwegův tvrdý, ale čistý hit, a tak se rozhodl svérázně srovnat účet. Za svůj čin pykal pětadvacetizápasovým distancem.

Pokračování 7 / 10

Chris Simon – 30 zápasů

Chris Simon je jedním ze dvou hráčů, který se v tomto seznamu objevuje dvakrát. 15. prosince 2007 se postaral o jednu z největších prasáren v historii NHL. Po celkem obyčejné potyčce s Jarkem Ruutu dupl při odchodu na střídačku na nohu ležícího protihráče. V zámořském tisku se tehdy psalo, že kvůli jeho bezbřehé vypatlanosti s ním nechtěl být nikdo na ledě. Dokonce ani jeho spoluhráči…

Pokračování 8 / 10

Raffi Torres – 41 zápasů

Raffi Torres byl hokejistou, který měl zřejmě v hlavě místo mozku kus plastelíny. Svědčí o tom i fakt, že se v tomto seznamu objevuje hned dvakrát. V říjnu roku 2015 si vyslechl verdikt, který ho odsoudil k zákazu činnosti zahrnujícím 41 zápasů v NHL.

Torres pykal za to, že v posledním přípravném utkání před startem sezony sestřelil švédského forvarda Anaheimu Jakoba Silfveberga. Výši trestu ovlivnilo i to, že nešlo o první podobný prohřešek. Pětka draftu z roku 2000 přišla kvůli suspendaci o 441 tisíc dolarů, které z jeho platu putovaly do hráčského fondu NHL.

Pokračování 9 / 10

Marty McSorley – 1 rok

Pokud se vám po vyslovení nebo přečtení jména Marty McSorley objeví v hlavě asociace se jménem Marty McFly, pak ji rovnou zažeňte pryč. Hrdina filmu Návrat do budoucnosti v podání Michaela J. Foxe nemůže být typově vzdálenější hokejovému řezníkovi.

McSorley byl dokonalý bodyguard hvězd. V roce 1988 hrál klíčovou roli při jízdě Edmontonu za Stanley Cupem. Po vítězné sezoně zamířil s Waynem Gretzkym do Los Angeles, kde vykonával stejnou práci jako v kanadském klubu. Jeho 3381 trestných minut v základní části NHL je čtvrtým „nejlepším“ výsledkem v dějinách soutěže.

Kariéru ukončil v roce 2000 v Bostonu a rozloučil se vražedným zákrokem na Donalda Brasheara, kterému hokejkou málem urazil hlavu. Brashear skončil s těžkým otřesem mozku v nemocnici a následně musel vynechat dvacet zápasů. McSorley byl obviněn z napadení a civilní soud ho shledal vinným. Dosud je jediným hráčem, který pykal za násilnou činnost na ledové ploše během zápasu v NHL.

Pokračování 10 / 10

Billy Coutu – doživotní zákaz

Billy Coutu.jpg

Poté, co celek Boston Bruins prohrál v roce 1927 čtvrtý finálový zápas o Stanley Cup s Ottawou Senators, stalo se něco podivného – obránce Billy Coutu z poraženého celku se vydal k rozhodčímu Jerrymu Laflammeovi a pak ho napadl. Strhla se hromadná rvačka, která měla pro Coutuho neblahé následky. Někdejší kapitán Montrealu Canadiens dostal pokutu ve výši sta dolarů a byl mu doživotně zakázán start v NHL. Údajně ho k vyvolání potyčky ponoukl trenér Bruins Art Ross.

I když o pět let později byl doživotní distanc zrušen, Coutu už si v NHL nikdy nezahrál. Stalo se tak totiž rok poté, co odešel do sportovního důchodu.

Doporučujeme

Články odjinud