Obvykle (ale není to pravidlem) hrají ve čtvrté pětce, na ledě netráví moc času a nechodí na přesilovky. Během sezony dají možná gól nebo dva. Nejsou to totiž ani tak hokejisté jako spíše gorily, které mají v případě potřeby nastolit na ledě respekt a nakopat někomu zadek.
V současné éře NHL začínají být tradiční bijci druhem na vymření, ale jejich předchůdci v minulosti potili krev a platili vyraženými zuby, zlomenými nosy a kostmi za Gretzkyho, Howea a další osobnosti. V následujících kapitolách najdete deset největších bitkařů a ochránců hvězd, kteří kdy hráli v NHL.
10. Joey Kocur
Kanadskému útočníkovi Joeymu Kocurovi napočítali statistikové během kariéry 217 rvaček. V tomto ohledu patří k nejpilnějším bitkařům v dějinách NHL. Hráč, který rozdělil kariéru mezi Detroit Red Wings a New York Rangers (epizodně si ještě zahrál ve Vancouveru) byl v 80. a 90. letech minulého století postrachem soutěže.
Neblaze proslulá byla jeho pravačka, která dokázala neúnavně mlátit do tváře nebohého soupeře s obrovskou frekvencí. V NHL odehrál 820 utkání, ve kterých odseděl na trestné lavici 2 519 minut. Třikrát pomohl nejen svými pěstmi k zisku Stanley Cuou. V roce 1994 se radoval v dresu Rangers, v letech 1997 a 1998 byl součástí vítězné sestavy Red Wings.
9. Dave Semenko
Kanadský útočník David Semenko sloužil jako bodyguard hvězd ve zlaté éře Edmontonu Oilers v osmdesátých letech minulého století. V NHL odehrál 575 zápasů v základní části, ve kterých nasbíral úctyhodných 1175 trestných minut, ale kupodivu nastřílel i 65 gólů, k nimž přidal 88 asistencí. To by se ale v tehdejší době v týmu s Gretzkym, Coffeym, Messierem či Kurrim podařilo možná každému, kdo uměl trochu bruslit a držet správně hokejku…
8. Chris Nilan
Američan Chris Nilan dokázal věc, která se dnes už asi nikomu nemůže podařit. V jednom utkání posbíral 42 trestných minut. Celkově jich během patnáct let dlouhé kariéry mezi lety 1980 až 1992 nasbíral 3043, což ho řadí na deváté místo v historických statistikách.
VIDEOTEST: Notorický rváč narazil. Zachoval se vítěz jako podlý šmejd?
Navzdory tomu, že to oddanému křesťanovi, který na ledě vyznával biblickou zásadu „oko za oko, zub za zub“, šlo daleko lépe s pěstmi než s pukem, má na kontě i slušné body za góly a nahrávky. V 688 zápasech základní části si připsal na konto 110 branek a 115 asistencí.
7. Clark Gillies
Kanadský útočník Clark Gillies je důkazem, že i prvotřídní rváč může být skvělým hokejistou. Působil dvanáct sezon v nejslavnější éře New Yorku Islanders a výrazně přispěl k zisku čtyř Stanley Cupů.
7 čísel, jež byla v klubech NHL nejčastěji vyřazena a nikdo je už nebude nosit
Odehrál 958 zápasů v základní části soutěže a ani jednou se během sezony nedostal přes sto trestných minut. Přesto to byl vyhlášený a nekompromisní ochránce tehdejších hvězd týmu – Mika Bossyho či Bryana Trottiera.
6. Terry O’Reilly
Dostal přívlastek „Krvavý“. Kanadský útočník Terry O’Reilly strávil celou kariéru v dresu Bostonu Bruins a během všech třinácti sezon byl vždycky nejtrestanějším hráčem soutěže. V průměru si odseděl na trestné lavici 2 minuty 35 vteřin za zápas a když se v roce 1985 s NHL loučil, měl ve statistikách 2095 trestných minut v 891 zápasech základní části a 335 minut ve 108 duelech play-off. V pěti sezonách nasbíral přes 200 minut.
V roce 1979 se zapojil do rvačky s fanoušky New Yorku Rangers v Madison Square Garden. Se spoluhráči neunesl nadávky z hlediště, překonali plexisklo a vyřídili si to pěstmi. Byl to jeden z (ne)slavných incidentů v NHL. Následně nesměl hrát v osmi zápasech. V sezoně 1982/83 zase napálil rozhodčímu a dostal zákaz hraní v deseti zápasech.
Hvězdy a titáni aneb 10 největších legend v historii Bostonu Bruins
O’Reilly však nebyl jen bezduchou mlátičkou. V základní části NHL nastřílel v souhrnu 204 branek a k nim přidal 402 asistencí. V bojích o Stanley Cup zaznamenal 67 bodů (25+42).
5. Tie Domi
Kanadský útočník Tie Domi strávil převážnou část svých let v NHL v dresu Toronta. Když v roce 2006 hodil brusle do sklepa, mohl se „pyšnit“ průměrem 3 minuty a 44 vteřin odseděných na trestné lavici na každý zápas, což ho řadí na páté místo v historických tabulkách. Ještě o dvě příčky výš figuruje v celkovém počtu nasbíraných minut (3515) a 15. místo místo mu patří v počtu minut „vyfaulovaných“ během jedné sezony – v ročníku 1997/98 jich měl ve statistikách 365.
Soumrak bitkařů? V zámoří si na notorické rváče chtějí došlápnout
Domi sice nikdy nebyl nejobávanějším bijcem v NHL (jak by mohl, když měřil jen 173 centimetrů), ale rozhodně byl jedním z nejzákeřnějších. Nikdy neměl problém s tím, aby soupeře nabral loktem nebo provedl jinou (překvapivou) prasárnu.
4. Dave Schultz
Co byste asi čekali od chlapíka, který dostal přezdívku „Kladivo“? Nejspíš nic příjemného a asi byste si ho drželi od těla.
Dave Schultz rozdělil svou kariéru mezi čtyři kluby, přičemž její největší část strávil ve Philadelphii. Během čtyř sezon, které odehrál v dresu Flyers, se jednou dostal nad 200 trestných minut, dvakrát přes tři sta a jednou dokonce na 472 minut v základní části soutěže, což je dodnes klubový rekord, který už asi nikdo nepřekoná.
VIDEO Z ARCHIVU: Férová bitka. Nejdříve se tvrdě porvali, pak se objali
V NHL odehrál 535 utkání, posbíral 2294 trestných minut, dal 79 gólů a na 121 dalších nahrál. Podle mnohých odborníků byl Schultz možná největším rváčem v dějinách soutěže. A když ne nejlepším, pak jistě nejochotnějším se kdykoli do krve seřezat…
3. Dave „Tiger“ Williams
Moc nechybělo a Dave Williams, přezdívaný „Tygr“, se mohl dostat přes čtyři tisíce minut „za katrem“ v NHL. K této metě mu chybělo jen 34 minut na trestné lavici. I tak to stačí a nejspíš ještě dlouho bude stačit na první místo v historických tabulkách. Průměr 4 minuty a 12 vteřin na utkání mu zajišťuje druhé místo.
VIDEO Z ARCHIVU: Řezničina po anglicku. Mydlili se i brankáři
Kromě toho, že to byl zuřivý rváč, uměl však hrát i hokej. V základní části zvládl odehrát 962 utkání, ve kterých zaznamenal 513 bodů (241+272). Člověk se diví, kde na to vzal čas, když prakticky pořád seděl na trestné lavici…
2. Marty McSorley
Pokud se vám po vyslovení nebo přečtení jména Marty McSorley objeví v hlavě asociace se jménem Marty McFly, pak ji rovnou zažeňte pryč. Hrdina filmu Návrat do budoucnosti v podání Michaela J. Foxe nemůže být typově vzdálenější hokejovému řezníkovi.
McSorley byl dokonalý bodyguard hvězd. V roce 1988 hrál klíčovou roli při jízdě Edmontonu za Stanley Cupem. Po vítězné sezoně zamířil s Waynem Gretzkym do Los Angeles, kde vykonával stejnou práci jako v kanadském klubu. Jeho 3381 trestných minut v základní části NHL je čtvrtým „nejlepším“ výsledkem v dějinách soutěže.
VIDEO: Šmejdi a prevíti. 10 nejvíce nenáviděných hokejistů v historii NHL
Kariéru ukončil v roce 2002 v Bostonu a rozloučil se vražedným zákrokem na Donalda Brasheara, kterému hokejkou málem urazil hlavu. McSorley byl obviněn z napadení a civilní soud ho shledal vinným. Dosud je jediným hráčem, který pykal za násilnou činnost na ledové ploše během zápasu.
1. Bob Probert
Robert Alan Probetr byl patrně nejaktivnějším rváčem v dějinách NHL. Nastoupil do 935 zápasů, z toho ve 283 shodil rukavice a rozdal si to pěstmi s protivníkem. Do statistik nashromáždil 3300 trestných minut. Během kariéry se dostal na průměr 3 trestných minut a 53 vteřin na zápas, a to ho řadí na pátou příčku v historickém žebříčku. Porval se snad se všemi velkými bijci své éry a některé jeho souboje se staly legendárními.
VIDEO: Nejtrapnější hokejová rvačka všech dob. Nepadla v ní ani rána
Zlým hochem byl nejen na ledě, ale také mimo něj. Měl spoustu problémů se zákonem, mimo jiné i kvůli drogám. Hrůzu nahánějícího útočníka definitivně skolil v roce 2010 na lodi na jezeře St. Clair infarkt, jemuž ve věku 45 let podlehl.