VIDEO: Brutální řežby na palubovkách. 5 největších rvaček v historii NBA

Aktuální sezona v basketbalové NBA právě vrcholí a zažívá boje o titul. Fanoušci se mohou sytit nejen spoustou krásných akcí, ale také kořením v podobě potyček, které mají zámořští příznivci tolik v oblibě. I když basket není sportem rváčů, občas je na palubovkách k vidění pořádná mela.

Pojďme se ohlédnout zpět do bohaté historie nejslavnější basketbalové soutěže na světě. V dějinách NBA najdeme několik solidních potyček, které patří spíše do ringů než na palubovky. V následujících kapitolách najdete pět nejpovedenějších rubaček, které mohli diváci v prestižní lize v minulosti vidět.

Pokračování 2 / 6

1984: Boston Celtics – Philadelphia 76ers (základní část soutěže)

9. listopadu 1984 viděli fanoušci v zámořské NBA bitvu, do níž se zapojily velké osobností soutěže. V závěru třetí čtvrtiny utkání mezi Bostonem a Philadelphií už bylo jasné, komu se střetnutí povedlo a komu naopak nikoli. Zatímco Julius Erving měl na kontě ubohých šest bodů za 23 minut pobytu na hřišti, Larry Bird v dresu Bostonu řádil – prakticky neslezl z placu a ve statistikách měl během 30 minut 42 bodů.

„Dr. J“, jak se Ervingovi přezdívalo, si vybil svou frustraci právě na Birdovi a poslal ho nevybíravě k zemi. Když se faulovaný hráč chtěl pokusit o vyřízení účtů, Ervingovi spoluhráči Moses Malone a Charkes Barkley Birda chytili a umožnili tak, aby si Dr. J. z bílého soupeře udělal boxovací pytel.

Pokračování 3 / 6

1986: Boston Celtics – Houston Rockets (finále)

Hráči Bostonu byli zapojeni i v další – dnes již klasické – rvačce. O dvě sezony později - v roce 1986 – se semleli v pátém finálovém střetnutí v sérii s Houstonem. Rockets tehdy prohrávali s Celtics už 1:3 na zápasy a Boston byl jen krůček od mistrovské trofeje.

Rakeťáci nakonec páté střetnutí vyhráli, a to i zásluhou obří rvačky, kterou rozpoutala boxerská potyčka mezi Ralphem Sampsonem a Jerrym Sichtingem. Nakonec se ale smáli hráči Celtics, kteří vybojovali titul šampiona v následujícím šestém utkání.

Pokračování 4 / 6

1994: Chicago Bulls – New York Knicks (semifinále Východní konference)

Třetí utkání semifinálové série Východní konference mezi Chicagem Bulls a New Yorkem Knicks zpestřila pořádná mela, kterou odstartovala drsná vzájemná potyčka mezi Jo Jo Englishem a Derekem Harperem. Jejich spoluhráči nevydrželi nečinně přihlížet, kterak si tato dvojice dává do zubů, a tak se rychle přidali. Rvačka proběhla přímo před komisařem NBA Davidem Sternem.

Pokračování 5 / 6

2004: Detroit Pistons – Indiana Pacers (základní část soutěže)

Největší bitka v NBA se pravděpodobně uskutečnila v roce 2004, když na sebe poprvé v sezoně narazily celky Detroitu a Indiany, tedy finalisté Východní konference z předchozího ročníku. Na cestě za mistrovským titulem tehdy zvítězili Pistons 4:2.

Oba celky se v premiérovém vzájemném utkání sezony 2004/05 soustředily hlavně na obranu. Když do závěrečné sirény chybělo 46 vteřin, Ron Artest v obranném souboji pod košem napálil hlavu Bena Wallaceho, který si to nenechal líbit a do protivníka vlétl jako rozzuřený čert. To, co se dělo na hřišti a v hledišti pak, patří dodnes k nejtemnějším kapitolám v historii NBA.

Pokračování 6 / 6

2006: New York Knicks – Denver Nuggets (základní část soutěže)

Když při jednom z útoků v utkání New Yorku Knicks s Denverem sejmul těsně před výskokem Mardy Collins zápasnickým chvatem JR Smithe, nenechal si to faulovaný borec líbit a jal se s hříšníkem vyříkávat situaci. Možná by zůstalo jen u nevinné potyčky a nadávek, kdyby se do toho nezamíchali další hráči.

Katalyzátorem následné hromadné bitky se stal Collinsův parťák Nate Robinson, který Smithe popadl a drsně odhodil. Smith s Robinsonem následně skončili mezi diváky v první řadě. Bonbónkem na tomto násilnickém dortu bylo počínání denverského Carmela Anthonyho, který dal pořádnou pecku pěstí soupeři v chumlu hráčů a pak zbaběle utekl.

Doporučujeme

Články odjinud