8. Anderson Luís de Abreu Oliveira (Brazílie) - 31,5 milionu eur  Brazilec Anderson byl fotbalovým talentem od pánaboha, víceméně jej však promrhal. Z rodné země odešel už jako teenager do portugalského Porta, kde na sebe výrazně upozornil a vysloužil si zájem mnoha předních evropských klubů. V boji o jeho podpis byl nejúspěšnější Manchester United, který v roce 2007 neváhal za tehdy devatenáctiletého záložníka zaplatit přes 30 milionů eur. Do Anglie přišel Anderson jako dvojnásobný vítěz portugalské ligy a na Old Trafford se pak radoval čtyřikrát z vítězství v Premier League. Nikdy se však nestal jedním ze základních pilířů mužstva. V Manchesteru prožil, až na krátkou epizodu, kdy hostoval ve Fiorentině, osm sezon, během nichž odehrál 105 ligových utkání a vsítil pět branek. Další čtyři desítky zvládl v evropských soutěžích a v sezoně 2007/08 se radoval z triumfu v Lize mistrů.

8. Anderson Luís de Abreu Oliveira (Brazílie) - 31,5 milionu eur
Brazilec Anderson byl fotbalovým talentem od pánaboha, víceméně jej však promrhal. Z rodné země odešel už jako teenager do portugalského Porta, kde na sebe výrazně upozornil a vysloužil si zájem mnoha předních evropských klubů. V boji o jeho podpis byl nejúspěšnější Manchester United, který v roce 2007 neváhal za tehdy devatenáctiletého záložníka zaplatit přes 30 milionů eur. Do Anglie přišel Anderson jako dvojnásobný vítěz portugalské ligy a na Old Trafford se pak radoval čtyřikrát z vítězství v Premier League. Nikdy se však nestal jedním ze základních pilířů mužstva. V Manchesteru prožil, až na krátkou epizodu, kdy hostoval ve Fiorentině, osm sezon, během nichž odehrál 105 ligových utkání a vsítil pět branek. Další čtyři desítky zvládl v evropských soutěžích a v sezoně 2007/08 se radoval z triumfu v Lize mistrů.

 7. Gabriel Jesus (Brazílie) - 32 milionů eur  Když trenér nechal (občas) sedět na lavičce takového borce, jakým byl Sergio Agüero, musel mít za něho k dispozici někoho opravdu výjimečného. Přesně takovým hráčem byl Brazilec Gabriel Jesus, jehož Manchester City získal v roce 2017 za 32 milionů eur z klubu Palmeiras. V době přestupu mu bylo pouhých 19 let, ale už tehdy bylo zřejmé, že z něj může vyrůst obrovská fotbalová superstar. Jen 175 centimetrů vysoký „kanárek“ je typem dokonalého moderního útočníka - není sice nejrychlejší, ale je skvěle technicky disponovaný, inteligentní a smrtelně nebezpečný pro každou obranu i brankáře. Předloni v létě změnil dres a upsal se do roku 2027 Arsenalu. V rozletu ho však brzdí nejrůznější zranění. Od roku 2017 už promarodil v součtu téměř 14 měsíců a přišel o více než 70 zápasů. Přesto je jeho cena hodně vysoko – portál TransferMarkt ji vyčísluje na 70 milion
 6. Wesley Fofana (Francie) - 35 milionů eur  Každý ve fotbalovém světě dobře ví, že Chelsea předloni v létě pořádně přeplatila stopera Wesleyho Fofanu. Jenže na ostrovech je dobře známo, že získat za dobré peníze kvalitního hráče z Leicesteru je nesmírně tvrdý oříšek. Blues nutně potřebovali středního obránce, protože ztratili Antonia Rüdigera a Andrease Christensena, takže zatlačili na pilu a poslali Liškám na konto dvojnásobek toho, co podle portálu TransferMarkt činila v dané chvíli tržní cena mladého Francouze. Leicesteru se tak více než dvojnásobně vrátila investice z roku 2020, kdy za Fofanu zaplatil 35 milionů eur. Fofana však od přestupu do Anglie naskočil jen do 52 ligových utkání a jinak byl ze hry kvůli zdravotním problémům. Na marodce je i v současnosti.
 5. Wayne Rooney (Anglie) - 37 milionů eur  V necelých 17 letech se stal Wayne Rooney nejmladším střelcem v Premier League. Jeho brankou tehdy Everton porazil Arsenal, který předtím téměř rok neprohrál jediný zápas. A v osmnácti už přestupoval za velké peníze do Manchesteru United. Hned v prvním zápase dal hattrick proti Fenerbahce Istanbul a začal psát slavný příběh na Old Trafford.
 4. Luke Shaw (Anglie) - 37,5 milionu eur  Obránce Luke Shaw byl v hledáčku skautů Manchesteru United několik sezon. Na Old Trafford se podařilo jednoho z nejtalentovanějších anglických hráčů získat v létě roku 2014, kdy podepsal v klubu čtyřletý kontrakt. Do Southamptonu, kde předtím fotbalově vyrostl a zářil, putovalo z klubové kasy přes 37 milionů eur. V klubu působí dosud a stávající kontrakt mu vyprší v roce 2027. S Manchesterem United však během deseti let vyhrál jen tři trofeje - Evropskou ligu, Ligový pohár a FA Community Shield. Shaw je stále kvalitním fotbalistou, ale jeho velkým problémem je náchylnost ke zraněním. To by mohlo ponoukat vedení klubu, aby se osmadvacetiletého borce zbavilo. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální cena 38 milionů eur.
8
Fotogalerie

