Samostatná česká reprezentace hrála na mistrovství světa poprvé v roce 1993, kdy turnaj hostilo Německo. Tehdy Češi skončili třetí, v dalších letech se ale k našim západním sousedům vrátili ještě pro dvě zlaté medaile.

Česká republika vyhrála od roku 1996 mistrovství světa šestkrát. Víckrát se to ve stejném časovém úseku povedlo pouze Kanadě. Vychutnejte si v následujících klipech všech šest českých finálových radostí. Jsou to krásné a nezapomenutelné chvíle.

Pokračování 2 / 7

1996 – Rakousko

Sestava okolo nepřekonatelného Romana Turka a s nezapomenutelnou kladenskou „Blue line“ Otakar Vejvoda, Martin Procházka a Pavel Patera, získala pod vedením Luďka Bukače historicky první české zlato. Moment, kdy devatenáct vteřin před koncem vystřelil titul Procházka, je neopakovatelný.

Pokračování 3 / 7

1999 – Norsko

V roce 1998 byl český hokej po triumfu v Naganu na vrcholu. Z mistrovství světa ale Češi přivezli „jen“ bronz. O to větší radost zažili o rok později v norském Lillehammeru.

Finále se hrálo na dvě vítězná utkání. Jelikož to první vyhráli Češi a druhé Finové, dospěl zápas až do prodloužení, které v čase 76:32 ukončil vítěznou trefou tehdejší kanonýr Sparty Jan Hlaváč.

Pokračování 4 / 7

2000 – Rusko

V roce 2000 se hrál šampionát v Rusku a jasným favoritem byla domácí sborná. Jenže mašina okolo Pavla Bureho se zadrhla a vypadla už v osmifinále.

Do boje o zlato se probojovali Češi se Slováky. Nezapomenutelné finále skončilo výhrou 5:3 pro český tým.

Pokračování 5 / 7

2001 – Německo

Německý šampionát patří mezi nejslavnější chvíle našeho hokeje. Vítěznou trefou v prodloužení finálové bitvy s Finy se o to postaral David Moravec. Češi tím dovršili zlatý hattrick, což se od té doby nikomu jinému nepovedlo.

Pokračování 6 / 7

2005 – Rakousko

Ještě jeden zlatý večírek pro tuhle partu. Přesně tuto větu vyslovil po skončení finálového souboje komentátor Robert Záruba. Češi právě porazili 3:0 Kanadu a parta okolo Jaromíra Jágra, Martinů Straky a Ručinského, bratrů Kaberleových či Tomáše Vokouna získala krásné zlato.

Pokračování 7 / 7

2010 – Německo

Dosud poslední, nejméně očekávaný, ale o to krásnější světové zlato Češi vybojovali před 13 lety v Německu. Vítězné tažení řídili Jaromír Jágr s Tomášem Vokounem, okolo kterých se utvořila skvělá parta hokejistů hrajících v Evropě. Ta ve finále senzačně udolala Rusy a končícímu trenérovi Vladimíru Růžičkovi připravila skvělé loučení.