Velké prachy za puberťáky. 8 nejdražších teenagerů v historii anglické Premier League

Platit velké peníze za fotbalisty, kterým je teprve „-náct“, je tak trochu šílenství. Mimořádných talentů, které zhasly dříve, než jim bylo 23 let, bychom napočítali nespočet. Přesto se ale kluby čas od času plácnou přes ka(p)su a utratí za nadaného teenagera majlant.

Byli příliš mladí a stáli velmi mnoho peněz. Řeč je o náctiletých hráčích, kteří měli nepopiratelný talent a kluby z anglické Premier League za ně neváhaly zaplatit pořádný balík. V následujících kapitolách najdete osm jinochů, kteří v nejvyšší ostrovní soutěži změnili dres ještě před dvacátými narozeninami a stali se podle portálu TransferMarkt nejdražšími teenagery v historii ligy.

Pokračování 2 / 9

8. Anderson Luís de Abreu Oliveira (Brazílie)

Anderson (2).jpg

Odkud: FC Porto
Kam: Manchester United
Rok přestupu: 2007
Věk v době přestupu: 19 let
Přestupová částka: 31,5 milionu eur

Brazilec Anderson byl fotbalovým talentem od pánaboha, víceméně jej však promrhal. Z rodné země odešel už jako teenager do portugalského Porta, kde na sebe výrazně upozornil a vysloužil si zájem mnoha předních evropských klubů. V boji o jeho podpis byl nejúspěšnější Manchester United, který v roce 2007 neváhal za tehdy devatenáctiletého záložníka zaplatit přes 30 milionů eur.

Do Anglie přišel Anderson jako dvojnásobný vítěz portugalské ligy a na Old Trafford se pak radoval čtyřikrát z vítězství v Premier League. Nikdy se však nestal jedním ze základních pilířů mužstva. V Manchesteru prožil, až na krátkou epizodu, kdy hostoval ve Fiorentině, osm sezon, během nichž odehrál 105 ligových utkání a vsítil pět branek. Další čtyři desítky zvládl v evropských soutěžích a v sezoně 2007/08 se radoval z triumfu v Lize mistrů.

Bývalý spoluhráč z Manchesteru United Michael Owen popsal Andersona jako „velmi talentovaného hráče“ a domníval se, že jeho neschopnost prosadit se na nejvyšší úrovni byla způsobena jeho mentalitou a špatným pracovním nasazením v kombinaci s jeho zraněními a osobními problémy. Z Manchesteru odešel v roce 2015 a vrátil se do Brazílie. Kariéru ukončil v roce 2020 ve 32 letech v Turecku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

7. Gabriel Jesus (Brazílie)

Gabriel Jesus-Manchester City.jpg

Odkud: Palmeiras
Kam: Manchester City
Rok přestupu: 2017
Věk v době přestupu: 19 let
Přestupová částka: 32 milionů eur

Když trenér nechal (občas) sedět na lavičce takového borce, jakým byl Sergio Agüero, musel mít za něho k dispozici někoho opravdu výjimečného. Přesně takovým hráčem byl Brazilec Gabriel Jesus, jehož Manchester City získal v roce 2017 za 32 milionů eur z klubu Palmeiras. V době přestupu mu bylo pouhých 19 let, ale už tehdy bylo zřejmé, že z něj může vyrůst obrovská fotbalová superstar.

Jen 175 centimetrů vysoký „kanárek“ je typem dokonalého moderního útočníka - není sice nejrychlejší, ale je skvěle technicky disponovaný, inteligentní a smrtelně nebezpečný pro každou obranu i brankáře. Předloni v létě změnil dres a upsal se do roku 2027 Arsenalu. V rozletu ho však brzdí nejrůznější zranění. Od roku 2017 už promarodil v součtu téměř 14 měsíců a přišel o více než 70 zápasů. Přesto je jeho cena hodně vysoko – portál TransferMarkt ji vyčísluje na 70 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. Wesley Fofana (Francie)

Wesley Fofana.jpg

Odkud: Saint-Étienne
Kam: Leicester City
Rok přestupu: 2020
Věk v době přestupu: 19 let
Přestupová částka: 35 milionů eur

Každý ve fotbalovém světě dobře ví, že Chelsea předloni v létě pořádně přeplatila stopera Wesleyho Fofanu. Jenže na ostrovech je dobře známo, že získat za dobré peníze kvalitního hráče z Leicesteru je nesmírně tvrdý oříšek. Blues nutně potřebovali středního obránce, protože ztratili Antonia Rüdigera a Andrease Christensena, takže zatlačili na pilu a poslali Liškám na konto dvojnásobek toho, co podle portálu TransferMarkt činila v dané chvíli tržní cena mladého Francouze. Leicesteru se tak více než dvojnásobně vrátila investice z roku 2020, kdy za Fofanu zaplatil 35 milionů eur.

Fofana však od přestupu do Anglie naskočil jen do 52 ligových utkání a jinak byl ze hry kvůli zdravotním problémům. Na marodce je i v současnosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Wayne Rooney (Anglie)

Wayne Rooney2.jpg

Odkud: Everton
Kam: Manchester United
Rok přestupu: 2004
Věk v době přestupu: 18 let
Přestupová částka: 37 milionů eur

V necelých 17 letech se stal Wayne Rooney nejmladším střelcem v Premier League. Jeho brankou tehdy Everton porazil Arsenal, který předtím téměř rok neprohrál jediný zápas. A v osmnácti už přestupoval za velké peníze do Manchesteru United. Hned v prvním zápase dal hattrick proti Fenerbahce Istanbul a začal psát slavný příběh na Old Trafford.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Luke Shaw (Anglie)

Luke Shaw-Manchester.jpg

Odkud: Southampton
Kam: Manchester United
Rok přestupu: 2014
Věk v době přestupu: 18 let
Přestupová částka: 37,5 milionu eur

Obránce Luke Shaw byl v hledáčku skautů Manchesteru United několik sezon. Na Old Trafford se podařilo jednoho z nejtalentovanějších anglických hráčů získat v létě roku 2014, kdy podepsal v klubu čtyřletý kontrakt. Do Southamptonu, kde předtím fotbalově vyrostl a zářil, putovalo z klubové kasy přes 37 milionů eur. V klubu působí dosud a stávající kontrakt mu vyprší v roce 2027.

S Manchesterem United však během deseti let vyhrál jen tři trofeje - Evropskou ligu, Ligový pohár a FA Community Shield. Shaw je stále kvalitním fotbalistou, ale jeho velkým problémem je náchylnost ke zraněním. To by mohlo ponoukat vedení klubu, aby se osmadvacetiletého borce zbavilo. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální cena 38 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Fábio Silva (Portugalsko)

Fábio Silva.jpg

Odkud: FC Porto
Kam: Wolverhampton Wanderers
Rok přestupu: 2020
Věk v době přestupu: 18 let
Přestupová částka: 40 milionů eur

Mnohým fotbalovým odborníkům i fanouškům v létě roku 2020 spadla čelist, když viděli, za jaký balík koupil Wolverhampton osmnáctiletého portugalského útočníka Fábia Silvu. Tehdy osmnáctiletý mladík měl v tu chvíli zkušenosti z nejvyšší soutěže, v níž pomohl Portu ve 12 zápasech k mistrovskému titulu, v dobrém světle se prezentoval také v mládežnické Lize mistrů. Přesto částka 40 milionů eur byla zřejmě značně nadsazená a více než třikrát překonala tehdejší odhady tržní ceny talentovaného hráče.

Od přestupu na britské ostrovy už byl vyexpedován třikrát na hostování - nejdříve do Anderlechtu, pak do PSV a nyní je zapůjčen do Glasgowa, kde hájí barvy Rangers. Výkonnostní růst nadaného forvarda se však zadrhl a i když má teprve 21 let, jeho hodnota pomalu klesá. Nyní je podle portálu TransferMarkt na 13 milionech eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Anthony Martial (Francie)

Anthony Martial.jpg

Odkud: AS Monako
Kam: Manchester United
Rok přestupu: 2015
Věk v době přestupu: 19 let
Přestupová částka: 60 milionů eur

Když na konci léta roku 2015 přivedl manažer Manchesteru United Louis van Gaal na Old Trafford francouzského reprezentanta Anthonyho Martiala, asi ani netušil, jak šťastný tah provedl. Tehdy devatenáctiletý útočník, za něhož anglický klub poslal do Monaka přes 60 milionů eur, se okamžitě adaptoval na ostrovní fotbal a svými výkony nadchl fanoušky i experty.

Debut v dresu Red Devils si Martial odbyl 12. září 2015, kdy na Old Trafford vystřídal v 65. minutě Juana Matu a o 21 minut později pečetil svým premiérovým gólem v anglické lize vítězství domácího týmu nad Liverpoolem na konečných 3:1. Další dvě trefy přidal o týden později na hřišti Southamptonu a stal se teprve třetím fotbalistou v historii Manchesteru United, jemuž se povedlo skórovat v úvodních dvou duelech Premier League, do kterých nastoupil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Roméo Lavia (Belgie)

Roméo Lavia-Chelsea.jpg

Odkud: Southampton
Kam: Chelsea
Rok přestupu: 2023
Věk v době přestupu: 19 let
Přestupová částka: 62,1 milionu eur

Roméo Lavia je dalším příslibem z belgické líhně fotbalových talentů. Aktuálně dvacetiletý defenzivní záložník je odchovancem Anderlechtu, odkud ho získal v roce 2020 Manchester City. V klubu ale vydržel jen jednu sezonu a předloni v létě se upsal na pět let Southamptonu. Navzdory nízkému věku si v tehdejším týmu Premier League vybojoval neotřesitelnou pozici a pravidelně nastupoval v základní sestavě. Jenže Saints sestoupili z elitní ligy a po jeho podpisu na smlouvě ve fotbalovém světě byla velká poptávka.

Kolem mladého talentu kroužili skauti řady věhlasných klubů. Zájem měli manažeři Manchesteru City, Chelsea, Manchesteru United a Arsenalu. Nakonec ho loni v létě ulovila Chelsea. Londýnský klub udělal z Lavii poplatkem 62,1 milionu eur nejdražšího teenagera v historii Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud